Nová budova Ústavu experimentální botaniky v Lysolajích

Nová budova Ústavu experimentální botaniky v Lysolajích

(23. 11. 2012) (ČTK) - Nové pracoviště pro zhruba šest desítek vědců bylo slavnostně otevřeno za účasti novinářů. Výstavba budovy stála 134 miliónů korun, celkové náklady činily 169 miliónů. Autorem projektu je Projektový ateliér AD Jaroslava Daňka. V nové budově Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) v Praze 6-Lysolajích budou zkoumat fyziologii rostlin a šlechtění jabloní.

 
 
 
 

Nová budova Ústavu experimentální botaniky v Lysolajích

(ČTK) - Nové pracoviště pro zhruba šest desítek vědců bylo slavnostně otevřeno za účasti novinářů. Výstavba budovy stála 134 miliónů korun, celkové náklady činily 169 miliónů. Autorem projektu je Projektový ateliér AD Jaroslava Daňka. V nové budově Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) v Praze 6-Lysolajích budou zkoumat fyziologii rostlin a šlechtění jabloní.


V budově je celkem pět laboratoří. Laboratoře stresové fyziologie, patofyziologie rostlin a virologie jsou zaměřeny především na to, jak reaguje rostlina v okamžiku, kdy ji napadne nějaká choroba, škůdce nebo virus. Významná je i další laboratoř, ve které se šlechtí jabloně odolné vůči závažným chorobám.
Nová budova vznikla podle návrhu architekta Jaroslava Daňka (Atelier AD), dodavatelem byl Metrostav. Stavba byla financována 95 milióny korun z dotací od zřizovatele Akademie věd. Základním zdrojem financí byl prodej zemědělské usedlosti Pernikářka v Praze 6 za 64 miliónů Kč. Část vybavení, zejména nábytek, se musí dokoupit v příštím roce. Vybavení laboratoří stálo 8 miliónů.

Vědcům bude nově sloužit elektronový mikroskop, který je nezbytný pro studium fytopatologické problematiky, jako jsou viry, bakterie a houby. Mikroskop včetně mikrotomu, zařízení pro přípravu ultratenkých řezů pro pozorování v mikroskopu, stál 7,8 miliónu Kč. Nový je i dvojdimenzionální plynový chromatograf za téměř 10 miliónů. Špičkový přístroj slouží pro ultrapřesnou detekci především těkavých látek a rostlinných metabolitů. Obě zařízení získal ústav díky dotaci z Evropské unie v rámci Operačního programu Praha – konkurenceschopnost.

Doplněno Stavbaweb:
Vizualizace najdete na stránkách autora -
zde
.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz