Nálezy archeologů v Litomyšli asi zdrží a prodraží projekty přístaveb piaristické koleje a Regionálního muzea

Nálezy archeologů v Litomyšli asi zdrží a prodraží projekty přístaveb piaristické koleje a Regionálního muzea

 
 
 
 

Nálezy archeologů v Litomyšli asi zdrží a prodraží projekty přístaveb piaristické koleje a Regionálního muzea

(ČTK) - Archeologické nálezy v Litomyšli na Svitavsku jsou natolik cenné, že patrně pozmění podobu přístaveb u piaristické koleje a Regionálního muzea. Město i muzeum se obávají zdržení a také toho, že přepracování evropských projektů a výsledné stavební práce budou stát víc peněz. Novinářům to řekl starosta Michal Kortyš a ředitel muzea René Klimeš.


Regionální muzeum v Litomyšli - vizualizace at AP atelier


"Archeologové se zasazují o maximální zachování nálezů. Jasné je, že některé nejvýznamnější nálezy musejí zůstat zachovány, s tím souvisí zdražení a zdržení. Týdny a měsíce rozhodnou," uvedl Klimeš.

Archeologové v Litomyšli objevili pozůstatky domů ze sklonku 15. století, které patřily do zástavby města z dob Kostky z Postupic. V sousedství piaristické koleje našli středověké jádro se sklepem, na kterém byl postaven mladší dům z přelomu 18. a 19. století. Nálezy zachycují vývoj historické parcely od osídlení města ve 13. století do 19. století. Nálezy u muzea zmapovaly objekt, který zanikl po požáru ve 30. letech 17. století.

"Nejlepší by bylo, aby se vše zachovalo v plné míře. Nejlepší by bylo nálezy zakonzervovat v podzemí," řekl ČTK vedoucí archeologického výzkumu Milan Kuchařík.

Regionální muzeum opravuje kraj za 86 milionů korun. Barokní budova z počátku 18. století se má rozšířit o vstupní budovu s foyer a sociálním zázemím. V budově vzniknou nové výstavní a společenské prostory a zázemí pro prezentační a vzdělávací akce.

"Architekt Josef Pleskot se k tomu postavil jako k zajímavé výzvě a přeje si, aby z toho muzeum co nejvíc vytěžilo. Patrně se do něj bude vstupovat přes historické domy a snad budou přístupné i sklepy," řekl Klimeš.

Stejně jako muzeum tlačí čas i město, které za 400 milionů korun opravuje zámecké návrší. Do konce letošního roku musí být hotovo. U piaristické koleje má stát nová knihovna a aula, kde se mají konat i svatební obřady. Kvůli nálezům ale hrozí, že objekt přijde o suterén.

"Doufáme, že archeologové vezmou rozum do hrsti, máme tu investici za 400 milionů korun, nemůžeme jenom škrtat, když nesplníme program, nevíme, co nám řekne poskytovatel dotace," uvedl Kortyš.

Problémy se objevily už loni, když chtěli stavebníci odvodnit první zámecké nádvoří. Archeologický průzkum z roku 1960 se ukázal jako chybný. Archeologové zjistili, že pozůstatky štětové dlažby, historické zdi a pozůstatky kostela Panny Marie jsou mnohem výš, než se předpokládalo. Památkáři proto zakázali kopat. Od odvodnění a instalace osvětlení se muselo ustoupit. Podařilo se zavést pod zem plyn, výsledná trasa kličkuje do hloubky i do stran tak, aby se potrubí vyhnulo cenným nálezům.

"Lidi se budou brodit bahnem i nadále," řekl místostarosta Vojtěch Stříteský. "Voda bude téct do domů, do základů," dodal Kortyš.

Doplněno Stavbaweb:
Video "Regionální muzeum v Litomyšli chystá modernizaci" naleznete zde.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.