N MAEDA Atelier: Plastic Moon, Tokio

N MAEDA Atelier: Plastic Moon, Tokio

(3. 5. 2013) Dům projektovaný podle pozitivně-negativního způsobu lití mincí, který v roce 2009 velmi zaujal architektonickou veřejnost.

 
 
 
 

N MAEDA Atelier: Plastic Moon, Tokio

Dům projektovaný podle pozitivně-negativního způsobu lití mincí, který v roce 2009 velmi zaujal architektonickou veřejnost.

Architekti: NORISADA MAEDA ATELIER
Místo: Setagaya Tokyo, Japonsko
Plocha pozemku: 171, 91 m2
Celková podlažní plocha: 206,59 m2
Realizace: 2009
Foto: Toshihiro SobajimaPři lití mincí jsou tvarovací formy obvykle naplněny tekutým kovem a tak vzniká určitý druh výrobku nebo jeho části. Pro tvarování prostor ve třech podlažích domu Plastic Moon byly použity čtyři "licí" formy - pro suterén, první a druhé patro a střechu. Výškový rozdíl mezi formami je až 1,2 metru a na některých místech jsou formy otevřené pro dutiny atrií – kvůli osvětlení a propojení místností. Tyto formy byly s drobnými změnami přeloženy do architektury a nakonec vertikálně naskládané na sebe. Takto vyplývá „tekutý“ životní prostor pro člověka ze vzájemných vztahů a proporcí „pevných“ forem. To je pro kvalitu zvláštních prostor v Plastic Moon rozhodující. Rozdíl v kvalitě lze hluboce emocionálně vnímat v celém objektu bez ohledu na to, ve které části tekutého domu zrovna stojíte, plavete nebo sedíte.


Ordinace v přízemí

obytné patro s bazénem


Plastic Moon je dům s ocelovou konstrukcí opláštěný třemi pásy malých kruhových bílých dlaždic, které se třpytí ve světle. Je zde byt a zubní ordinace vlastníka domu, oboje s vlastním vchodem, a ve druhém patře je bazén. Projekt této tokijské rezidence posunul dle názoru mnohých typologii „práce doma“ na nový stupeň.Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz