Na stavbě prodloužení metra A jsou dokončeny hrubé stavební práce

Na stavbě prodloužení metra A jsou dokončeny hrubé stavební práce

(7. 3. 2014) (ČTK) - Na stavbě prodloužení pražského metra linky A z Dejvic do Motola jsou dokončeny hrubé stavební práce. Dělníci v tunelu například pokládají poslední koleje na obratišti v budoucí stanici Petřiny. Na některých místech montují technologie nebo připravují obložení stanic. První cestující by se tunely měli svézt příští rok na jaře, řekl ČTK radní hlavního města pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).

 
 
 
 

Na stavbě prodloužení metra A jsou dokončeny hrubé stavební práce

(ČTK) - Na stavbě prodloužení pražského metra linky A z Dejvic do Motola jsou dokončeny hrubé stavební práce. Dělníci v tunelu například pokládají poslední koleje na obratišti v budoucí stanici Petřiny. Na některých místech montují technologie nebo připravují obložení stanic. První cestující by se tunely měli svézt příští rok na jaře, řekl ČTK radní hlavního města pro dopravu Jiří Pařízek (TOP 09).


Termín dokončení samotné stavby je naplánován na letošní listopad.
Dělníci musí předtím třeba obložit stanice, dlouhou dobu také zabere vyčištění tunelů od prachu. Poté bude pokračovat instalace technologií a především bezpečnostní zkoušky a zkušební provoz. Ostrý provoz tak začne až na jaře příštího roku.

Pro cestující se pak otevřou čtyři nové stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Praha by za stavbu měla zaplatit maximálně 22,5 miliardy korun. Podle Pařízka to je horní limit, v současné době se předpokládá, že by mohla být stavba o 1,5 miliardy levnější.

Cena se ale ještě může změnit. Inženýři například v současné době přemýšlí, jak zastavit průsaky vody na několika místech v tunelu. Podle Pařízka budou pravděpodobně muset na její zastavení zvolit betonové injektáže.

Během stavby se také mění zadání některých prací. Hlavnímu městu se třeba nepodařilo vykoupit pozemek nad stanicí Petřiny, plánovaný průduch ventilace proto bude ústit na jiném místě. Na Veleslavíně zas bylo plánováno velké podzemní záchytné parkoviště pro asi 600 vozů a autobusový terminál. Město nakonec kvůli úsporám zvolilo levnější řešení, na Veleslavíně tak zaparkuje 90 řidičů a i terminál bude menší. Kvůli této změně musela být přepracována také stanice Veleslavín.

Podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka stavbě pomohlo, když byly položeny všechny koleje. Těžké součástky tak mohou být přepravovány speciálními vlaky v noci například z depa Kačerov.

Prodloužení metra A se může chlubit několika zajímavostmi. Například stanice Nemocnice Motol bude unikátní tím, že vestibul metra bude umístěn pod samotnou stanicí, a to kvůli tomu, aby se cestující dostali na úroveň nemocnice. K vlakům tak pojedou po eskalátorech nahoru. Netradiční byla také samotná stavba tunelů, které z velké části vyhloubily razicí štíty pojmenované Tonda a Adéla.

Stavba začala před čtyřmi lety. Nově budovaný úsek je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice. Doba jízdy z Motola na Můstek bude 15 minut.

Doplněno Stavbaweb:
Metrostav zveřejnil fotografie z budovaných stanic. Najdete je například ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz