NEXT architects: Melkwegbrug (Milky Way Bridge) v Nizozemí

NEXT architects: Melkwegbrug (Milky Way Bridge) v Nizozemí

(12. 12. 2012) Nový most tvoří dvě půdorysně se křížící lávky - kyvadlová pro cyklisty a oblouková pro pěší.

 
 
 
 

NEXT architects: Melkwegbrug (Milky Way Bridge) v Nizozemí

Nový most tvoří dvě půdorysně se křížící lávky - kyvadlová pro cyklisty a oblouková pro pěší.Místo: Purmerend, Severní Holandsko, Nizozemí
Klient: Městský úřad Purmerend
Tým: NEXT / Bart Reuser, Marijn Schenk, Michel Schreinemachers with Ronald Rietveld, Jurriaan Hillerström, Agathe Osika, Ieda Alvarez Dogo, Betty Aarts, Michel Mandersloot, Anne-Laurance Ricard, Tom van Alst, Ayelet Kamar, Agata PiÄ?t
Spolupráce: Ronald Rietveld Landschaparchitectuur
Stavba: Ingenieurs Bureau Amsterdam (IBA), ABT adviesbureau voor Bouwtechniek
Rozpětí: 66 m
2012-10-04 Slavnostní otevření Melkwegbrug
2012-08-24 Instalace osvětlení
2012-06-04 Dosažen nejvyší bod
2012-04-26 Dokončena mostovka
2011-05-26 Začátek výkopů pro základy
2011-01-10 Zahájení stavebních prací
2010-02-01 Začátek tendru
Náklady: 6 000 000
Euro
Foto: Jeroen Musch, archiv autorů

Melkwegbrug v holandském městě Pumerend je součástí širšího plánu pro vodní cesty De Kanaalsprong. Spojuje městskou část Weidevenne s historickým centrem Purmerendu.

Nejpozoruhodnější část mostu je masivní oblouk stoupající do výšky 12 m nad vodní hladinou, odkud mají chodci nádhernou vyhlídku na město a kanál. Pohled z výšky, kam chodci musí vystoupat po schodech, je pro pěší velkou atrakcí a skvělou příležitostí pro zkušenost s rozdílným utvářením historického centra Pumerendu a jeho nových rozvíjejících se částí. Cyklisté a vozíčkáři mají k dispozici jinou trasu - sto metrů dlouhou esovitou lávku s minimálním sklonem, tedy nízko nad vodou. Pokud zorvna mají proplout kanálem lodi, most se rozpojí a lodě mají volnou cestu. Přes vodu se lze i tom případě dostat po oblouku horní lávky. Oba mosty se kříží a z ptačí perspektivy tak obě lávky utvoří buď osmičkový tvar (dolní most je průjezdný) a spojují se do jednoho celku, nebo formu podobnou písmenu zet (dolní most je rozpojen). Horní obloukový ocelový most váží 85 tun a má celkem 135 schodů. Materiálem a barevností jsou oba mosty sjednoceny. Na hranách lávek je LED osvětlení, které kromě osvětlení cest zdůrazňuje v noci obrysy mostu.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz