Nová městská knihovna v Železném Brodě

Nová městská knihovna v Železném Brodě

(29. 11. 2019) Autorem projektu je architekt Václav Hájek z turnovského studia Project A plus

 
 
 
 

Nová městská knihovna v Železném Brodě

(ČTK) - Železný Brod na Jablonecku po více než roce dokončuje přestavbu bývalého dvoupatrového výměníku na knihovnu za 26 milionů korun. Starosta města František Lufinka (Za rozvoj města) předpokládá, že knihovna v nových prostorech na Jiráskově nábřeží by mohla začít fungovat v lednu.

"Finišujeme, jsou tam už jen dodělávky, pracuje se v interiéru a montují regály. Jinak to základní stavební je u konce," uvedl starosta. Provoz v knihovně ve vile na Poříčí by měl skončit v polovině prosince, pak bude potřeba asi měsíc k přestěhování zhruba 20.000 svazků a revizi knižního fondu. "Předpokládáme otevření někdy v lednu," dodal Lufinka.

Výstavba nové knihovny se v šestitisícovém městě připravovala několik let, variant bylo více. Nakonec se radnice rozhodla přemístit ji do nevyužívaného výměníku, který sloužil až do 90. let minulého století pro vytápění pěti věžových domů z výtopny ŽBS. Výměník pak místní využívali jako prádelnu, posledních více než pět let byla dvoupatrová budova prázdná. Přestavbu na knihovnu platilo město převážně z vlastního rozpočtu. Získalo jen dotaci zhruba milion korun na zateplení objektu.

Vedoucí knihovny Dana Hudíková pro ČTK uvedla, že nové prostory už nutně potřebovali. "Jednak jsme v takové problémové čtvrti a někteří lidé sem kvůli tomu nechtějí chodit a někteří rodiče pouštět děti. A kromě toho je nám knihovna už malá, regály máme nacpané k prasknutí," uvedla Hudíková. Ve špatném stavu je podle ní i budova. "Léta se už do toho neinvestovalo, protože tady byla vize knihovnu přemístit na vhodnější místo," dodala. Knihovna má zhruba 760 čtenářů, Hudíková předpokládá, že přestěhováním by jejich počet mohl stoupnout alespoň o třetinu. Rozšíří se i nabídka služeb. "My jsme tady neměli prostory třeba pro autorské čtení a tam bude přednáškový, multifunkční sál, který kromě nás budou využívat i jiné organizace. A chceme tam udělat i mobilní počítačovou učebnu, kde bychom chtěli dělat vzdělávací akce pro seniory," řekla.

Železný Brod není v kraji jediný, kdo letos budoval novou knihovnu. Před měsícem začala fungovat v nových prostorách v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Za vybudování atypické novostavby na místě bývalých pekáren v centru osmitisícového města zaplatila radnice 17 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu je architekt Václav Hájek z turnovského studia Project A plus.
Vizualizace a fotografie z přestavby najdete na stránkách města Železný Brod ZDE.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 2. 2020 11:04:39

Re: Re: Pankrác.

Je nyní 6141.

18. 2. 2020 22:08:26

Re: Žaloba ombudsmanky kvůli Šantovce Tower

Druhá největší městská památková rezervace Olomouc má pro svoji ochranu vyhlášené ochranné pásmo, které ale nic nechrání - chybí v něm totiž výrok... Magistrátní památkáři si tak flexibilně vymýšlejí podmínky ochrany či neochrany jak se jim zamane a jak kdo přitlačí. A nemohou si to vynachválit: v památkově identickém území sem tam zamítnou nadstavbu rodinného domu a sem tam „pustí“ 22 patrový mrakodrap, jak je vidět. Dovolím si prognózu: dojemná shoda mezi špičkami už několikáté olomoucké politické garnitury a úředníky magistrátu už prošla mnohokrát ohněm, a je na ni 100% spolehnutí. Jen pro připomenutí: 3-letá nečinnost magistrátu při soudem nařízené nápravě zrušené části územního plánu a při nevyhlášení dílčí stavební uzávěry, kladné stanovisko šéfky magistrátních památkářů (na třetí pokus) poté co ho 2x zrušil nadřízený orgán. A abych nezapomněla na „zásluhy“ jednoho z největších malých mužů Olomouce – ministra kultury Staňka, který tak dlouho odkládal jednoznačné rozhodnutí svého ministerstva k této cause, až ho pro jistotu raději vůbec nestihl udělat. Nebojte. Klapne to, A když bude nejhůř, pan Křeček není paní Šabatová. Šantovka Tower bude! A protože žijeme v právní státě, který garantuje rovnost šancí a předvídatelnost práva, po Šantovka Tower začnou v prstenci ochranného pásma kolem Městské památkové rezervace vyrůstat další a další a hanácké mrakodrápky. Magistrát totiž už nebude moci otočit na obrtlíku a další stavby nepovolit. Protože precedent je precedent, tak proč toho nevyužít? Byty v oblacích, z jejichž oken se při nedělním vepřo-zelo-knedlo a lahváči budete moci dívat na barokní skvosty hluboko pod vámi…No řekněte: kdo to má? Myslíte, že bude o zájemce nouze? A město Olomouc konečně prolomí svoji provinciálnost, konečně prorazí a stane se urbanistickou raritou Evropy. Ne kvůli už dávnou okoukanému historickému jádru, ale kvůli náhrdelníků „Nabob“ Towerů kolem něj.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz