NILE HOUSE z River City Prague získal LEED Platinum

NILE HOUSE z River City Prague získal LEED Platinum

(19. 2. 2016) Nile House se stal vůbec první budovou v Česku, která této nejvyšší možné certifikace pro již postavené a provozované budovy dosáhla.

 
 
 
 

NILE HOUSE z River City Prague získal LEED Platinum

Leed Platinum pro Nile House
Mezi nejvýznamnější úspěchy společnosti CA Immo Real Estate Management Czech Republic s. r. o. (dále CA Immo) patří hodnocení Platinum v certifikaci americké rady pro šetrné budovy LEED for Existing Buildings: Operation & Mainterance pro budovu Nile House v River City Prague. Nile House se stal vůbec první budovou v Česku, která této nejvyšší možné certifikace pro již postavené a provozované budovy dosáhla. V celkovém součtu dosažených bodů je budova na čtvrtém místě celosvětového žebříčku a v regionu střední a východní Evropy je dokonce na místě prvním.

LEED Platinum představuje nejvyšší dosažitelnou úroveň certifikace pro budovy, které jsou již v provozu a její získání je mimořádně obtížné. Certifikace LEED klade velký důraz na skutečné úspory nákladů na energie, a proto je nejprve nutné splnit přísné požadavky na energetickou náročnost budovy. V celkovém světovém žebříčku energetické náročnosti se Nile House zařadil mezi ty nejúspornější budovy vůbec, když obdržel 17 z 18 možných bodů. Kromě měřitelných kritérií, jako je energetická úspornost nebo podíl energie z obnovitelných zdrojů, musí budova také výrazně uspět v subjektivním hodnocení spokojenosti nájemců s ohledem na zdravé kancelářské prostředí. Uživatelé dům hodnotí například z pohledu tepelné pohody prostředí ve všech ročních obdobích, světelného a zvukového komfortu, kvality ovzduší, nebo z pohledu kvality úklidu a údržby. Oproti běžným kancelářským budovám musel Nile House prokázat například výrazné snížení spotřeby vody při provozu, navýšit podíl recyklace materiálů, sledovat původ materiálů a zařízení na úklid a provoz, prokázat účinnou regulaci kouření, podporu alternativních způsobů dopravy a splnit mnoho dalších požadavků na dům samotný i jeho bezprostřední okolí.

Tím, že tato certifikace v sobě skloubí požadavky na budovu samotnou i na uvážlivý způsob jejího provozování a užívání, klade na její majitele, stejně jako na její nájemce, zcela nové nároky. Na obou stranách je třeba investovat prostředky a energii do řady úsporných a ekologických opatření a trvale udržitelných postupů.  Bez aktivního přispění nájemců budovy, kterými jsou společnosti Deloitte, Ford, Procter&Gamble, Adastra, BAT nebo eBay, by bylo dosažení certifikace této úrovně pro Nile House zcela nereálné.

DGNB Gold pro Amazon Court
Nile House navázal získaným LEED Platinum na svého souseda z projektu River City Prague, budovu Amazon Court. Ta se již pyšní nejvyšším možným hodnocením německé certifikace DGNB Gold a v roce 2011 se tak stala první kancelářskou budovou v České republice, která tento „zelený“ certifikát obdržela. V letošním roce by na tyto úspěchy měly navázat i budovy Danube House a Kavčí Hory Office Park, které nyní prochází certifikačním procesem k získání osvědčení LEED. „Jsme velmi hrdí na to, že se našim budovám v certifikacích tak daří a že dokáží obstát v tvrdé evropské i celosvětové konkurenci,“ říká Alois Vyleta, ředitel CA Immo v České republice, a dodává, „tato ocenění jsou pro nás důkazem dobře odvedené práce, při které klademe důraz nejen na šetrnost k životnímu prostředí, ale zaručujeme i nejvyšší komfort pro nájemce z hlediska úspor energií a čistoty vzduchu a prostředí v budově.“
tisková zpráva, Stavbaweb

Doplněno Stavbaweb:
Nile House je polyfunkční budova s převažující administrativní funkcí, s pronajímatelnými kancelářemi a prostory pro služby. Budova má celkem šest nadzemních, jedno ustupující a 2 podzemní podlaží. Na úrovni přízemí jsou umístěny obchody, služby a částečně kanceláře, v podzemních prostorách parkoviště a technické zázemí budovy. V ostatních nadzemních podlažích se nacházejí kancelářské plochy.

Kancelářská budova Nile House je součástí projektu River City Praha na Rohanském ostrově v Praze 8 – Karlíně a je po Danube House druhou dokončenou budovou tohoto projektu. Stavba začala v únoru 200, budova byla slavnostně otevřena v lednu 2006. S budovami Danube House, Amazon Court a River Diamond je propojena tunelem, který slouží jako podzemní komunikace k dopravní obsluze a logistice pro zmíněné budovy.
Na podobě projektu Nile House pracoval,stejně jako u první budovy River City Prague, Danube House, v součinnosti se studiem KPF – francouzský architektonický ateliér RFR. Autor studie Jean Le Lay se však snažil o odlišení obou sousedících objektů. Projekt Nile House skloubil využití elementárních přírodních sil jako je slunce a voda a kvalitních materiálů s co nejmenšími tepelnými ztrátami a nebo naopak s vysokou akumulací tepla.

Nile House je postaven ze zelené brazilské žuly doplněné skleněnými prvky. Dominantním prvkem atria budovy je točité schodiště, které propojuje výtahové podesty a vnáší do jeho prostoru dynamický prvek, jenž kontrastuje s přímými liniemi struktury atria. Konstrukce schodiště je založena na principu lomenice poskládaného ocelového plátu. Prosklené výtahy, schodiště a lávky zároveň rozvádí vzduch a posilují tak přirozený komínový efekt větrání dvouúrovňového atria.

Architekt: Kohn Pedersen Fox Associates/ATREA 
Kancelářské prostory: 17,600 m2
Komerční prostory (restaurace, obchody, kavárny): 1,700 m2
Systém klimatizace: Systém zaplavovacího větrání umožňuje výměnu vzduchu v kancelářských prostorách několikanásobně častěji než u běžných budov (v případě Nile House 4 krát za hodinu). Tak je dosaženo vyššího komfortu vnitřního klimatu a příjemnějšího pracovního prostředí pro zaměstnance a zároveň se účinně snižuje riziko „Syndromu nemocných budov“. 
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz