Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

(27. 4. 2012) Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 26. dubna (ČTK) - V Rožnově pod Radhoštěm dnes byla poprvé představena nová Jurkovičova rozhledna. Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896. Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem, pro veřejnost bude přístupná od soboty. Lidé, kteří na ni vystoupají, se budou do okolí dívat z plošiny umístěné 19 metrů nad úrovní terénu, řekl dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

 
 
 
 

Nad Rožnovem stojí nová Jurkovičova rozhledna

Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) 26. dubna (ČTK) - V Rožnově pod Radhoštěm dnes byla poprvé představena nová Jurkovičova rozhledna. Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896. Rozhledna z kamene a dřeva stojí na Karlově kopci nad skanzenem, pro veřejnost bude přístupná od soboty. Lidé, kteří na ni vystoupají, se budou do okolí dívat z plošiny umístěné 19 metrů nad úrovní terénu, řekl dnes ČTK mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

foto: Klempířství Prokop
"Veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů," uvedl Gross. Na stavbu rozhledny bylo použito 200 metrů krychlových kulatiny, barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách.

foto: Klempířství Prokop

Vybudování rozhledny si vyžádalo 12,2 milionu korun, z toho 8,4 milionu získalo město z evropských dotací, přes dva miliony věnovala Nadace Děti-Kultura-Sport. Rozhledna bude lidem přístupná denně od 09:00 do 17:00, základní vstupné je 30 korun, snížené 15 Kč.

Záměr vybudovat rozhlednu v Rožnově vznikl již v 60. letech minulého století, s myšlenkou přišel tehdejší ředitel Valašského muzea v přírodě, jeho záměr však nebyl naplněn. Po 112 letech od vzniku náčrtů připomenul tuto vizi rožnovský etnograf Daniel Drápala, který oslovil vedení rožnovské radnice. Vytypovalo se několik lokalit, jako nejvýhodnější se jevil kopec Hradisko, na kterém v minulosti stával strážní hrad. Město zde však vlastní pouze malý pozemek, navíc je lokalita archeologickou památkou kolem zbytků bývalého gotického hradu. Město nakonec pro stavbu vybralo Karlův kopec.

Dušan Jurkovič je hlavním představitelem osobité secesní architektury inspirované lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním, narodil se v roce 1868 ve slovenské obci Turá Lúka. Na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, působil v letech 1889 až 1899. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Obě stavby jsou národní kulturní památkou. Rozhlednu navrhl Jurkovič na objednávku turistického spolku ve Valašském Meziříčí, původně měla stát v Brňově u Valašského Meziříčí, na realizaci se však nenašly peníze. Jurkovič v regionu realizoval také lázeňské domy v Luhačovicích, zemřel v roce 1947 v Bratislavě.

Související články:


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz