Netradiční pojetí nemocniční stavby

Netradiční pojetí nemocniční stavby

(18. 1. 2022) formann ² puschmann architekten

   
 
 
 
 

Netradiční pojetí nemocniční stavby

Nemocniční stavby vyžadují řadu hygienických, technologických a stavebních opatření. Přesto nemusí působit chladně a sterilně. Stačí, aby se k odvážným architektům ve fázi projektování připojilo vedení, a hlavně zaměstnanci nemocnice. Vzájemnou komunikací, předáváním nápadů a zkušeností jsou schopni vytvořit dílo, které ocení nejenom pacienti a lékařský a ošetřovatelský personál, ale také obyčejní kolemjdoucí.

Ateliér formann 2 puschmann architekten (f2p) i při realizaci přístavby vídeňské Kliniky Landstraße na Juchgasse vycházel ze svých dlouholetých zkušeností, kdy do projektu aktivně zapojuje budoucí uživatele nové stavby. Ve spolupráci s vedením kliniky se tak na plánování nového urgentního příjmu podíleli staniční sestra Michaela Sehnalová a vedoucí ošetřovatelského týmu Josefa Günthörová. Společně vytvořili objekt, který v dané kategorii nemá obdoby. 


Účelová stavba dostala doslova čtvrtou dimenzi. Prostorové uspořádání reflektuje požadavky a zkušenosti lékařů a sester nemocnice. Bylo tak docíleno nejenom optimálních tras při příjmu, triáži a předávání pacientů do jednotlivých ošetřovatelských místností. Lékařům je umožněn rychlý průchod a současně pod heslem vidět a být viděn jsou schopni být neustále v kontaktu s pacienty za předpokladu, že budou chráněni před zraky chodců zvenčí. 

Barevné dispozice interiéru vychází opět z požadavků personálu. Kombinace bílé a modré jsou totiž barvami uniforem ošetřovatelského personálu a paní Sehnalová měla v tomto ohledu předem jasno, jiná kombinace ani nebyla možná. S barvou fasády nové přístavby zase měli jasno kolegové Christian Formann a Stefan Puschmann, kteří dostali za úkol zcela odlišit vnímání urgentního příjmu od sousední výškové budovy nemocničního areálu.

Kontrastem k převažující bílé na původním objektu z roku 1975 se v tomto případě stala černošedá. Lehké hliníkové kompozitní desky PREFABOND oplášťují celou budovu a jejich vzájemné spoje jsou účelově zešikmeny. To proto, aby se fasáda opět odlišila od hlavní budovy, kde je naopak vše řešeno ve vertikálně-horizontálních linkách. Každá deska má proto svůj jedinečný tvar i velikost. 

Z dálky spoje desek nejsou patrné a fasáda tak opticky tvoří jeden harmonický celek. Při pohledu zblízka zešikmené spoje dodávají fasádě dynamiku, jedinečnost a upozorňují na odlišný přístup k pojetí celé stavby. Ne každý materiál se však na takový typ fasády hodí. Zaručit dokonalou rovinnost, plošnou stabilitu a milimetrovou přesnost průběžných spojů z dlouhodobého hlediska není jednoduché. Architekti z f2p současně potřebovali najít materiál, který bude barevně stabilní a po mnoho desetiletí také zcela bezúdržbový. 

Kompozitní desky společnosti PREFA Aluminiumprodukte vyhovují ve všech těchto aspektech. Deska se skládá ze dvou hliníkových plechů, které jsou oboustranně natavené na polyetylénové jádro. I při výrazných teplotních rozdílech a na obzvláště velkých plochách si uchovává konstantní rovinnost i stabilitu. Přitom lze desky snadno ohýbat a tvarovat do libovolných úhlů. Dokonce umožňuje realizovat tzv. průběžný roh, čímž lze elegantně zcela eliminovat všechny rohové spoje na tupo nebo na koso. Vyfrézováním rubové strany desky vznikne drážka, přes kterou se deska ohne přesně do požadovaného úhlu. Desky PREFABOND se buď lepí, šroubují anebo nýtují na dřevěnou, případně hliníkovou spodní konstrukci (rošt). Lze je běžně dodat v 11 barevných odstínech a na přání v jakémkoliv odstínu dle stupnice RAL a NCS.

O projektu:
Země:
Rakousko
Objekt, místo: nemocnice, Vídeň
Typ stavby: rekonstrukce a přístavba
Architekti: forman 2 puschmann architekten
Realizace: Reinhard Eder Blechbauges.m.b.H.
Typ fasády: PREFA hliníková kompozitní deska PREFABOND
Barva fasády: černošedá

podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz