Nextoffice — Alireza Taghaboni: Sharifi-ha House

Nextoffice — Alireza Taghaboni: Sharifi-ha House

(5. 9. 2014) V Teheránu vybudovali dům s pokoji, které se točí za sluncem

 
 
 
 

Nextoffice — Alireza Taghaboni: Sharifi-ha House

V Teheránu vybudovali dům s pokoji, které se točí za sluncem

zdroj foto: Nextoffice.ir

(ČTK) -
Íránský architekt Alírezá Tagháboní vymyslel několikapatrový dům s otočnými pokoji, jež lze nastavovat podle slunečního svitu. Jak oznámila íránská televize Press TV, dům už stojí v jedné z luxusních rezidenčních čtvrtí íránské metropole Teheránu.

Majitelé tří výsuvných bloků mohou své ložnice natáčet stále ke Slunci a stačí jim k tomu pouze stisknout tlačítko. Kromě toho se tyto jednotky mohou zasunout do bloku a otočit bokem, což obyvatelům zajistí maximální soukromí.

"Brali jsme při projektování v úvahu střídání ročních období. Lidé většinou v zimě balkony nevyužívají a pohled ven není tak důležitý. Naše pohyblivé jednotky se proto dají zasunout dovnitř domu. V létě je možné je vysunout a otevřít balkony, veškerá pozornost se upře směrem ven," vysvětlil princip své stavby Tagháboní.

Řekl, že se inspiroval tradičními íránskými domy, ale přizpůsobil konstrukci současným potřebám a modernímu designu. Vybudování a vyprojektování domu přišlo na čtyři miliony dolarů (84 milionů korun), z nichž sedmina padla na konstrukci otočných jednotek. Stavba je nominovaná do soutěže o mezinárodní architektonickou cenu, o níž se rozhodne na říjnové výstavě v Singapuru.

Více informací o projektu najdete na stránkách:
autorů ateliéru Nextoffice/projects, ArchDaily a Dezeen.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz