Největší budova na světě údajně roste v čínském Čcheng-tu

Největší budova na světě údajně roste v čínském Čcheng-tu

(21. 12. 2012) (ČTK) - Údajně největší samostatně stojící budova na světě vyrůstá v současnosti v čínském městě Čcheng-tu. S 1,7 milionu metrů čtverečních podlahové plochy je Globální centrum nového století (New Century Global Centre) dostatečně velké, aby dokázalo dvacetkrát pojmout slavnou Operu v Sydney, píše agentura AFP.

 
 
 
 

Největší budova na světě údajně roste v čínském Čcheng-tu

(ČTK) - Údajně největší samostatně stojící budova na světě vyrůstá v současnosti v čínském městě Čcheng-tu. S 1,7 milionu metrů čtverečních podlahové plochy je Globální centrum nového století (New Century Global Centre) dostatečně velké, aby dokázalo dvacetkrát pojmout slavnou Operu v Sydney, píše agentura AFP.

Globální centrum nového století Globální centrum nového století
Globální centrum nového století (zdroj: Janghogroup.com)
Sto metrů vysoká, 500 metrů dlouhá a 400 metrů široká budova globálního centra, která se nachází ve vnitrozemí, 1000 kilometrů daleko od pobřeží, symbolizuje šíření čínského ekonomického boomu do dalších oblastí Číny mimo prosperující přímořské hospodářské oblasti.

Globální centrum, které svou velikostí třikrát přesáhne jednu z nejrozsáhlejších světových budov - americký Pentagon, se stane sídlem firemních kanceláří, konferenčních sálů, univerzitního komplexu, dvou obchodních středisek a dvou pětihvězdičkových hotelů a bude zahrnovat rovněž takové atrakce jako kino IMAX, "středomořskou vesničku", kluziště či pirátskou loď. Zhruba 400 000 metrů čtverečních prostoru bude věnováno obchodům, převážně luxusních světových značek.

Přestože 14milionové město Čcheng-tu leží tak daleko od pobřeží, je dominantním tématem stavby, navržené čínskými architekty, moře. Patrné je to již ze zvlněného tvaru proskleného gigantického komplexu, který má podle architektů připomínat mořské vlny, uvnitř pak centrum oživují fontány, obří vodní park a umělá pláž.

"Je to přímořské město vytvořené člověkem," říká průvodkyně Liou Sün. "(Hotel) bude mít 1000 pokojů a všechny budou s výhledem na mořské pobřeží," dodává.
Globální centrum nového století
Město Čcheng-tu zpravidla halí neprostupná vrstva smogu, návštěvníci se toho ale nemusejí obávat. "Vypůjčili jsme si japonskou techniku a budeme mít umělé slunce, které bude svítit 24 hodin denně a bude poskytovat příjemnou teplotu," vysvětluje Liou. Systém využívá specializovanou světelnou technologii, která současně slouží pro vytápění i osvětlení.

Umělá pláž o rozloze 5000 metrů čtverečních nabídne třeba raftařskou dráhu i dokonalou kopii pobřežní promenády se slunečníky a obchůdky s mořskými produkty, která pojme na 6000 lidí. Západ a východ slunce se bude zračit na mohutné obrazovce o rozměrech 150x40 metrů, přirozené prostředí by měl také navozovat mořský vánek.

Vnější fasáda, tyčící se nad rovinami provincie S'-čchuan, je již prakticky hotová a armáda dělníků pospíchá, aby celou budovu dokončila včas před červnem 2013, kdy se zde má konat mezinárodní fórum pořádané americkým časopisem Fortune. Na události je očekáván i budoucí čínský prezident Si Ťin-pching, který by se zde měl setkat s šéfy největších nadnárodních společností.

Hned naproti Globálnímu centru nového století je plánována další nápadná stavba - středisko moderního umění navržené slavnou britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou. Zahrnovat má mimo jiné divadlo, operu a muzeum.

Město Čcheng-tu, které je metropolí provincie S'-čchuan, nehodlá ani v příštích letech polevovat ve stavebním rozvoji: místní metro se má ze stávajících dvou tras rozrůst do roku 2020 na tras deset, vzniknout má i nové letiště a obdoba amerického střediska počítačového průmyslu Silicon Valley.

Doplněno Stavbaweb
Globální centrum nového století Čcheng-tu · Paradise Island Marine Park Skylight Project
Místo projektu: Čcheng-tu (nebo Chengdu), hlavní město provincie Sečuán, Čína
Klient: Chengdu Century City New International Convention Exhibition Centre Ltd.
Projektant: Shenzhen Zhongshen Architects Designing Ltd.
Výška konstrukce: 98 m
Plocha fasády: 45100 m2

Kapacita velkého diavdla: 2000
Kapacita divadla: 1000
Kapacita koncertního sálu: 1000
Mezinárodní konferenční centrum: 10 000 m2
Showroom: 12 000 m2
Galerie moderního umění: 30 000 m2
Umělá pláž: 5000 m2 (čtyřsetmetrové "pobřeží")
Největší LED na světě: 150x40 m
Raftová řeka: 500 m
Lobby: 10 000 m2 a 65 m vysoká
Počet pětihvězdičkových hotelů: 2
Počet luxusních apartmá: 1000
Central business tower: 720 000 m2
Počet výtahů ("mezinárodně slavných značek"): 244
Počet parkovacích míst: 15 000

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz