Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

(28. 3. 2012) Výstavbu AZ Tower plánoval investor od roku 2005. Cílem bylo vytvoření významné stavby s multifunkčními prostory, tedy od kanceláří populárního stylu open-space, přes bytové apartmány, autosalon až po obchodní prostory, které bude možno zakoupit do osobního vlastnictví. Tento koncept nenabízí téměř žádná z obchodních a administrativních budov v Brně. Autorem projektu je Ateliér Burian – Křivinka.

 
 
 
 

Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

Výstavbu AZ Tower plánoval investor od roku 2005. Cílem bylo vytvoření významné stavby s multifunkčními prostory, tedy od kanceláří populárního stylu open-space, přes bytové apartmány, autosalon až po obchodní prostory, které bude možno zakoupit do osobního vlastnictví. Tento koncept nenabízí téměř žádná z obchodních a administrativních budov v Brně. Autorem projektu je Ateliér Burian – Křivinka.

AZ Tower
Brněnské jižní centrum bude mít novou dominantu. S předpokládaným datem dokončení v dubnu příštího roku zaujme budova AZ Tower post nevyšší budovy České republiky. Bude zajímavé, jak se moderní budova včlení do historického města s dominujícím hradem Špilberk a katedrálou sv. Petra Pavla, které jsou na dohled.

Architektonické zpracování nakonec vyhrál Ateliér Burian – Křivinka. Návrh vycházel z několika studií z různých směrů pouličního rastru. Je velmi výrazný svým zalomeným tvarem, který evokuje písmena „A“ a „Z“. Dalším rozhodujícím kritériem byla energetická náročnost budovy, která je od prvních studií navrhována jako nízkoenergetická. K tomu slouží energetické piloty spojené s tepelnými čerpadly, řízení větrání elektricky ovládanými okny a plánovaná fotovoltaická elektrárna na jižní fasádě. Zapojení těchto technologií do projektu tohoto rozsahu v České republice rozhodně není běžnou záležitostí.

AZ Tower je monolitická betonová stavba, která se vztyčuje z třípodlažního podstavce. Fasáda podnože je v přízemí převážně prosklená, ve výše položených patrech již architekti volili velkoformátové keramické panely v kombinaci s cihlovými vyzdívkami. Sklo je sice trendy, ale architekti chtěli „cítit materiál“, a proto volili kombinaci betonu a cihel Porotherm. Cihla má také na rozdíl od skla výborné akustické a tepelně-izolační vlastnosti. Cihly Porotherm jsou použity v 1. a 2. NP na vyzdívky obvodových stěn, a v dalších podlaží se akustické cihly Porotherm postarají o neprůzvučnost stěn. 2. a 3. patro je opláštěno vlnitým hliníkovým plechem v kombinaci s omítkou. Uprostřed půdorysu obchodní galerie se nalézá kryté atrium, procházející třemi podlažími, které tak tvoří vnitřní komunikační a společenské jádro domu.

V tuto chvíli se již nad Brnem tyčí hrubá stavba s devíti patry. Během tuhých mrazů letošní zimy musela být stavba pozastavena, nicméně podle investora nebude očekávaný termín dokončení prodlužován. Projekt v ceně 800 mil. Kč tak bude dokončen v dubnu příštího roku.
Více se o projektu dozvíte na www.aztower.cz.

Název stavby: AZ Tower
Místo stavby: Brno – jižní centrum
Architekti: Burian – Křivinka
Investor: AZ Tower a.s.
Výška: 109,5 m
Počet pater: 30
Celkové náklady: 800 000 000 Kč bez DPH
Doba výstavby: Duben 2011 - duben 2013

Související články:


AZ Tower

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz