Nová šance pro chobotnici?

Nová šance pro chobotnici?

(15. 6. 2018) Výbor doporučil vypracovat studii proveditelnosti Kaplického knihovny

 
 
 
 

Nová šance pro chobotnici?

(ČTK) - Kulturní výbor pražského zastupitelstva doporučil vypracovat studii proveditelnosti ke stavbě takzvané chobotnice architekta Jana Kaplického, která měla sloužit jako nová budova Národní knihovny. Nyní by mohla najít jiné využití. Stavba by mohla vyrůst na původně zamýšleném místě, tedy na Letné. Studie má být podle usnesení hotova do konce září, tedy několik dní před volbami do pražského zastupitelstva.

"Sice máme co nabídnout z hlediska historických architektonických budov a historických architektonických slohů, ale když si porovnáme Prahu s ostatními moderními velkoměsty, tak opravdu té moderní architektury, která by vzbuzovala nějaké emoce, je v Praze veskrze pomálu. Tou jedinou budovou, která přitahuje pozornost, která byla postavena po roce 1989, je Tančící dům," řekl místopředseda výbor Lukáš Kaucký (ČSSD).

Studie má odpovědět i na otázku, čemu by budova mohla sloužit. Místo by v ní mohlo najít divadlo Minor a pobočka městské knihovny, další využití není jasné. Pravděpodobně by se do využití promítlo, zda bude stavbu financovat soukromý investor, který by očekával návratnost investice, tedy využití ke komerčním účelům.

Podle zastupitele Alberta Kubišty (TOP 09) se využitím budovy k jinému účelu proti původnímu záměru smysl projektu vytrácí. "Ta budova byla naprojektovaná jako Národní knihovna. Otázkou je, co s tím udělá rozmělnění mezi několik institucí," řekl Kubišta s tím, že je otázkou, zda lze po smrti Kaplického realizovat unikátní návrh vnitřních prostor, které k budově neodmyslitelně patří.

Soutěž, v níž porota vybrala Kaplického projekt, sklízela kritiku zejména ze strany architektů, protože vítězný projekt nedodržel její zadání. Národní knihovna během soutěže podmínky změnila - uvedla, že si nedokázala představit, že by bylo možné bezpečně uložit tisíce svazků knih pod zem, jak to Kaplický navrhl. Stížnost architektů, kteří byli v soutěži třetí, uznal i soud a knihovna musela studiu HŠH architekti vyplatit rozdíl v odměně, kterou by získali, pokud by zadavatel vítězný návrh vyloučil.

Národní knihovna se nakonec rozhodla své dlouhodobé prostorové problémy řešit rekonstrukcí svých současných objektů. V poslední době se ale vedení knihovny znovu přiklání k výstavbě nové budovy. Občas se hovoří i o možném využití Kaplického projektu; ten je však dnes starý 12 let a obtížné je i realizovat podobně složitou stavbu bez jejího autora. Kaplický zemřel v lednu roku 2009. Pražskou zastupitelkou a předsedkyní výboru pro kulturu je Eliška Kaplicky (ANO) Fuchsová, vdova po architektovi. 

Doplněno Stavbaweb:
Katalog soutěžních návrhů
Wikipedie: Národní knihovna na Letné

KAUZA nové budovy Národní knihovny
19. 1. 2005 Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek představil projekt na výstavbu nov budovy NK na Letné
16. 5. 2006 Vyhlášena mezinárodní architektonická soutěž na návrh národní knihovny na Letné
2. 3. 2007 Byl vyhlášen vítězný projekt autora Jana Kaplického a studia Future Systems
8. 3. 2007 ČKA vydala prohlášení , dle kterého vítěz porušil umístěním konzervačního fondu pod zem podmínky soutěže. ČKA zároveň požádala o prověření regulérnosti soutěže Mezinárodní unii architektů.
23. 7. 2008 Ministr kultury Václav Jehlička uvedl, že nová budovaNK podle návrhu arch. Kaplického se stavět nebude. Doporučil revitalizaci Klementina.
7. 8. 2008 Ústav pro ochranu hospodářské soutěže uvedl, že soutěž na návrh nové budovy NK v Praze byla podle Evropské komise v rozporu se zákonem.
9. 9. 2008 Vlastimil Ježek byl odvolán z funkce ministrem kultury. Důvodem byly problémy kolem chystané stavby NK.
14. 1. 2009 Jan Kaplický zemřel.2. 3. 2009 Vypršela lhůta pro zadání projektu na výstavbu nové budovy NK.
21. 4 2015 Obvodní soud pr Prahu 1 rozhodl, že NK má zaplatit studiu HŠH architekti zhruba 2,9 mil. Kč za umístění v soutěži. Podle soudu návrh Jana Kaplického vyhrál neprávem.

Související články:
Národní knihovna uvažuje o nové budově  2.3.2017
Národní knihovna prohrála spor ohledně soutěže na novou budovu  24.11.2015
Národní knihovna trvá na tom, že ohledně Kaplického nechybovala  19.11.2015
Pro Národní galerii je blob nevhodný, říká její příští ředitel  14.4.2014
Architekt Jan Kaplický už svou knihovnu v Praze prosadit nestihl  14.1.2014
Žalobu architektů na Národní knihovnu znovu projedná soud  4.3.2014
IHNED.cz: Knihovna má platit kvůli soutěži na svou budovu  2.7.2012
Na základě soutěží vzniká jen málo veřejných kulturních staveb  29.2.2012
Soud není oprávněn řešit spor o regulérnosti soutěže na návrh NK  2.5.2011
Před dvěma lety vyhrál Kaplického návrh soutěž na novou NK  1.3.2009
Národní knihovna dva roky po soutěži přijde o Kaplického projekt  24.2.2009
Za rok může Kaplický svou knihovnu nabídnout kdekoli na světě  28.3.2008
Další...

                                 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

15. 6. 2018 15:54:09. Re: Nová šance pro chobotnici?. Hasa 3

 
 
 
 

15. 6. 2018 15:54:09. Re: Nová šance pro chobotnici?. Hasa 3

  snad to zase V.Klaus st. nezakáže

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz