Na Národní vyrostla unikátní monolitická stavba

Na Národní vyrostla unikátní monolitická stavba

(28. 7. 2016) Palác Národní.

   
 
 
 
 

Na Národní vyrostla unikátní monolitická stavba

Novostavba v centru historického města se vždy potýká s různými pohledy – zda zachovat historický ráz či dát zelenou moderní architektuře. V případě Paláce Národní došlo na tu zelenou – a to doslova, protože jeho prosklené terasy budou doslova obsypány rostlinami.

Ekluzivní rozhovor se stabvyvedoucími Miroslavem Mrázkem a Milanem Vávrou ze společnosti Terracon si můžete přečíst zde.

Původní projekt hotelového komplexu byl přehodnocen a na místě tak bude postavena polyfunkční budova s kancelářemi, obchody a restauracemi. Skvělá práce betonářů, kteří si hrají s každým detailem stavby, tak bude naštěstí přístupná široké veřejnosti. Ve čtyřech podzemních a osmi nadzemních patrech totiž je co obdivovat: celý betonový skelet budovy je totiž doslova prošpikován otisky různých předmětů, rozličných povrchů bednicích desek i třeba stromů. „Stěny monolitu realizujeme zejména prostřednictvím rámového bednění Doka Framax s deskami Xlife. Desky ale podle přání architekta nahrazujeme na vybraných místech jinými – například OSB deskami, heraklitem, hoblovanými nebo broušenými prkny a dalšími materiály,“ popisuje stavbyvedoucí Milan Vávra ze společnosti Terracon. To ale zdaleka není vše. V betonu je možné najít i různé vsadky z cihel, prejzů, kamenů nebo také otisky nářadí, rukou nebo třeba bot. Reliéfy je ale možné najít i ve stropech. „Do bednění Dokaflex, kterým jsme realizovali stropy, jsou vkládány různé provazy, kabely a plachty abychom vytvořili zajímavé obrazce ve finálním betonu. Tyto obrazce se pak prolínají celou budovou,“ doplňuje stavbyvedoucí Mrázek.

Probarvené betonové stromy

 Každé patro má svůj styl tvořený právě otisky. Například přízemní patro tvoří skutečné stromy včetně listí, žádné silikonové matrice. Ty jsou navíc otisknuty do probarveného betonu, který tvoří na stěnách i sloupech šedé, bílé, cihlové a hnědé pruhy. Beton pro takto náročnou práci je upravován přímo v betonárce – do mixu je přidáno barvivo, které se po cestě z betonárky na stavbu optimálně promixuje s betonem a probarví ho na požadovaný odstín. Po betonáži je nutné stroje pečlivě vyčistit a teprve pak je možné dát další várku betonu. Při betonáži barevných pruhů je navíc třeba počkat až várka optimálně „zavadne“ a pak je teprve možné betonovat další vrstvu. Jinak by mohlo dojít k jejich promíchání a barevnému šumu na betonovaných objektech.

Realizace negativních otisků
Otisky na zdech i stropech jsou realizovány skutečnými předměty; výjimku tvoří jen otisky rukou betonářů ze společnosti Terracon, kterých je v prvním podzemním podlaží plná garáž. „Ruce si kolegové otiskli do sádry. Po jejím vytvrdnutí jsme z těchto forem vyrobili silikonové pozitivní odlitky, které jsme následně přibili na bednicí desku, a vybavili odbedňovacím prostředkem. Samotná betonáž pak probíhala standardně do bednění Doka Framax Xlife,“ popisuje Miroslav Mrázek.

Zvláštní bednění pro vorvaně i cikcak stěny
Zvláštní stavba se nedá realizovat jen s běžným bedněním, jako jsou stěnové systémy Framax Xlife a stropní systém Dokaflex 20. Některá místa je totiž třeba betonovat do bednění, které svými ojedinělými tvary naplní autorovy mnohdy značně divoké představy. Takové bednění, například pro „vorvaně“, jak stavební tým přezdívá oválným výztuhám, musí být vyrobeno na místě nebo ve výrobně zvláštního bednění Doka v pražských Čakovicích. „Naši technici vytvoří plány pro výrobu a nasazení bednění jakéhokoliv tvaru, ve výrobně zvláštního bednění pak tyto plány převedou do reality“, komentuje Dipl. Ing. Arch. Zoran Tanevski, vedoucí technického oddělení a výrobny zvláštního bednění společnosti Doka. „Bednění vyrábíme od základu přímo podle požadavků stavby nebo architekta. Dokážeme tak snadno naplnit jeho představy, aniž bychom museli improvizovat,“ doplňuje. Bednění vyrobené na míru se navíc technickými parametry, jako je snadné použití, únosnost i bezpečnost nasazení plně vyrovná systémovým prvkům.

