Nízkoenergetický rodinný dům

Nízkoenergetický rodinný dům

okres Praha-západ

(24. 4. 2018) caraa.cz

   
 
 
 
 

Nízkoenergetický rodinný dům

Cílem návrhu bylo vytvořit nízký uzavřený objekt – jakýsi prsten zapadlý do krajiny tak, aby nerušil zalesněná kopcovitá panoramata a přitom zakotvil domov rodiny klienta v zahradě. Vzhledem k rozlehlosti pozemku a potřebě vytvořit intimní prostor pro venkovní pobyt jsme dům navrhli ve tvaru elipsy s vnitřním otevřeným atriem. Elipsa je posazena na pozemek v jeho těžišti, natočená tak, aby orientace ke světovým stranám co nejlépe vyhovovala vnitřní dispozici, která je ortogonální.
Obdélníkový tvar atria je „vyjmut“ a posazen severně jako garáž pro dva automobily, zahradní stroje a nářadí. Zahradní a sadové úpravy pozemku byly minimální.
Jde o kompaktní jednopodlažní nepodsklepenou stavbu rodinného domu s plochou střechou, hlavní vstup je situován severně. Závětří tvoří záliv za vynechaným otvorem v obvodovém plášti, odtud je vstup do zádveří sloužící zároveň jako šatna, a do technické místnosti. Při chodbě podél východní strany atria je umístěna koupelna s wc a pracovna. Celou jižní část plochy tvoří velký obytný prostor s jídelnou a variabilně uzavíratelná kuchyně s komorou. V severozápadní části domu jsou tři pokoje (dvě menší ložnice a jeden velký dětský pokoj propojený svou jižní stranou s atriem), společná koupelna a samostatné wc. Z chodby vedou dveře opět přes závětří do zahrady. Mimo hlavních vstupních dveří a dveří do zahrady jsou v domě ještě dvoje otvíravé prosklené dveře do atria. Všechny ostatní otvory jsou řešeny jako neotevíratelné. Oba vstupy jsou bezbariérově propojeny se zahradou.

Konstrukčně je dům řešen jako železobetonový (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu. Vnitřní svislé konstrukce jsou zděné z keramických tvárnic, omítané bíle. Materiálově se tak v interiéru uplatňuje pohledový beton v kontrastu s omítanými příčkami. Podlahu tvoří masivní dubová bělená prkna. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, vnější obklad je z vlnitého plechu s drobnou vlnou, natřený bílou lesklou barvou. Tato kompaktní „skořápka“ domu je rozpraskaná okenními otvory veskrze přes celou výšku stavby. Okna jsou dřevohliníková se skrytými rámy, neotvíravá. Vnitřní dveře jsou posuvné, plné, dřevěné. Materiálově je garáž železobetonová s prosklenými částmi, stejně jako atrium.

Autorská zpráva
Foto: Andrea Thiel Lhotáková

Architektonicko-stavební část: caraa.cz s.r.o. – Ing. arch. Štěpán Kubíček, Ing. arch. Martina Buřičová
Plocha parcely: 5692 m2
Zastavěná plocha domu: 250 m2
Zastavěná plocha garáže: 48 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2014

 
 
 
 
49.9324280
14.5279400
Nízkoenergetický rodinný dům

Nízkoenergetický rodinný dům
okres Praha-západ

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz