Nová divadelní budova v Plzni zahájí provoz pod názvem Nové divadlo - zahájí ho včas?

Nová divadelní budova v Plzni zahájí provoz pod názvem Nové divadlo - zahájí ho včas?

 
 
 
 

Nová divadelní budova v Plzni zahájí provoz pod názvem Nové divadlo - zahájí ho včas?

Slavnostní otevření nové budovy divadla pro veřejnost je plánováno dne 2. 9. 2014. Termín uvedení divadla do provozu ale ohrožují spory zda město proplatí vícepráce na stavbě za zhruba 21 milionů.
Původní myšlenka architektonického návrhu divadla vznikla v Portugalsku. Ideový návrh z kanceláře CONTEMPORÃ?NEA, LDA řeší celkový urbanisticko architektonický koncept nového divadla a podrobně propracovává vnitřní dispoziční a prostorové uspořádání. Její návrh byl však příliš finančně nákladný, proto jej přepracovala česká společnost. Konečný návrh, vyhotovení projektové dokumentace a zajištění veškerých inženýrských prací s tím spojených provádí sdružení společností Helika–Ingem, které vyhrálo řádné výběrové řízení. Nové divadlo za 818 milionů v Plzni korun staví stavební firma Hochtief (doplněno Stavbaweb).Otevření divadla v Plzni později naruší hrací plány

(ČTK) - Případné posunutí termínu otevření Nového divadla v Plzni způsobí podle divadelníků komplikace, naruší hrací plány a může způsobit ztráty na tržbách i v řádech milionů korun. Otevření budovy je plánováno na začátek září, současné spory v koalici mezi ODS a ČSSD o proplacení vícenákladů ale termín ohrožují.

Strany zatím nejsou schopny se domluvit, jak se město vypořádá s požadavkem firmy Hochtief na úhradu 21 milionů korun za neplánové zemní práce. Politici by o tom mohli jednat znovu v březnu. S jakým návrhem kdo přijde, zatím jasné není. Firma Hochtief dnes znovu upozornila, že rozpory ve vedení města mohou ohrozit uvedení divadla do provozu k 1. září 2014.

"Hrací plány jsou nyní hotové až do konce roku 2015. Jejich narušení by mělo takřka nedozírné následky, jeden z kolegů je dokonce neváhal označit za 'likvidační'," řekl ČTK ředitel Divadla J. K. Tyla Ilja Racek.


Podle něj by to spustilo řetězovou reakci počínaje tím, že by divadlo nemohlo dodržet závazky vůči abonentům ani vůči zřizovateli, nemohl by se podle plánu konat Mezinárodní festival Divadlo ani akce nasmlouvané v rámci Evropského hlavního města kultury. Ohrožené by bylo už slavnostní zahájení roku 2015 za účasti představitelů EU 17. ledna.

"Také bychom nemohli od září 2014 prodávat předplatné na následující rok, museli bychom snížit počet představení v abonentních skupinách atd. Ani při pokračování provozu v Komorním divadle bychom nemohli dodržet stanovený plán premiér, protože nově připravované tituly již počítají s technickými možnostmi Nového divadla," vysvětlil ředitel.

Divadlu se pro nové technologie podařilo získat technický personál, který se bude zapracovávat už od března. Pokud by vedení muselo jeho nástup oddálit, těžko je podle Racka po několika měsících získá znovu.

"Situace nejistoty je velice nepříjemná, stejně tak každý den zdržení. Původně jsme se tam měli stěhovat už od dubna, termíny se ale stále protahují," řekl ČTK šéf opery Ilja Šmíd.

Pokud by se posunul termín otevření o několik měsíců, ztráty na tržbách divadla by se pohybovaly v řádu milionů. "Záleží na tom, kolik z těch tří měsíců potřebných na stěhování a zkušební provoz by se přesunulo z období prázdnin do divadelní sezony," uvedl Racek. Divadlo potřebuje na zkušební provoz tři měsíce, počítá s nimi od června do konce srpna, přičemž poslední představení v Komorním divadle se uskuteční 30. května.

V první polovině června už se má v Novém divadle zkoušet akustika a divadelní technologie. Od 16. června do konce srpna snad naplno poběží zkušební provoz a dvoufázově rozvržené zkoušky souborů. Musejí připravit novinky, ale také do nových prostor přenést i 12 starších inscenací.
Vizualizace nové budovy divadla v Plzni - autor: HELIKA

Doplněno Stavbaweb:
Podrobné informace naleznete na stránkách Divadelních novin - ZDE.
Rozestavěné divadlo si můžete prohlédnout na fotografiích Pavla Němečka na stránkách iDnes - ZDE.


Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.