Bezpečná stavba je úspěšná

Základem úspěšné stavby je kvalitní práce a její rychlý postup. Toho se dá dosáhnout i s pomocí profesionálně vedené bezpečnosti na stavbě. „S kvalitním zabezpečením stavby máme velmi dobré zkušenosti. Tady jsme například zkusili novinku – systémovou ochranu volného okraje Doka XP,“ komentuje stavbyvedoucí firmy Terracon Miroslav Mrázek, která tuto unikátní stavbu realizuje. Ochrana okraje je tvořena z univerzálních sloupků, které lze doplnit o řadu patek pro upevnění na různých typech bednění, schodištích nebo třeba hrubé stavbě i parapetu. „Sloupky jsme doplnili o ochranné mříže XP, které vnímáme jako velký bonus. Nejen, že se snadno montují, ale zejména je jejich použití skutečně bezpečné. Nestává se totiž, že by si chlapi na stavbě půjčili prkno ze zábradlí a nechali v zábradlí díru, protože zrovna potřebují dřevo,“ komentuje Mrázek. Zbývá dodat, že bezpečnostní systém Doka XP je navíc lehce stohovatelný a zabírá o třetinu méně prostoru při přepravě než jiné systémy.

Elektronická pomoc pro přehled na stavbě

Stavba v historickém centru města má omezený prostor pro skladování materiálu. Proto je důležité, aby se podpora dodavatelů zaměřila i na výkonnou logistiku a funkční přehled materiálu. „Společnost Terracon na svých stavbách využívá platformu myDoka, která poskytuje stavbyvedoucím jasný přehled o materiálu na stavbě i všechny relevantní dokumenty jako jsou dodací listy, vratky i faktury,“ popisuje Radek Syka, key user systému myDoka pro Českou republiku. Systém myDoka je navíc přístupný online a je aktuální v reálném čase, takže stavebníci mají vždy aktuální přehled.

Unikátní otisk do městského architektonického fondu
Jak už bylo psáno výše, důležité je, že stavba bude po svém dokončení z velké části přístupná veřejnosti. Betonářský um, jaký zde s bednicí technikou Doka předvádí tým společnosti Terracon se totiž hned tak nevidí. A navíc není jisté, zda vůbec ještě v nejbližších letech bude vyrůstat podobná stavba v centru Prahy – pravděpodobně se totiž jednalo o poslední volnou parcelu. I proto celou stavbu komentuje Miroslav Mrázek takto: „Stavíme Palác Národní, a to je něco výjimečného. Taková příležitost pro realizaci už asi nebude a my jsme proto hrdí, že tady můžeme společně se společností Doka zanechat svůj otisk.“ Mimochodem doslova, protože jedna z rukou, které jsou otištěny v suterénních prostorách je právě stavbyvedoucího Mrázka.

___
Palác Národní

Lokalita: Praha, Česká republika
Architektonický návrh: Ing. Arch. Stanislav Fiala, Fiala + Němec s.r.o.
Developer: SEBRE a.s.
Projekt: Hinton, a.s.
Dodavatel: Terracon a.s.
Dodavatel bednění: Česká Doka bednicí technika spol. s r.o
Nasazené systémy: Rámové bednění Framax Xlife, výstupové veže Staxo 250, podpěrné věže Staxo 40, Stropní bednění Dokaflex s třívrstvými deskami Doka 3-So, ochrana volného okraje Doka XP, zvláštní bednění Doka
Služby: Technické plánování Doka, podpora na stavbě, předmontáž, výroba zvláštního bednění, platforma elektronické správy staveniště myDoka
Obchodní zástupce: Štefan Jajko
Technické řešení: Jiří Havelka, Martin Paškrta

podle podkladů společnosti Doka

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

  Výrobci/dodavatelé

Za Avií 868

196 00 Praha 9-Čakovice

Telefon +420 284 001 311

ceska@doka.com

http://www.ceskadoka.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz