Nová lávka U Tenisu v Přerově

Nová lávka U Tenisu v Přerově

(7. 2. 2013) (ČTK) - Obyvatelé Přerova se dočkají nového mostu, který spojí břehy Bečvy u tenisových kurtů. Uvolnění peněz na stavbu schválili v pondělí 3. února tamní zastupitelé. Most bude stát přes 25 milionů korun, nahradí původní lávku těžce poškozenou povodněmi v roce 1997 a 2010. Lávka je prohnutá a povolení na její provoz vyprší letos. Stavba nové spojnice břehů by tak měla začít také již letos.

 
 
 
 

Nová lávka U Tenisu v Přerově

(ČTK) - Obyvatelé Přerova se dočkají nového mostu, který spojí břehy Bečvy u tenisových kurtů. Uvolnění peněz na stavbu schválili v pondělí 3. února tamní zastupitelé. Most bude stát přes 25 milionů korun, nahradí původní lávku těžce poškozenou povodněmi v roce 1997 a 2010. Lávka je prohnutá a povolení na její provoz vyprší letos. Stavba nové spojnice břehů by tak měla začít také již letos.Přerov uvolní 25 milionů korun na novou lávku u tenisu

Peníze na stavbu uvolnili zastupitelé v takzvaném rozpočtovém rámci, který zaručuje uvolnění zbývající částky i v příštím roce. "Zpracovává se nyní projektová dokumentace, připravuje se výběrové řízení, stavba by měla být zahájena v druhém pololetí letošního roku. Máme na to vyčleněno na letošní rok osm milionů korun, akce se přesune i do roku 2014," řekl dnes primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Město na stavbu zřejmě žádné dotace nezíská, jeho vedení tak počítá s tím, že celá částka bude z městských zdrojů. Podle náměstka primátora Michala Záchy (ODS) nezbývá radnici jiný postup. Statici zjistili, že lávka není v dobrém stavu, a dali před časem městu termín tři roky na výměnu mostu nebo na vybudování nového. Termín vyprší letos. "Apeloval jsem na primátora, když jsme chystali investiční akce, aby se stavba nové lávky upřednostnila před plánovanou kompostárnou. Kdyby se opakovaly povodně, mohla by být lávka již v ohrožení," doplnil náměstek.

Variantu lávky, která zajistí propojení s rekreační oblastí místních lagun, vybrali přerovští radní již na podzim loňského roku. Rozhodli se pro most, který bude bezpečnější v případě povodní. Zavěšená lávka má rezervu nad proudem řeky zvýšenou na hodnotu 1,6 metru. Most by měl odolat i stoleté vodě, životnost bude mít sto let, nebude zasahovat do prostoru přírodní památky Malá laguna a počítá i s volným koridorem pro bezpečný průlet ptáků. Umožňovat bude i nouzový průjezd vozidel.

Přerované by se tak měli dočkat už druhého nového mostu v pořadí. Loni v květnu byl nedaleko zdejšího centra otevřen nový Tyršův most. I ten nahradil lávku, která byla ve špatném stavu. Stavba stála 120 milionů korun. Šlo o největší investici města za poslední roky. Most, kterému dala tvář akademická sochařka Alena Šrámková, nyní sklízí uznání i mezi odborníky. Osázen je například betonovými stromy či mohutným zubrem.

Doplněno Stavbaweb:

Lávka u Tenisu
Radní Přerova již v roce 2010 uspořádali soutěž na podobu lávky. Město oslovilo formou výzvy šest projekčních kanceláří. Radnici přišlo dvanáct návrhů na nové přemostění. Návrhy, jak by mohla lávka vypadat naleznete
zde. Postup přerovské radnice při zadávání veřejné zakázky na projekt nové lávky U Tenisu zpochybnila Česká komora architektů, které se nelíbilo, že město oslovilo formou výzvy šest projekčních kanceláří a na investici nejméně za 14 milionů korun nevypsalo architektonickou soutěž. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale město svým postupem neporušilo zákon.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz