Nová lanovka na vrcholu Sněžku je hotová, buduje se stanice

Nová lanovka na vrcholu Sněžku je hotová, buduje se stanice

(29. 10. 2012) (ČTK) - Na Sněžce v Krkonoších dělníci dokončili stavbu technologického zařízení lanovky v horní stanici. Pokud počasí dovolí, chtěli by ještě pokračovat ve stavbě samé ocelové konstrukce stanice. V ní bude koncová točna lanovky schovaná. Původní třítýdenní zpoždění na horní stanici se stavbařům i díky příznivému počasí uplynulého týdne podařilo dohnat. ČTK to řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek. Stavba lanovky naplno začala letos na jaře, do provozu má jít na jaře 2014.

 
 
 
 

Nová lanovka na vrcholu Sněžku je hotová, buduje se stanice

(ČTK) - Na Sněžce v Krkonoších dělníci dokončili stavbu technologického zařízení lanovky v horní stanici. Pokud počasí dovolí, chtěli by ještě pokračovat ve stavbě samé ocelové konstrukce stanice. V ní bude koncová točna lanovky schovaná. Původní třítýdenní zpoždění na horní stanici se stavbařům i díky příznivému počasí uplynulého týdne podařilo dohnat. ČTK to řekl generální ředitel stavební firmy BAK Trutnov Dušan Čížek. Stavba lanovky naplno začala letos na jaře, do provozu má jít na jaře 2014.Stavba horní stanice původně nabrala zpoždění kvůli problémům s jejím založením ve zvětralé hornině. Materiál na stavbu firma BAK dopravuje vrtulníky, které budou moci při příznivém počasí létat do konce listopadu. Na horním úseku jsou již také odstraněné betonové patky původních sloupů.

Aktuální počasí stavbě nepřeje. Páteční studená fronta na Sněžku přinesla sněžení, silný vítr a pokles teplot k minus deseti stupňům Celsia.

Po zářijovém zastavení staré lanovky dělníci také zbourali mezistanici na Růžové hoře a začali budovat základy a konstrukci nové stanice. Mírné zpoždění má kvůli náročnému lámání základů ve skále stavba nové dolní stanice, která bude posunutá blíže k Peci pod Sněžkou. "Toto zpoždění doženeme, protože na dolní stanici se bude moci pracovat i v zimě. Nyní tam děláme základovou desku," řekl Čížek. Na ostatních částech lanovky se práce po zimní přestávce naplno rozběhnou na jaře.

Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky z roku 1949 každoročně využívalo přibližně 200.000 a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich. Investorem lanovky je město Pec pod Sněžkou, které na stavbu získalo dotaci z fondů EU.

Doplněno Stavbaweb:
Lanovka na Sněžku
Podrobnější informace o celém průběhu výstavby nové lanovky naleznete
zde.
Vizualizace nové lanové dráhy naleznete
zde.

Související články:

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz