Národní fotbalový stadion v Bratislavě

Národní fotbalový stadion v Bratislavě

Viktora Tegelhoffa 4, Bratislava

(6. 9. 2016) Aréna by měla být dokončena v roce 2018.

   
 
 
 
 

Národní fotbalový stadion v Bratislavě

(zpravodaj ČTK) - Dne 1 září 2016, po letech odkladů, v Bratislavě začala výstavba národního fotbalového stadionu. Aréna s kapacitou zhruba 22.000 diváků by měla být dokončena s finanční podporou státu nejpozději v roce 2018. Vyroste na místě někdejšího stadionu Tehelné pole, který v minulosti hostil zápasy československé reprezentace i federální derby a který byl mezitím zbourán.
"Spadl mi kámen ze srdce. Po tolika letech jsme se dostali do bodu, kdy začneme stavět. V průběhu roku bude hotová hrubá stavba a v průběhu dalších pár měsíců dokončíme i stadion," řekl novinářům podnikatel Ivan Kmotrík, který stojí za fotbalovým klubem Slovan Bratislava a také za investorem stadionu.

Premiér Robert Fico u příležitosti poklepání základního kamene stavby řekl, že ožívá myšlenka ohledně vytvoření společné česko-slovenské ligy, což by podle něj mohlo zvýšit kvalitu fotbalu.

Národní fotbalový stadion včetně souvisejících komerčních prostor postaví soukromý investor, kterému na to vláda vyčlenila dotaci 27,2 milionu eur (734 milionů korun). Po dokončení bude moci soukromá firma nabídnout sportovní část areálu státu, přičemž celková kupní cena včetně zmiňované dotace nemá přesáhnout zhruba 75 milionů eur (dvě miliardy korun) bez daně z přidané hodnoty.

Zakázku za téměř 50 milionů eur (1,35 miliardy korun) na vybudování stadionu získala společnost Strabag. Součástí zakázky podle Kmotríka ale není vybavení stadionu, jako například kamerový systém či turnikety, které by mohlo stát dalších asi 20 milionů eur (540 milionů korun).

Slovensko je podle dřívějšího vyjádření ministra školství Petera Plavčana jedinou zemí v Evropě, která nemá v hlavním městě moderní stadion pro mezinárodní fotbalové zápasy.

Slovenská reprezentace hraje domácí utkání například na stadionu v Trnavě, který byl po kompletní modernizaci otevřen loni. Slovenská vláda kromě dotace pro připravovaný národní fotbalový stadion v minulosti schválila 45 milionů eur (1,2 miliardy korun) na rekonstrukci dvou desítek dalších stánků, z toho největší částka byla určena právě pro stadion v Trnavě.
Vizualizace: Cube Design

Doplněno Stavbaweb:
Aktuální informace najdete ZDE.
Vizualizace nového stadionu a fotografie bývalého stadionu na Tehelném poli (i z  průběhu demolice) si můžete prohlédnout ZDE, další vizualizace ZDE.
Podle kritiků ale za veřejné peníze vyroste stavba, která neprošla řádnou soutěží. Více informací ZDE.
Autorem projektu stadionu je architekt Architekt Karol Kállay (Expoline / Cubedesign).Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
48.1620389
17.1368698
Národní fotbalový stadion v Bratislavě

Národní fotbalový stadion v Bratislavě
Viktora Tegelhoffa 4
Bratislava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 9. 2016 08:57:28. Re: Národní fotbalový stadion v Bratislavě. Lea Nardová

 
 
 
 

7. 9. 2016 08:57:28. Re: Národní fotbalový stadion v Bratislavě. Lea Nardová

  Ta animace - tak to je teda něco...ten scénář, to vedení kamery, ty prolínačky...člověk má hned jasno o celku a detailu...
Ale proč se konečně snažit, když stát rozjede 2 miliardovou investici (v českých) bez architektonické soutěže...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz