Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu

(20. 9. 2022) Maximum prostoru, vysoce odolné stěny i podlahy z obkladů RAKO

   
 
 
 
 

Nová budova gymnázia v německém Großburgwedelu

Nová budova rozšiřuje stávající objekt gymnázia v německé vesnici Großburgwedel v Dolním Sasku. K téměř šedesát let staré budově přibyla na podzim loňského roku nová část. Obě budovy na sebe přitom přímo navazují. Novou budovu tvoří dvě křídla, ve kterých je ve třech podlažích umístěno celkem třicet prostorných učeben. Součástí novostavby je také víceúčelová sportovní hala. V celé novostavbě byly použity keramické obklady české značky RAKO. 


Nové metody výuky dávají žákům potřebnou svobodu pro podporu nadání a prohlubování dovedností. Učení může a mělo by být zábavné. Školní budovy z 50. a 60. let však s novými pedagogickými poznatky již často nedokážou držet krok: Příliš malé učebny, neflexibilní půdorysy, a ne vždy dobrý stav objektů, nechávají málo prostoru pro kreativitu a chuť učit se. Stavba nové budovy v Großburgwedelu se stala nezbytnou, protože střední škola již nemohla splňovat potřebu otevřeného prostředí. Ve stávající budově bylo možné organizovat skupiny se stejným studijním zaměřením jen s velkým úsilím. Stavbou nové budovy se naopak otevřely nové možnosti vzdělávání.   

Vypracováním projektu bylo pověřeno architektonické studio PM z Mindenu. Společně s generálním dodavatelem, Depenbrock Bau, který má sídlo v regionu, navrhli objekt nabízející otevřené prostředí pro výuku, které je přiměřené věku. Nechybí ani moderní sportovní hala se třemi sektory.

"Homebases" jako centrální designový prvek
Dvě třípatrová křídla budovy jsou určena pro výuku I. stupně gymnázia. Architektonický koncept je pojatý tak, že v každém podlaží jsou umístěni studenti jednoho ročníku. Čím vyšší patro, tím jsou studenti starší. V každém patře na začátku chodby, ve které jsou umístěny učebny, je individuálně zařízená a univerzálně využívaná společenská místnost, tzv. "homebase". Je to „domov ročníku“, který tuto místnost využívá ke komunikaci, skupinové práci nebo k relaxaci a „odreagování“. Slouží také jako další studovna, kterou lze využít během vyučování. V nové budově gymnázia jsou učebny zvláště velké, každá s plochou 80 m². Díky tomu lze uspořádání stolů a židlí přizpůsobit různým potřebám. Je zde prostor pro skupinovou práci, prezentace i třídní aktivity.

Udržitelné a odolné materiály
Architektonické studio vsadilo při plánování a realizaci nové školní budovy na udržitelné a odolné materiály. Pro obklad fasády byly použity odolné vláknocementové panely. Horizontální hliníkové okenní profily s energeticky úsporným zasklením dodávají stavbě strukturu a vizuálně ji propojují se stávající budovou. Redukovaný barevný a materiálový koncept pokračuje i ve vnitřních prostorách. Velké plochy s vysoce kvalitním designem dřeva zajišťují příjemnou atmosféru ve třídách a společenských místnostech. Důraz byl také kladen na harmonickou a decentní barevnost ve vnitřních i venkovních prostorách; výrazný navigační systém pro školní budovu a sportovní halu doplňuje tyto decentní barvy. 

Zvláštní pozornost si v projektu zaslouží podlahy z dlaždic RAKO. Ty byly v objektu položeny například na chodbách a na galeriích spojujících části budovy, ale také na schodištích. Architektka projektu Irmgard Kaufmann z architektonického studia PM k tomu vysvětluje: „Keramické podlahové krytiny pro nás byly správnou volbou. Důležitým důvodem je jejich odolnost i při velkém počtu studentů, kteří se v budově denně pohybují. Další důvod, proč jsme se rozhodli pro obklady značky RAKO: S RAKO jsme již spolupracovali a oceňujeme kvalitu, komplexnost technické nabídky, širokou škálu barev slinutých dlaždic a dobrý poměr ceny a výkonu.“

Česká značka RAKO dodala téměř 3000 metrů čtverečních dlaždic a mozaik a 1000 metrů čtverečních obkládaček. K tomu více než 1000 soklů, 1500 bezbariérových tvarovek průběžných a bezbariérových rohových tvarovek do sprch a stovky schodových dlaždic s drážkami. Na podlahách chodeb, ve foyer a sanitárních místnostech byly položeny keramické obklady ze série Extra v barvách hnědošedé a slonové kosti ve formátech 30 x 30 a 30 x 60 cm, doplněné o sokly 9,5 x 60 cm a schodové dlaždice a ze série Taurus Granit ve formátu 30 x 30 cm, mozaika 10 x 10 cm, a dále bezbariérové tvarovky do sprch a sokly. 

Odolnost dlaždic je při stavbě škol zásadní
Architektka projektu Irmgard Kaufmann k volbě materiálů říká: „Odolnost slinutých dlaždic byla dalším důvodem, proč jsme je položili také až do poloviny výšky stěn na chodbách. I zde jsme hledali velkoformátové keramické krytiny ve světlých barvách a u RAKO jsme našli to, co jsme hledali.“ Pro podtržení harmonie designu podlahy a stěn se architektonické studio PM rozhodlo i pro obkládačky ze série Extra v barvě slonové kosti ve formátu 30 x 60 cm.

Nová budova gymnázia v Großburgwedelu je příkladem, že moderní školní budova nemá nic společného se školami z našeho dětství. Záměrně zvolené materiály v kombinaci s promyšleným designovým konceptem a vysoce kvalitními výkony stavebních firem a odborných řemeslníků vytvářejí dokonalé místo pro nový způsob výuky. Na kvalitu při plánování a realizaci byl po celou dobu kladen velký důraz, a to i přes napjatý rozpočet. Značka RAKO k tomu rozhodujícím způsobem přispěla již od zadání objednávky, výrobou a včasným dodáním kvalitních, odolných a stabilních obkladových výrobků.

podle podkladů společnosti LASSELSBERGER
foto: RAKO/Rolf Nobel

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz