Nová městská knihovna Atlantik v Děčíně

Nová městská knihovna Atlantik v Děčíně

 
 
 
 

Nová městská knihovna Atlantik v Děčíně

Nová knihovna Atlantik na labském nábřeží v Děčíně od začátku týdne slouží veřejnosti. Jen v prvních hodinách po otevření přilákala několik set návštěvníků. Knihovna stála 160 miliónů korun, z toho 133 miliónů mají dodat evropské fondy. ČTK to sdělila mluvčí města Markéta Lakomá.

Multimediální centrum Atlantik a městská knihovna, pohled z Tyršovy ulice. Zdroj foto: Wikimedia Commons, autor: ŠJů
Knihovna stojí na pravém nábřeží, přímo u kotviště výletních lodí. Předchozích 50 let tam stál kulturní dům Československé plavby labské (ČSPL), jenže ten po revoluci začal pustnout. Situaci zkomplikoval krach ČSPL, po němž se octly okolní pozemky v rukou soukromníka, který tím rekonstrukci prakticky zablokoval. Pozemky město koupilo až v roce 2008 a o rok později starý Atlantik dalo z velké části zbourat.

Poslední rok a půl na jeho místě rostla nová budova: dvě patra s oblým půdorysem postavená na dvou užších podstavcích a podepíraná betonovými kůly. Ty jakoby budovu chránily před další velkou vodou, která by mohla být minimálně na pohled i vyšší než zatím historická povodeň z roku 2002. Tu připomíná pod knihovnou položená kotva, jejíž špička sahá přesně do výše tehdejší povodně. Dominantní prvek prosklené fasády tvoří barevné proužky, připomínající knižní záložky, popsané jmény významných literátů.

Budova má sloužit jako multimediální centrum s knihovnou a s možností alternativního kulturního vyžití a také jako infocentrum. Stavba se proti plánu prodražila asi o 13 miliónů korun. Knihovnu stavělo sdružení firem Viamont DSP a ZEMPRA DC.
zpráva ČTK

Doplněno Stavbaweb:
Hlavním cílem projektu bylo vybudování multifunkčního centra, rekonstrukce objektu brownfields a zvýšení atraktivity celé lokality na nábřeží řeky Labe v Děčíně. Po dokončení zde vzniklo polyfunkční městské zařízení a městská knihovna, splňující nároky kulturního využití. V objektu je vybudováno také městské infocentrum a související infrastruktura. Původní „Atlantik“ byl částečně zdemolován, nová stavba využila jen část původní budovy. Autorem projektu je Projektový atelier pro architekturu a pozemní stavby, spol. s r. o. v zastoupení Ing. arch. Tomáše Šantavého. Stavební práce na knihovně provádělo sdružení firem vzniklé přímo pro tuto revitalizaci - Sdružení Atlantik Viamont DSP a ZEMPRA DC.

Související zprávy:

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.