Nejekologičtější budova světa stojí v Paříži

Centrála společnosti Schneider Electric se stala nejekologičtější budovou světa. Jako vůbec první získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (tedy česky řečeno mimořádný) mezinárodní komisí udělující certifikát BREEAM. Komise hodnotí kvalitu budovy, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.



Udělení tohoto výjimečného ocenění není pro společnost Schneider Electric velkým překvapením, je totiž světovým lídrem na trhu s řešením a technologiemi pro inteligentní budovy. „Jsme pyšní, že se jako první můžeme pochlubit nejvyšším oceněním pro ekologické domy. Certifikát BREEAM považujeme za nejkomplexnější hodnocení dopadů budovy na životní prostředí. Zaměřujeme se na oblast energetických úspor, což znamená, že díky digitalizaci, inovativnímu monitoringu a správě je možné významně ušetřit na nákladech,“ komentoval Bertrand Guarinos, odpovědný v pařížské centrále společnosti za oblast energetické správy a dopadů na životní prostředí.


Nejekologičtější znamená zároveň nejinteligentnější
Ústředí mezinárodní společnosti Schneider Electric, zvané Hive (v angličtině hnízdo nebo také úl), bylo dostavěno na předměstí Paříže v Rueil-Malmaison v závěru roku 2008. Krom ekologie lze rovněž nadneseně říci, že jde zároveň o nejinteligentnější dům. V čem tedy spočívá jeho inteligence?
Všechny hlavní technologie jsou automaticky řízeny z jednoho centrálního dispečinku. Samozřejmostí je snížení výkonu topení v případě, že personál omylem nechá v místnosti otevřené okno. Zaměstnanci mají vstupní karty s bezkontaktní radiofrekvenční technologií RFID, které jsou automaticky detekovány při jejich příchodu či odchodu z kanceláře.

Systém osvětlení, regulace vytápění, větrání a klimatizace tzv. HVAC automaticky reaguje na přítomnost zaměstnanců díky bezdrátovým čtečkám karet. Systém energetického monitoringu nejen budovu monitoruje a analyzuje, ale je i schopen přijmout příslušná energetická rozhodnutí a uskutečnit případná opatření na snížení spotřeby energie.

Co certifikát BREEAM znamená?
Jedná se o ekologické hodnocení budov, které se používá od roku 1990. Po celém světě, má ekologický certifikát na 200 tisíc budov. Speciální komise se při šetření šetrnosti budov zaměřuje zejména na nakládání s energiemi či vodou, nebo užití materiálů, znečištění dopravou v okolí. Jedním z hodnocených kritérií je i vnitřní prostředí, posuzuje se tedy i zdravé a pohodlné bytí v objektu.

Podle součtu a poměru s maximem možného se pak budova zařadí do jedné z šesti kategorií: Accetable, Pass, Good, Very Good, Excellent a Outstanding. Tak jak to bývá, za maximum je považováno 100 %, přičemž budova se stupněm Pass musí dosáhnout alespoň 30 % ideálu, u budovy s hodnocením Very Good to musí být 55 % a do nejvyšší kategorie Outstanding se řadí budovy, které překročí 85 %. Poslední zmiňované doposud žádná budova neměla, jako první na světě se jí stala centrála Schneider Electric.
tisková zpráva

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*