Nová pobočka NZM v Dolní oblasti Vítkovice

Nová pobočka NZM v Dolní oblasti Vítkovice

(3. 4. 2017) Pobočka Národního zemědělského muzea se začne budovat počátkem příštího roku.

   
 
 
 
 

Nová pobočka NZM v Dolní oblasti Vítkovice

(ČTK) - Pobočka Národního zemědělského muzea (NZM) v ostravských Dolních Vítkovicích se začne budovat počátkem příštího roku. Otevřena má být v roce 2019. ČTK to řekl ředitel NZM Milan Jan Půček, Muzeum dne 31. března 2017 budovy patřící strojírenskému podniku Vítkovice odkoupilo. Expozice věnovaná zemědělské technice a potravinám vznikne ve dvou halách na ploše 6000 metrů čtverečních.

S myšlenkou zřídit v Ostravě pobočku muzea přišel ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který je častým návštěvníkem industriálních Dolních Vítkovic. Navštěvuje jak hudební festival Colours of Ostrava, tak i například s dětmi Svět techniky. "Líbila se mi interaktivnost tamní expozice. Říkal jsem si, že by bylo dobré, kdyby se takto rozvíjelo i naše muzeum," uvedl Jurečka.

Projekt přijde na 123 milionů korun. V částce jsou zahrnuty i náklady deset milionů korun na koupi objektů od Vítkovic. "Je to první projekt v Ostravě zaštítěný celostátní institucí. Věřím, že tady vznikne nejkrásnější zemědělské muzeum na světě," řekl majitel strojírenské společnosti Jan Světlík.

Jde o budovu bývalé Veronikárny, haly, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Železniční vozy v 19. století údajně dostaly jméno podle milenky jednoho z tehdejších představitelů firmy. Druhá budova sloužila jako sklad žáruvzdorného materiálu.

Projekt vzniká podle návrhu architektů Josefa Pleskota a Milana Šramla. Počítá s vestavbou uvnitř dvou cihlových hal, která obě budovy propojí. Dostaví se i část, ve které bude instalovaná expozice věnovaná potravinám. Má být dynamická a koncipovaná tak, aby mohla reagovat na případné změny. Zaměřena má být nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti.

Muzeum chce v Ostravě zřídit expozici i depozitář. I ten by měl být aspoň zčásti přístupný veřejnosti. Zemědělské stroje budou rozdělené do čtyř skupin podle jejich využití během zemědělského roku.

Muzeum má kromě hlavní budovy na pražské Letné čtyři pobočky: v Čáslavi, na zámcích Kačina a Ohrada a ve Valticích. Ostravská pobočka bude pátá. Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace. Zabývá se tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny.     

Vizualizace - zdroj: NZM.cz

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 4. 2017 21:18:37. Re: Nová pobočka NZM v Dolní oblasti Vítkovice. Jiří Kalvach

 
 
 
 

3. 4. 2017 21:18:37. Re: Nová pobočka NZM v Dolní oblasti Vítkovice. Jiří Kalvach

  Aby to nebylo krásné, pan Pleskot má samé dobré nápady. A toto je velmi přitažlivé, myslím zatím jen logo budovy. Vnitřek nebude jistě o nic horší. Něco nám tady stále rozkvétá, jen houšť!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz