Nejvyšší bytový dům, pražská Rezidence Eliška, je zkolaudovaný

Nejvyšší bytový dům, pražská Rezidence Eliška, je zkolaudovaný

(8. 1. 2014) Stavba bytového domu Rezidence Eliška v pražských Vysočanech, který je s 93,6 metru nejvyšší čistě bytovou budovou v Česku, je zkolaudována. Investor, kterým je realitní a aukční agentura Gaudí, o tom informoval na webových stránkách stavby. Zcela průjezdná je i nejdražší česká cyklostezka, která vede těsně vedle recepce. Autorem projektu Rezidence Eliška je architekt Ivan Sládek se svým atelierem ARX studio (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Nejvyšší bytový dům, pražská Rezidence Eliška, je zkolaudovaný

Stavba bytového domu Rezidence Eliška v pražských Vysočanech, který je s 93,6 metru nejvyšší čistě bytovou budovou v Česku, je zkolaudována. Investor, kterým je realitní a aukční agentura Gaudí, o tom informoval na webových stránkách stavby. Zcela průjezdná je i nejdražší česká cyklostezka, která vede těsně vedle recepce. Autorem projektu Rezidence Eliška je architekt Ivan Sládek se svým atelierem ARX studio (doplněno Stavbaweb).

Rezidence Eliška a panorama Prahy - pohled na jihozápad

„Kolaudační prohlídky stavby bytového domu Rezidence Eliška proběhly úspěšně a dne 9. 12. 2013 byl Odborem výstavby Úřadu městské části Praha 9 vydán Kolaudační souhlas s užíváním objektu,“
píše investor na webu.
Zákres vizualizace Rezidence Eliška ve směru od stanice metra Vysočanská
Rezidence na křižovatce ulic Freyova a Ocelářská má 25 nadzemních pater. Její neobvyklá výška je mimo jiné výsledkem jednání s městskou částí Praha 9, která chtěla v tomto území vytvořit výškovou dominantu. Měla by se tím opticky kompenzovat rozlehlost nedaleké O2 areny.
 
Z 282 bytů zbývá v nabídce posledních devět včetně nejluxusnějšího penthousu s podlahovou plochou více než 300 metrů čtverečních a s několika terasami o celkové rozloze 80 metrů čtverečních v nejvyšším 25. patře.
 
Stavba začala v říjnu 2011. Součástí domu je parkoviště pro 130 aut, 99 garáží v suterénu, fitness centrum, kavárna, nonstop recepce a další služby včetně například kadeřnictví. Bytový dům postavila společnost Metrostav.
 
Investor lákal zájemce o byt také na cyklostezku, která vede v těsném sousedství recepce. Ta je nechvalně proslulá jako nejdražší stavba svého druhu v ČR. Necelých 3,5 kilometru totiž vyšlo na více než 140 miliónů korun. Magistrát vysokou cenu zdůvodňoval technickou náročností stavby a nutností vybudovat čtyři nové mosty.
 
Přestože stavba cyklostezky začala už v roce 2008 a skončila v roce 2010, cyklistům nesloužila v celé délce příliš dlouho. Část totiž prochází na soukromém pozemku investora Rezidence Eliška, který tuto zhruba padesátimetrovou část během stavby bytového domu v souladu s dohodou s magistrátem kvůli bezpečnosti opět zahradil. Cyklisté a bruslaři proto museli za novým mostem přes Ocelářskou ulici slézt po provizorním schodišti, přejít několik desítek metrů a po jiných schodech opět vystoupat na cyklostezku. To nyní nemusí, cyklostezka je už několik dní opět průjezdná i kolem bytového domu.
 
Absolutní výškový rekord mezi tuzemskými budovami drží od letošního dubna brněnský AZ Tower vysoký 111 metrů. O dva metry překonal do té doby nejvyšší kancelářskou budovu City Tower na pražské Pankráci. V budoucnu by měl Rezidenci Eliška překonat také bytový dům Epoque Pankrác investora PSJ Invest, který koncem listopadu získal územní rozhodnutí. Třicetipatrový dům se 140 byty by měl vyrůst až do 104 metrů.

Související články:

Rezidence Eliška

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz