Největší výzvy při stínění atypických oken

Největší výzvy při stínění atypických oken

(2. 12. 2021) S atypickými tvary si poradí rolety i žaluzie

   
 
 
 
 

Největší výzvy při stínění atypických oken

Rohové sestavy oken, na zakázku vyrobená nebo ohýbaná skla. Ať už rekonstruujete nebo stavíte, v některých situacích se nevyhnete atypickým řešením oken. Jak je ideálně zastíníte, o tom jsme se rozepsali v článku.

Při rekonstrukci či novostavbě doporučujeme, abyste se pokud možno co nejvíce drželi standardizovaných řešení. Okna, dveře ale i fasáda v atypickém provedení se vám značně prodraží, v některých případech i o desítky procent. Pokud se pustíte například do atypických oken, počítejte také se speciálním (a obvykle dražším) stíněním.

Rohové sestavy zastíníte nejlépe žaluziemi

Ačkoliv jsou rohové sestavy oken dnes již běžným prvkem na rodinných domech i administrativních budovách, jejich zastínění často vyžaduje atypické řešení. 

V případě venkovních žaluzií jsou zapotřebí speciální vodicí profily, ve kterých jsou žaluzie vedeny. „Pokud okna spojuje v rohu rám, napojíme na něj náš speciální rohový profil. Díky tomuto řešení nedochází k prosvítání světla do místnosti a žaluzie vedené v profilu jsou navíc pevné a odolné,“ objasňuje Lukáš Musil.

Někteří architekti nicméně volí rohová okna, která navozují pocit „otevřeného prostoru”. Nejčastěji ho dosáhnou pomocí lepených rohových oken, které v rohu spojuje jen tenká 2cm spára. Pokud to typ žaluzií dovolí, ideální je v tomto případě vedení lanky. To sice není tolik odolné proti větru, je ale designově čistší a nevyžaduje speciální komponenty.

Velké prosklené plochy zastíní screenové rolety

U hotelů a moderních administrativních budov architekti často navrhují velké prosklené plochy, které je kvůli tepelnému komfortu potřeba zastínit. Pokud celková plocha okna nepřesáhne 20 m², lze použít venkovní žaluzie. Ty sice na velké ploše nevypadají tak elegantně, jsou však díky naklápění lamel a plynulé regulaci světla nejpraktičtější a nejlevnější variantou. 

Dražší a designovější jsou venkovní látkové rolety (screeny). Kromě toho, že zastíní plochy o rozměrech až 24m² , jsou také velmi odolné proti větru. Mezi nejodolnější provedení screenových rolet patří zipscreeny vedené zipem ve vodicích profilech. 

S atypickými tvary si poradí rolety i žaluzie
Při stínění atypických tvarů okna se nevyhnete individuálnímu řešení, s obojím si ve většině případů poradí venkovní žaluzie nebo screenové rolety. Například ohýbaná okna na známé budově Flow building na Václavském náměstí  stíní venkovní žaluzie se speciálními vodícími profily.

„Fasáda budovy je předpínáná a skla oken jsou prohnutá podle jejího zakřivení. Každé prohnuté okno proto osazujeme několika kusy žaluzie s vedením v lanku, aby kopírovaly povrch, a zároveň nerušily vzhled a neomezovaly ve výhledu. Navíc jsme speciálně pro tuto stavbu vyvinuli vodicí profily,” říká Lukáš Musil, obchodní zástupce NEVY.

Trojúhelníkové, kruhové nebo jiné tvary oken pak zastíníte pomocí žaluzií nebo screenových rolet přesně ve tvaru stíněné plochy. 

Některé specifické tvary oken neumožňují, abyste stínění vytáhli, v takovém případě doporučujeme venkovní žaluzie. Zůstanou stažené a vy je budete ovládat pouze natáčením lamel. V případě screenových rolet máte na výběr ze speciálních provedení, které jsou přímo určeny k zastínění atypických ploch.

Výjimkou jsou střešní okna, která venkovními žaluziemi nebo screenovými roletami zastíníte pouze v případě, kdy maximální odklon od fasády není víc jak 15°. Pokud je sklon vyšší, použijte markýzy nebo klasické venkovní rolety.

Komerční prezentace


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz