Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

(28. 3. 2012) Výstavbu AZ Tower plánoval investor od roku 2005. Cílem bylo vytvoření významné stavby s multifunkčními prostory, tedy od kanceláří populárního stylu open-space, přes bytové apartmány, autosalon až po obchodní prostory, které bude možno zakoupit do osobního vlastnictví. Tento koncept nenabízí téměř žádná z obchodních a administrativních budov v Brně. Autorem projektu je Ateliér Burian – Křivinka.

 
 
 
 

Nejvyšší budova ČR — AZ Tower

Výstavbu AZ Tower plánoval investor od roku 2005. Cílem bylo vytvoření významné stavby s multifunkčními prostory, tedy od kanceláří populárního stylu open-space, přes bytové apartmány, autosalon až po obchodní prostory, které bude možno zakoupit do osobního vlastnictví. Tento koncept nenabízí téměř žádná z obchodních a administrativních budov v Brně. Autorem projektu je Ateliér Burian – Křivinka.

AZ Tower
Brněnské jižní centrum bude mít novou dominantu. S předpokládaným datem dokončení v dubnu příštího roku zaujme budova AZ Tower post nevyšší budovy České republiky. Bude zajímavé, jak se moderní budova včlení do historického města s dominujícím hradem Špilberk a katedrálou sv. Petra Pavla, které jsou na dohled.

Architektonické zpracování nakonec vyhrál Ateliér Burian – Křivinka. Návrh vycházel z několika studií z různých směrů pouličního rastru. Je velmi výrazný svým zalomeným tvarem, který evokuje písmena „A“ a „Z“. Dalším rozhodujícím kritériem byla energetická náročnost budovy, která je od prvních studií navrhována jako nízkoenergetická. K tomu slouží energetické piloty spojené s tepelnými čerpadly, řízení větrání elektricky ovládanými okny a plánovaná fotovoltaická elektrárna na jižní fasádě. Zapojení těchto technologií do projektu tohoto rozsahu v České republice rozhodně není běžnou záležitostí.

AZ Tower je monolitická betonová stavba, která se vztyčuje z třípodlažního podstavce. Fasáda podnože je v přízemí převážně prosklená, ve výše položených patrech již architekti volili velkoformátové keramické panely v kombinaci s cihlovými vyzdívkami. Sklo je sice trendy, ale architekti chtěli „cítit materiál“, a proto volili kombinaci betonu a cihel Porotherm. Cihla má také na rozdíl od skla výborné akustické a tepelně-izolační vlastnosti. Cihly Porotherm jsou použity v 1. a 2. NP na vyzdívky obvodových stěn, a v dalších podlaží se akustické cihly Porotherm postarají o neprůzvučnost stěn. 2. a 3. patro je opláštěno vlnitým hliníkovým plechem v kombinaci s omítkou. Uprostřed půdorysu obchodní galerie se nalézá kryté atrium, procházející třemi podlažími, které tak tvoří vnitřní komunikační a společenské jádro domu.

V tuto chvíli se již nad Brnem tyčí hrubá stavba s devíti patry. Během tuhých mrazů letošní zimy musela být stavba pozastavena, nicméně podle investora nebude očekávaný termín dokončení prodlužován. Projekt v ceně 800 mil. Kč tak bude dokončen v dubnu příštího roku.
Více se o projektu dozvíte na www.aztower.cz.

Název stavby: AZ Tower
Místo stavby: Brno – jižní centrum
Architekti: Burian – Křivinka
Investor: AZ Tower a.s.
Výška: 109,5 m
Počet pater: 30
Celkové náklady: 800 000 000 Kč bez DPH
Doba výstavby: Duben 2011 - duben 2013

Související články:


AZ Tower

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz