V regionální architektonické soutěži Opavská cena J. M. Olbricha letos zvítězil rodinný dům navržený opavskými architekty Tomášem Bindrem a Janem Zelinkou z Atelieru 38. Ze 13 nominovaných novostaveb ocenila odborná porota také rodinný dům od opavského architekta Jiřího Horáka z ateliéru Arche’s, který obsadil druhé místo. Ocenění dnes architektům předalo sdružení Za Opavu, které soutěž pořádá čtvrtým rokem.
Vítězný rodinný dům s ordinací v Opavě-Kylešovicích (realizace 2008) oslovil porotu jednoduchou prostorovou kompozicí ve svahu, které nechybí přesvědčivost a kvalitně zpracované detaily. "Dům je výrazem solidnosti a sázky na jistotu," shodli se porotci. Ani vítěze však neušetřili kritice, když poukázali na absenci jisté míry experimentu a překvapení.
Rodinný dům od autorské dvojice Bindr-Zelinka získal již třetí ocenění. Loni se umístil na prvním místě v kategorii Rodinné domy v krajské soutěži Stavba Moravskoslezského kraje 2008; je také držitelem titulu v celorepublikové soutěži o nejlepší fasádu roku.
Na druhém oceněném domě, který stojí také v Opavě-Kylešovicích, zaujala porotu jeho jednoduchost a funkčnost. "Bílá barva, prostý tvar… Dům jako minimalistická socha, kterou tvoří dva hranoly položené na sebe," uvedla v hodnocení porota. Vytkla to, že působivou jednoduchost a přehlednou geometričnost architekt nepřenesl přiměřeně i do interiéru domu.
Mezi nominovanými novostavbami letos převládaly rodinné domy, průmyslové stavby měly jen dva zástupce. Podle poroty je s podivem, že na Opavsku nevznikla v uplynulých letech žádná architektonicky kvalitní stavba financovaná z veřejných zdrojů. "Pokud takové stavby vznikají, jsou zpravidla řešené utilitárně bez větších reprezentačních a architektonických ambicí," dodali porotci.
Vítěze letošního ročníku vybralo občanské sdružení na základě návrhů sedmičlenné poroty, kterou tvoří například sochař Kurt Gebauer, šéfredaktor časopisu Era 21 Osamu Okamura, architekt Radim Václavík z ostravského Centra nové architektury či Yvette Vašourková z Centra pro středoevropskou architekturu v Praze. Do letošního ročníku byly opětovně zařazeny i stavby nominované v roce 2008, kdy se ceny nakonec neudělily kvůli malému počtu přihlášených novostaveb.
Soutěž založená v roce 2007 je pojmenována po významném opavském rodákovi, který výrazně zasáhl do evropské secesní vlny a patřil k nejuznávanějším své doby. Olbrich je mimo jiné autorem výstavního pavilonu Wiener Sezession ve Vídni, sedmi vil a budovy ateliérů s výstavními síněmi v umělecké kolonii v Darmstadtu v Německu.
Zpráva ČTK, 22. 12. 2010
Petr Tak to záleží na samotném prodejci a výrobci oken, jaké bude mít stanovené dodací lhůty. Protože jemu dodá skla…
Tu technickou pomoc při zakládání první řady je fakt skvělá možnost využít. Ono to zase nestojí nijak moc a není…
Heluz je v podstatě dost populární značka výrobce stavebního materiálu v Česku, hlavně jsou známí svými dobrými izolačními vlastnostmi. Úplně…
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…