Novostavba domu v Nové Cerekvi

Novostavba domu v Nové Cerekvi

(30. 1. 2018) Josef Pfeifer, Studio Archiholik

   
 
 
 
 

Novostavba domu v Nové Cerekvi

Rodinný dům je situován do těžiště rovinaté stavební parcely, v severní části obce, cca 40 m od dopravní komunikace ve směru na Čížkov a cca 300 m od drážního tělesa ve směru na Pelhřimov. Jihozápadní okraj stavební parcely lemuje zpevněná příjezdová komunikace. Parcela je umístěna v rozvojovém území obce.

Forma navrženého rodinného domu svým tvaroslovím volně pracuje s typickými motivy původní venkovské architektury na Vysočině. Doplněna o prvky moderní architektury naplňuje představy o životním stylu a potřeby mladých majitelů. S ohledem na orientaci parcely, možnosti přístupu k domu a zajištění potřebného osvětlení a oslunění interiéru je dům svou podélnou osou navržen ve směru SV - JZ. Hlavní vstup na pozemek, včetně napojovacích bodů na sítě je umístěn v jižním cípu při příjezdové komunikaci, vstup do domu je při východní fasádě. Dům má dvě podlaží, nižší přízemní část je zastřešena plochou střechou, hlavní patrová hmota domu je zastřešena střechou sedlovou, se sklonem střechy 35 stupňů. Výška hřebene hlavní hmoty je 8,2 m, výška římsy je 6,1 m. Výška atiky přízemní hmoty je 3,5 m.

Přímo za vstupem do domu je umístěno zádveří s toaletou, na které navazuje hlavní obytný prostor. Přízemí domu je řešeno jako otevřená dispozice, tzn., že hlavní obytný prostor je horizontálně členěn na kuchyň (s navazující spíží), jídelnu a obývák s dominujícím krbovým tělesem. Na obytný prostor přímo navazuje technická místnost a schodiště do patra. Proti vstupu, vedle kuchyně je umístěna ložnice rodičů s navazující koupelnou a prostorem šatny. Prostor jídelny je převýšen otevřenou patrovou galerií. Na hlavní hmotu domu navazují v přízemí prostory domácí dílny, příručního skladu a krytého stání pro dva osobní automobily. Přízemní partie a okolní zpevněné plochy domu jsou řešeny jako bezbariérové.

V patře jsou umístěny z chodby na galerii přístupné pokoje dětí, šatny a koupelna s toaletou. Na galerii je knihovna. Vzhledem k orientaci hlavních fasád domu jsou v přízemí a v patře navrženy velké prosklené plochy zajišťující dostatečnou světelnou pohodu v interiéru a poskytující maximální kontakt interiéru objektu s okolní zahradou.

Hlavní hmota domu je omítaná, v omítce bílé barvy, nižší část je obložena světlým dřevem kladeným vodorovně. Klempířské prvky včetně střešní krytiny jsou provedeny v Titanzinku, na plochých střechách jsou položeny foliové izolace a stabilizační zásyp z kačírku. Okenní a dveřní otvory jsou osazeny dřevěnými eurookny od výrobce Slavona Slavonice.

Svislé nosné konstrukce domu jsou navrženy z keramických tvarovek Heluz tl. 500 (obvodové stěny domu - svislé stěny nejsou zatepleny) a 300 mm, vnitřní příčky jsou rovněž navrženy jako keramické, tl. 150 mm. Vodorovné konstrukce. jsou monolitické betonové. Hlavní hmota je zastřešena hambalkovou konstrukcí, objekt je založen na základových pasech do nezámrzné hloubky - cca 1,1 m.

Projekt využívá stávajícího dopravního napojení.

Splašková kanalizace je napojena na řad veřejné splaškové kanalizace, kanalizace dešťová je částečně jímána v rezervoáru dešťových vod a částečně zasakována přímo na pozemku. Dům je napojen na obecní vodovodní řad.
Autorská zpráva


místo: Nová Cerekev
investor: soukromý investor
autor: Ing. arch. Josef Pfeifer, Studio Archiholik, s.r.o.  
spolupráce: Ing. Vladimír Smudek, Phd. (stavebně - konstrukční řešení)
termíny: 2011 - 2013
dodavatel: Parabastav, s.r.o
zastavěná plocha: 232,81 m2
okolní zpevněné plochy: 147,38 m2
zelené plochy: 1706,81 m2
procento zastavění: 11,15%
autor fotografií: Aleš Koreček, Václav Paluzga, Josef Pfeifer

 

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rodinné domy

Dokončení

2013

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 1. 2018 15:33:24. Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Doubner
1. 2. 2018 12:55:27. Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Josef Pfeifer
12. 2. 2018 13:48:57. Re: Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Michal Cvalda
12. 2. 2018 16:09:07. Re: Re: Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Josef Pfeifer

 
 
 
 

30. 1. 2018 15:33:24. Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Doubner

  Pro obklady dřevem zkuste Thermowood, jinak krása

1. 2. 2018 12:55:27. Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Josef Pfeifer

  Já Vás zdravím! Děkuji za pochvalu! Thermowood jsme zvažovali, nakonec, i s ohledem náklady, padla volba na obyčejný smrk...

12. 2. 2018 13:48:57. Re: Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Michal Cvalda

  Dobrý den, prosím jak fin. náročné bylo postavit takový dům? Vím, že se jedná o citlivý dotaz, tedy alespoň nějak přibližně. Právě se začínáme porozhlížet po vhodném projektu a nemám zatím představu, děkuji, MC

12. 2. 2018 16:09:07. Re: Re: Re: Re: Novostavba domu v Nové Cerekvi. Josef Pfeifer

  Dobrý den, náklady na realizaci domu a okolních zpevněných ploch se pohybovaly kolem 6 mil. Kč.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz