Nová galerie v Pardubicích

Nová galerie v Pardubicích

(25. 9. 2023) Autory jsou Šépka architekti.

   
 
 
 
 

Nová galerie v Pardubicích

Centrální polytechnické dílny a galerie města Pardubic
Pardubice postrádaly vícefunkční městský prostor, kde budou soustředěny kulturní a vzdělávací instituce i soukromé aktivity. Ten vzniknul mezi zámkem, Pernštýnským náměstím a nově otevřeným areálem bývalých Automatických mlýnů. Zásadní z hlediska oživení mlýnů je právě vznik nových veřejných prostranství.
V nově budově se nachází Centrální polytechnické dílny, které jsou  v horní části objektu, přístupny dvěma schodišti, které vytváří zároveň i statickou podporu domu. Dílny jsou určeny pro žáky základních a středních škol a nabídnou špičkově vybavené učebny a laboratoře pro výuku technických a přírodovědných oborů. Díky vyzdvižení celé budovy je ve vyšších patrech zajištěn klid potřebný pro práci studentů.
Galerie města Pardubic GAMPA je umístěná ve spodní části objektu v parteru a je více propojena s veřejným prostorem, který získává další dimenzi i tím, že je zde umístěn amfiteátr pro 250 osob. Venkovní scéna je zakryta vykonzolovanou částí hmoty Centrálních polytechnických dílen a je možné jí úplně zakrýt proti dešti výsuvnou roletou. Z veřejného prostoru může návštěvník rovnou vstoupit do foyeru, kde se také nachází recepce, šatny a toalety. Dále je možné pokračovat přímo do galerie, která obíhá celý obvod.
V části galerie je plánováno urbancentrum, které bude souviset s prezentací architektonických a urbanistických projektů města Pardubic. Na něj navazuje lektorská místnost, určená především pro práci s dětmi. Přímo z galerie je možné vystoupit po schodišti do druhého patra, kde jsou kanceláře galerie i polytechnických dílen. V opačné části se nachází rezidenční ateliér. 
Použité materiály podporují koncept návrhu. Spodní část domu je zděná a navazuje na Gočárovu industriální stavbu mlýnů. V případě Centrálních polytechnických dílen jde o probarvený pohledový beton pro konstrukce a podlahy, ocelové nosníky, které umožňují instalovat rozvody přiznané v interiéru a lehké panely kryté atmofixovým plechem, umístěné po celém obvodu stavby. 

Autoři: Šépka architekti / Jan Bárta, Marek Fischer, Jan Šépka
Studie 2017, realizace 2020–2023
Foto: Aleš Jungmann a Jan Šépka


Podle podkladů Šépka architekti


Otevření  Automatických mlýnů – v centru Pardubic vzniká nová čtvrť
Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny, jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára v Pardubicích, i další objekty areálu, se otevřou veřejnosti. Historický komplex byl v provozu nepřetržitě více než 100 let se přesně 10 let od ukončení provozu se promění na kulturní, společenský a znalostní středobod východních Čech. 
Třídenní slavnostní zahájení provozu se uskuteční ve dnech 29.9.–1.10.2023.  

==== PROGRAM VELKÉHO OTEVŘENÍ ==== 
• Otevření všech institucí veřejnosti
• Komentované prohlídky (rezervace na webu)
• Slavnostní akt otevření
• Koncerty 
• Rodinné workshopy
• Divadelní představení 
• Projekce dokumentů 
• Performance
• Přednášky

Kdo jsou Automatické mlýny?
✭ Gočárova galerie
✭ GAMPA
✭ Sféra
✭ Silo
✭ Turistické informační centrum Pardubice

Rezervace prohlídek zde 

Podle podkladů Automatických mlýnů

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 9. 2023 18:14:50. Re: Nová galerie v Pardubicích. arch
27. 9. 2023 17:14:05. Re: Re: Nová galerie v Pardubicích. Lea Nardová

28. 10. 2023 18:12:54. Re: Chata Kostka u Humpolce. Petr Rádl
30. 10. 2023 14:00:36. Re: Re: Chata Kostka u Humpolce. Mariana

 
 
 
 

26. 9. 2023 18:14:50. Re: Nová galerie v Pardubicích. arch

  Vypada to velmi zajimave. Ale jak prosim staticky funguji ty Xka? Me to tak na prvni pohled uplne boli do oci...

27. 9. 2023 17:14:05. Re: Re: Nová galerie v Pardubicích. Lea Nardová

  Že by to byla skládací budova? Že by měnila svoji výšku podle výšky návštěvníků? Dělám si legraci, samozřejmě. Ale docela vám rozumím...zavětrovací kříže obvykle nepřenáší svislé zatížení. Dělají to sloupy či stěny. Ale co když má pan profesor Šépka šikovného statika, který obě funkce dokázal spojit? Navrhl desku, kterou vylehčil trojúhelníkovými otvory...

28. 10. 2023 18:12:54. Re: Chata Kostka u Humpolce. Petr Rádl

  Nefunguje Zde (přihlášení na prohlídku. Natož aby byla otevírací doba.

30. 10. 2023 14:00:36. Re: Re: Chata Kostka u Humpolce. Mariana

  Odkaz fungoval během akce (před měsícem). Informace o galerii Sféra jsou zde https://www.sferapardubice.eu/

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz