Nové turistické centrum Punkevních jeskyní zahájí provoz v září

Nové turistické centrum Punkevních jeskyní zahájí provoz v září

(17. 8. 2015) Autory jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burian

   
 
 
 
 

Nové turistické centrum Punkevních jeskyní zahájí provoz v září

(ČTK) - Nové turistické centrum Punkevních jeskyní v Moravském krasu zahájí provoz 5. září. Jde o moderní objekt z betonu a skla, který nechali postavit speleologové za 48 milionů korun. Do října bude ve zkušebním provozu. Do té doby bude upravený také okolní areál, řekl ČTK vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Připomněl, že Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanější přírodní prostorou v ČR. Ročně do nich zavítá asi 200.000 turistů. Zájem o ně vzrůstá.

Tvůrci nové budovy, kterou se bude vcházet do podzemí, jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burian. Vytvořili například brněnskou AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení. Tím je objekt ve srovnání s ostatními turistickými centry u jeskyní v ČR výjimečný. Obvykle jsou totiž vyrobeny z přírodních materiálů.

Jeskyně budou od 31. srpna do 4. září uzavřeny kvůli stěhování speleologů, vybavení a obchodů do nové budovy a 5. září se opět otevřou. Stavební práce potrvají do října. Je ještě nutné strhnout objekt se starými záchodky a upravit okolí.

Dlouhá desetiletí plnila funkci turistického centra před Punkevními jeskyněmi přízemní budova stojící pod strmou skalní stěnou, z níž opadávaly kameny. Tento objekt byl stržen.

Místo něj vznikla nová budova. Punkevní jeskyně jsou vyhledávané turisty nejen kvůli bohaté krápníkové výzdobě. Jsou propojeny se dnem propasti Macochy a lákadlem je i jejich podzemní plavba v člunech.     

Doplněno Stavbaweb:
V centru Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku vzniknou letos dvě nová zařízení pro turisty. Prvním bude Dům přírody za 86 milionů korun, který bude prezentovat kras jako jedinečnou přírodní lokalitu, druhým bude vstupní budova do Punkevních jeskyní za 48 milionů. Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa. 

Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macocha, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200 000 turistů.
Stará provozní budova u Punkevních jeskyní byla postavena v roce 1947. Tato budova již nevyhovovala požadavkům cestovního ruchu, požadavkům hygienickým a ani požadavkům k zajištění bezpečnosti pracovníků a návštěvníků jeskyně. Proto byla již v roce 2004 vypsána veřejná architektonická soutěž na zpracování návrhu řešení stavby vstupního objektu areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu.
V rámci soutěže byl vybrán jako vítězný návrh architektonické kanceláře Burian–Křivinka z Brna. V roce 2012 se podařilo zajistit potřebné finanční zdroje z operačního programu Životní prostředí. Cena nové budovy včetně bouracích prací, přípojek a venkovních úprav je cca 49 milionu korun. Realizaci stavby provádí na základě výběrového řízení firma Stavos Brno, a. s.
Návrh řeší novostavbu vstupní budovy do Punkevních jeskyní a úpravu nejbližšího okolí včetně přístupu k přístavišti a jeho zastřešení. Vstupní objekt bude plnit funkci návštěvnického střediska a informačního centra pro návštěvníky Punkevních jeskyní. Pro návštěvníky je určena velká vstupní hala s informačními panely, dotykovými monitory pro vyhledávání informací, pokladnou a dispečinkem řídícím prohlídky. Na opačné straně budovy bude výstavní prostor pro stálou výstavu objevů Punkevních jeskyní a v suterénu je nově navržené kapacitní hygienické zařízení určené pro celoroční provoz s nezbytným vybavením. Prostory pro zaměstnance Správy jeskyní – průvodce, lodníky, administrativu a technologické zázemí budovy – se budou nacházet v druhé části budovy.
Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu. Rovná střecha objektu bude pokryta trávou.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2015

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz