Národný futbalový štadión - Tehelné pole, Bratislava

Národný futbalový štadión - Tehelné pole, Bratislava

(15. 7. 2013) (ČTK) - Na Slovensku začali bourat slavný fotbalový stadion Tehelné pole, který v minulosti hostil zápasy československé reprezentace i federální derby a byl svědkem úspěchů Slovanu Bratislava. V posledních letech ovšem stavba chátrala. Na jejím místě má v průběhu dvou let s finanční podporou státu vyrůst nová aréna pro asi 20.000 diváků.

 
 
 
 

Národný futbalový štadión - Tehelné pole, Bratislava

(ČTK) - Na Slovensku začali bourat slavný fotbalový stadion Tehelné pole, který v minulosti hostil zápasy československé reprezentace i federální derby a byl svědkem úspěchů Slovanu Bratislava. V posledních letech ovšem stavba chátrala. Na jejím místě má v průběhu dvou let s finanční podporou státu vyrůst nová aréna pro asi 20.000 diváků.

Národný futbalový štadión (zdroj: Cubedesign.sk)
Stadion v širším centru slovenské metropole, v jehož sousedství leží i moderní hokejová hala a národní tenisové centrum, byl postaven za války. Tehelné pole s kapacitou 50.000 diváků zažilo v období bývalé československé federace řadu prestižních soubojů a pamatuje i cestu Slovanu Bratislava za vítězstvím v PVP v roce 1969.

Stánek sice v 90. letech prošel rekonstrukcí, později ovšem začal chátrat a poslední utkání hostil před čtyřmi lety. Záměry na výstavbu moderní fotbalové arény, která na Slovensku chybí, se odkládaly.

První vláda nynějšího premiéra Roberta Fica v roce 2009 sice slíbila na nový národní fotbalový stadion dotaci přes 69 milionů eur (1,8 miliardy korun), o rok později ale nový kabinet poskytnutí příspěvku kvůli špatnému stavu státních financí zrušil.

Plány na novou arénu oživil podnikatel Ivan Kmotrík. Majitel Slovanu, vítěze uplynulého ročního nejvyšší slovenské fotbalové soutěže, ohlásil, že celý komplex zahrnující stadion, administrativní prostory, byty a další infrastrukturu by mohl stát 70 milionů eur. Definitivní rozpočet bude znám po výběru stavební firmy.

"Pokud se nám podaří zbourat stadion do čtyř měsíců, tak na konci roku začneme stavět. Samotná výstavba potrvá 18 až 20 měsíců," řekl Kmotrík během dnešního loučení se starým stadionem, na němž se odehrálo přes 2700 utkání.

Na nový stadion s kapacitou kolem 20.000 diváků, na kterém by domácí zápasy měla hrát slovenská reprezentace, nakonec přispěje i stát. Vláda dnes schválila, že v příštích letech podpoří projekt částkou nepřevyšující 27,2 milionu eur. "Potěší nás každé euro od státu. V první řadě to budeme financovat ze svých peněz," reagoval Kmotrík.

Podnikatel už dříve prohlásil, že výstavba nových fotbalových stadionů na Slovensku je nutná nejen kvůli evropským soutěžím, ale také pro naplnění záměru vytvořit společnou soutěž s českými kluby. Právě nevyhovující stadiony na Slovensku jsou považovány za jednu z překážek pro česko-slovenskou ligu. Rozsáhlá modernizace fotbalového stadionu už dříve začala v Trnavě.

Národný futbalový štadión (zdroj: Cubedesign.sk) Národný futbalový štadión (zdroj: Cubedesign.sk)
Národný futbalový štadión (zdroj: Cubedesign.sk)
Doplněno Stavbaweb
Národný futbalový štadión

Investor : Národný futbalový štadión, a.s.
Projekt : EXPO LINE s.r.o.
Hlavný architekt projektu : Ing. Arch. Karol Kállay
Zodpovedný projektant : Ing. Stanislav Fekete
Umiestnenie : ŠK Slovan – Tehelné pole, Bratislava
Kapacita : 20.500 divákov / 994 parkovacích miest

Podrobné informace o projektu naleznete ZDE.
Další vizualizace naleznete ZDE.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz