Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Centrum Nového Žižkova

Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Centrum Nového Žižkova

(24. 5. 2019) Na místě bývalého "Mordoru" na Žižkově mohou vzniknout unikátní rozvlněné věže od Evy Jiřičné

   
 
 
 
 

Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Centrum Nového Žižkova

Návrh architektky Evy Jiřičné zvítězil ve velké mezinárodní architektonické soutěži na nové řešení lokality po nefunkční telekomunikační budově bývalého Telecomu na Žižkově. Odborná porota vybírala z návrhů od 98 archi-tektonických ateliérů ze 30 zemí celého světa. Kromě Evy Jiřičné se architektonické soutěže účastnila taková slavná jména světové architektury jako například Sou Fujimoto z Japonska, Ian Ritchie z Velké Británie nebo Richard Meier z USA.

Vítězný návrh představí osobně Eva Jiřičná na veřejné prezentaci 19. června v Galerii Café Louvre. Na této prezentaci budou zveřejněny všechny podrobnosti tohoto projektu a současně s tím budou představeny i ostatní návrhy této velké architektonické soutěže. Z 98 předložených návrhů jich do druhého kola postoupilo 12. Z nich pak odborná porota vybrala do nejužšího kola šest nejlepších. 

Zvítězil projekt Evy Jiřičné, která se při přípravě návrhu spojila s prestižní architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala a kalkulovala řadu z těch nejunikátnějších a nejsložitějších technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně, opery v Sydney nebo mnoha světových mrakodrapů. Pracovní spojení Evy Jiřičné a ARUP přináší unikátní výsledek – rozvlněné věže s originální rozehranou architekturou a zároveň s ojedinělým technickým řešením, které do Prahy přináší světové inženýrství.

Druhou příčku v architektonické soutěži obsadilo velmi zajímavé řešení tří nižších bloků a tří postupně gradujících věží s industriálním designem od britského architekta Iana Ritchieho a trojici oceněných završil návrh superbloku se dvěma věžemi domácího architekta Radka Kolaříka. Zvláštní ocenění poroty za originalitu návrhu si odnesl unikátní, nicméně staticky a technicky mimořádně náročný projekt japonského architekta Sou Fujimota.

Šéfem odborné poroty byl známý architekt a vysokoškolský pedagog Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedl nejoceňovanější český architekt Josef Pleskot, architekt a hlavní autor pražského Metropolitního plánu Roman Koucký a známý architekt a umělec David Vávra. Sestavu pěti porotců pak doplnil zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský s 25letou zkušeností v developmentu. Jeho společnost Central Group, která je největším českým rezidenčním stavitelem, je vlastníkem zhruba čtyř hektarů pozemků se stávajícími stavbami v této lokalitě a investorem připravovaného projektu.

U vítězného návrhu odborná porota ocenila kromě architektury a velmi promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru v návrhu Evy Jiřičné je největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se zde veřejnosti otevírá téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto soukromého pozemku, tedy plocha asi 27 tisíc m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí. 

Eva Jiřičná navrhuje kromě bytů také rozsáhlé komerční prostory v dolních patrech staveb pro restaurace, kavárny, obchody a služby. Součástí projektu je také mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm. Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se zde také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání.

"Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu architektky Jiřičné celou porotu i mě osobně přesvědčily. Rádi budeme tento projekt financovat. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem Evy Jiřičné. A věřím, že by to mohlo být skvělé vyvrcholení její celoživotní tvorby", řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Bílé prosklené kruhové věže s rozvlněnými balkony s ohýbaným sklem jsou opravdu originálním řešením. "Teď bude důležité, aby tento unikátní projekt získal podporu politiků a úřadů a získal si srdce Pražanů", dodal Kunovský.

Tehdejší Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) přezdívaná lidmi jako „Mordor“ nebo „Štrougalova věž“ byla postavena na tomto pozemku v sedmdesátých letech minulého století. Slavnostně byla otevřena v lednu 1980 za účasti špiček tehdejšího komunistického režimu. Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována.

Název nového projektu je Centrum Nového Žižkova. Vytvoření skutečného lokálního centra této dynamicky se rozvíjející části Prahy bylo i zadáním architektonické soutěže. Stávající Ústřední telekomunikační budova má v nejvyšším bodě i s anténou 96 metrů a v době svého dokončení byla nejvyšší stavbou komunistického Československa. To, že v tomto místě by i nyní mohly nově vzniknout moderní vyšší stavby, vyplynulo i z návrhů předložených předními světovými architekty v rámci mezinárodní soutěže.

Eva Jiřičná
(1939) po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala i AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila ji především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější realizace v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert. Eva Jiřičná je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. V loňském roce obdržela na Londýnském festivalu designu cenu za celoživotní dílo a v rodném Zlíně, kde dokončila Kongresové centrum, převzala Cenu města Zlína. Aktuálně probíhá retrospektivní výstava v Centru současného umění DOX v Praze u příležitosti jejího životního jubilea.

tisková zpráva

Vizualizace, foto - zdroj: Central Group


 
 
 
 

24. 5. 2019 14:56:12. Re: Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Centrum ... Haša 3

  Gratuluji paní Jiřičné a doufám, že to nedopadne jako s Kaplikého CHOBOTNICÍ

25. 5. 2019 11:35:34. Re: Re: Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Cent... Mám úplně stejné obavy.

  Bohužel v této zemi je opravdu na místě radovat se z vítězství výrazné osobnosti v architektonické soutěži až teprve v momentě, kdy se podle toho projektu skutečně začne stavět. Ono už je to skryto v tom opatrném podtitulku - MOHOU vzniknout... Zatím tak nějak všichni tušíme, že ve zdejších podmínkách je bohužel pravděpodobnější, že nevzniknou. Moc bych to paní Jiřičné přál - a nám ještě víc - aby se ta stavba skutečně realizovala.

25. 5. 2019 18:07:29. Re: Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Centrum ... Jiří Kalvach

  Vážení, tento skvělý návrh paní Jiřičné zcela jistě bude realizován. Nikoho neuráží tvar, ani výška, ani účel. Nic kontroverzního, nelze srovnávat s chobotnicí Kaplického. Je to tak půvabné, že si toto radní města v Piráty nenechají uniknout. Aby se podepsali pod povolení a možná i realizaci. Držím paní Evě palce!

27. 5. 2019 15:01:57. Re: Re: Návrh Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní soutěži na Cent... jadran

  Jako bývalý obyvatel Žižkova jsme rád, že onen "mordor" konečně půjde dolů, ale doufám, že to s ním nebude jako s podobným komplexem - Transgasem. Jinak návrh vypadá hodně dobře (pouze mohla paní Jiřičná vynechat ty pindy o zelených střechcách a vytápěni čerpadly, nerozumí tomu, ona to projektovat nebude a je to trochu mimo, stejně jako blábolení o zelených střechách u baráků, kde hlavní zahřívanou plochu tvoří fasády) a vynikne o to víc, když ho někdo porovná s onou výstavbou za budovami pošt...myslím, že i další část nové výstavby u Malešické, co mě ale mrzí je, že místo aby se pokračovalo Olšanskou, bude se "památkově chránit" ono naprosto nezajímavé Nákladové nádraží - nechme se ještě chvíli řídit aktivisty a podobnými "chytrými" řvouny a budeme svědky dalších a dalších pohrom a promarněných šancí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.