Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3

(20. 11. 2012) Praha 3 zastavila přípravu stavby podzemních garáží na náměstí (pod náměstím měly být postaveny třípatrové garáže, které by pojaly 424 vozů).
Radnice chce rovněž připravit celkovou obnovu náměstí. Diskutuje se o návrhu, který před deseti lety vzešel z architektonické soutěže. Autorem vítězného projektu celkové obnovy náměstí byl atelier MCA - studii obnovy náměstí naleznete zde (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3

Praha 3 zastavila přípravu stavby podzemních garáží na náměstí (pod náměstím měly být postaveny třípatrové garáže, které by pojaly 424 vozů).
Radnice chce rovněž připravit celkovou obnovu náměstí. Diskutuje se o návrhu, který před deseti lety vzešel z architektonické soutěže. Autorem vítězného projektu celkové obnovy náměstí byl atelier MCA - studii obnovy náměstí naleznete zde (doplněno Stavbaweb).


(ČTK)
- Praha 3 zastavila přípravu výstavby podzemních garáží na náměstí Jiřího z Poděbrad, které měly stát 710 milionů korun bez DPH. Rozhodla o tom rada městské části, ČTK o tom dnes informoval místostarosta Ondřej Rut (SZ). Radnice do přípravy od roku 2005 investovala přes 15 milionů korun, před dokončením byla dokumentace pro stavební povolení.

Garáže měly mít kapacitu 400 míst a měly rozšířit současné podzemní parkoviště. Opozice, ve které dříve byla část současného vedení radnice, projekt dlouhodobě kritizovala. Nynější radní si nechali vypracovat analýzu, která projekt označila jako předimenzovaný a stavebně-technicky náročný. (Příprava projektu byla zastavena na základě analýzy právních a ekonomických variant realizace projektu prostřednictvím spolupráce soukromého a veřejného sektoru, kterou pro městskou část zpracovalo sdružení advokátů Holec & Zuzka ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT a společností ČSOB Advisory. Tato analýza projekt jednoznačně odmítla jako předimenzovaný a mimořádně stavebně-technicky náročný. - doplněno Stavbaweb, zdroj praha.zeleni.cz)

"Praha 3 se v následujících letech chystá investovat do nákupu parkovacích míst v již existujícím objektu v Lucemburské 28 a pustí se do rekonstrukce stávajících a nyní neobsazených hromadných garáží na Vinohradské 114. Tyto investice by měly uspokojit poptávku po parkování v této oblasti Vinohrad. Výstavba velkokapacitních garáží na Jiřího z Poděbrad by byla pro městskou část ekonomický hazard,"
uvedl k tomu místostarosta Rut.

Radnice chce rovněž připravit celkovou obnovu náměstí. Diskutuje se o návrhu, který před deseti lety vzešel z architektonické soutěže. Rekonstrukce náměstí by měla podpořit žádost o zápis kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na seznam památek UNESCO. Opravena by měla být i přilehlá křižovatka u ulice U Vodárny, kde v současnosti chybějí přechody pro chodce.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz