Nové sídlo NKÚ v Praze 7

Nové sídlo NKÚ v Praze 7

(1. 9. 2020) V severní části areálu bývalého holešovického pivovaru vzniknou dvě moderní budovy

   
 
 
 
 

Nové sídlo NKÚ v Praze 7

Nejvyšší kontrolní úřad dnes poklepáním základního kamene formálně zahájil výstavbu nového sídla na Praze 7. Spolu s ním zde bude sídlit i Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny. V areálu bývalého holešovického pivovaru vzniknou dvě moderní kancelářské budovy, které splňují nároky na nízkou energetickou náročnost a dlouhodobou životnost. Po dokončení prací bude celý areál v okolí sídla přístupný veřejnosti. Za projektem novostavby NKÚ stojí ateliér Masák & Partner.

Projekt výstavby nového sídla zahájil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v roce 2016. Podle plánů by se do nových prostor zaměstnanci mohli nastěhovat v prvním čtvrtletí roku 2023. Výdaje na nové sídlo jsou odhadovány na zhruba 900 milionů korun. Z toho 230 milionů korun zaplatí NKÚ ze svých úspor z předešlých let. Zbývající část půjde z prostředků státního rozpočtu.

Jsem rád, že se NKÚ konečně po letech dočká vlastního důstojného sídla, které mu jako ústavní instituci náleží a bude jej sdílet s další ústavní institucí. Je to završení snahy, na jejímž počátku stál první prezident NKÚ Lubomír Voleník. Těší mě také, že jsme na tomto projektu spolupracovali s profesionály z ateliéru Masák & Partner,“ řekl k projektu nového sídla prezident NKÚ Miloslav Kala.

Na studii nové podoby sídla NKÚ se podílela architektonická kancelář Masák & Partner, která se specializuje na obnovu historických budov a památek. „Výstavba nového sídla NKÚ je skvěle řízený projekt s perfektní koncepcí a odborným přístupem ze strany investora, který řeší věci otevřeně, jednoduše a přehledně, uvádí k práci na projektu Jakub Masák, zakladatel ateliéru Masák & Partner.

Moderní trend stavebnictví
K vypracování projektové dokumentace využívá ateliér Masák & Partner speciální metodiku zvanou Building Information Management (BIM), která umožňuje koordinovat veškerá potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model nového sídla. Zpracováním projektu metodou BIM se chce NKÚ stát inspirací pro ostatní veřejné instituce tak, aby i jejich stavby probíhaly v souladu se současnými moderními trendy v oblasti stavebnictví.

Budova je projektována na nejnižší možné náklady životního cyklu, které odpovídají standardům běžným u moderních administrativních budov. „Vzhledem k systémovému přístupu NKÚ, např. zpracováním studie fasád jsme oproti původnímu návrhu optimalizovali rozsah skleněných ploch tak, abychom dosáhli menších nákladů na vytápění a lepších izolačních vlastností obálky budovy. Cílem byla budova s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB), říká architekt Miroslav Kouba z Masák & Partner. Na střeše NKÚ budou intenzivní i extenzivní plochy zeleně, v budově LED osvětlení nebo její inteligentní řízení. V budově bude také příprava pro řadu technologií souvisejících s obnovitelnými zdroji jako je fotovoltaika nebo 34 dobíjecích stanic aut na elektrický pohon.

Propojení s historií
Nové sídlo NKÚ o rozloze 7500 m² vznikne v areálu bývalého holešovického pivovaru Měšťan. Historickou zajímavostí je použití tzv. románské omítky na fasádách budovy. Tato omítka je přírodní a vyznačuje se dlouhou trvanlivostí. Jde o tradiční omítku, patentovanou v 18. století, která se používá pro restaurování historických staveb. Jedná se o velmi atypické řešení, které nebylo v českém prostředí nikdy v tak velkém rozsahu navrženo. Původní industriální areál si zachová svou specifičnost, zároveň získá podobu odpovídající 21. století.

Po dokončení výstavby nabídne sídlo 5 tis. m² kanceláří pro 410 zaměstnanců NKÚ, Parlamentní knihovnu a Archiv Poslanecké sněmovny. Budova obsahuje 2 kancelářské budovy (šestipodlažní a sedmipodlažní), které zaberou přibližně 40 % plochy pozemku, budou kompletně bezbariérové. Jejich výška je srovnatelná s okolními domy. Vznikne zde také konferenční sál nebo jídelna přístupná i pro veřejnost. Součástí sídla budou i dvoupodlažní podzemní garáže, další parkovací místa vzniknou ve dvoře a k dispozici budou mít zaměstnanci i stojany na kola. NKÚ předpokládá, že po ukončení výstavby bude celý přilehlý areál přístupný veřejnosti, a to včetně nově vzniklého parčíku.
tisková zprávaZákladní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 9. 2020 17:00:09. Re: Nové sídlo NKÚ v Praze 7. standa

 
 
 
 

4. 9. 2020 17:00:09. Re: Nové sídlo NKÚ v Praze 7. standa

  To video je hnus, nechápu co tam chtějí komunisti. Chce se mi z toho zvracet.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz