Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše

Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše

(6. 5. 2020) Autorem projektu je architektonický atelier LIVINGSTAV, zastoupený arch. Janem Snášelem

   
 
 
 
 

Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše

(ČTK) - Terénní úpravy, poslední stavební práce zvenčí a hlavně konečné stavební práce v interiéru dokončují v těchto dnech dělníci v budoucím návštěvnickém centru Mušov, které ponese název Brána do Římské říše. ČTK to řekl Balázs Komoróczy z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Stavba návštěvnického centra, které bude přibližovat výsledky archeologického průzkumu Hradiska u Mušova i nálezy z doby římské říše, vyjde přibližně na 30 milionů korun a ústav ji staví za finančního přispění Akademie věd.

"Hradisko Mušov je na našem území nejautentičtější lokalitou se stopami starověkých Římanů. I na jiných místech na našem území jsme našli stopy pobytu římské armády, ale tam šlo o vojenské tábory, kdežto Hradisko je trvalejší zástavbou naznačující, že Římané tady plánovali působit delší dobu," uvedl Komoróczy.

Autorem architektonického návrhu budovy je Jan Snášel mladší. Kromě drobných náznaků budova nijak neodkazuje na období starověkého Říma. "Nechtěli jsme jít cestou nějakých stylových napodobenin. Jde o čistě moderní architekturu s čistými liniemi," dodal Komoróczy.

Pro návštěvníky se Brána do Římské říše otevře pravděpodobně v druhé polovině června, pokud to epidemiologická situace dovolí. Až skončí stavební dělníci, přijdou na řadu instalace interaktivních prvků a na konci května i instalace samotné expozice, která představí některé nálezy z Mušova, které dosud veřejnost neměla možnost vidět.

U návštěvnického centra Mušov by se v budoucnu měly odehrávat i venkovní akce s ukázkami historického šermu příslušného období nebo ukázkami římské kuchyně. Zatím vzhledem k pandemii koronaviru ale nejspíš nebudou možné. Otazník visí i nad pořádáním římsko-germánského festivalu, který by se měl každý rok konat o třetím víkendu v září. V případě, že nebude jeho uspořádání možné letos, pořadatelé jej přesunou na příští rok.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je architektonický atelier LIVINGSTAV, zastoupený arch. Janem Snášelem.

Archeologické památky na katastrálním území zaniklé obce Mušova a dnešních Pasohlávek jsou mimořádnou součástí národního kulturního bohatství, jejich historický význam přesahuje rámce České republiky. Archeologické výzkumy zde již téměř sto let přinášejí na světlo stále nové a často velmi unikátní doklady o životě i zániku různých kultur a etnických skupin od konce poslední doby ledové až po středověk. Mezi těmito památkami svým významem zcela vynikají ty, které zanechalo opakované pronikání římského vojska na územích tehdy osídlených germánským kmenem Markomanů.
Mušov, Brána do Římské říše

 
 
 
 
48.9072494
16.5680419
Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše

Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 5. 2020 13:14:53. Re: Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše. Ted

  Soutěž asi nebyla, že?

28. 10. 2020 17:38:47. Re: Re: Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše. vašek

  bude to hnus, chudáci římané by se obraceli v hrobě kdyby viděli jaký hnus se staví jejich jménem, a samozřejmě ta cena mluví o korupci jako vždy u podobných zakázek v Česku . A to máme zatím! schodek půl miliardy (třetina rozpočtu) a staví se dál. Jen tak dál, schodek bude miliarda, pak se zvednou daně a napapaní úředníci budou za vodou. Ani ta Pálava v pozadí na foto si to nezaslouží.

30. 10. 2020 15:58:47. Re: Re: Re: Nedaleko Pasohlávek bude Brána do Římské říše. Miloš

  Je zajímavým pravidlem, že nejvyšší estetické cítění projevují oni dokonalí živočichové, obdaření omezenou schopností myšlení i vyjadřování. Většinou jde o případy člověka volně unášeného životem, historií nepoznamenaného a bez schopnosti pochopení jakýchkoliv souvislostí.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz