Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná

Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná

Nezvalova, Brno - Lesná

(25. 2. 2016) Autorem je Marek Štěpán.

   
 
 
 
 

Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná

(ČTK) - Římskokatolická farnost na brněnském sídlišti Lesná chce příští rok začít se stavbou nového kostela v Nezvalově ulici. Má hotový projekt, čeká na změnu územního rozhodnutí a vyřízení stavebního povolení. Kostel s kruhovým půdorysem a samostatně stojící věží navrhl architekt Marek Štěpán, jenž na sakrálních stavbách pracuje opakovaně. Kostel pojme 400 lidí.

Peníze farnost sbírala řadu let mezi věřícími - doslova po desetnících, které od lidí přijímala při stahování haléřových mincí z oběhu. Různými částkami během let přispělo přes 50.000 lidí. Zatím je shromážděno asi 50 milionů korun, řekl farář Pavel Hověz. Náklady na stavbu budou podle odhadů přibližně o polovinu vyšší, sbírky tedy pokračují. Přesný rozpočet zatím není k dispozici. Farnost je připravená vzít si případně úvěr.

Architekt v projektu usiloval o výrazově jednoduchou a čitelnou stavbu s uměřeným interiérem. "Máme tolik dostupných informací, vizuálních a jiných vjemů, které na nás útočí ze všech stran, že prostor kostela by měl být prostorem ztišení, prostorem bez tohoto vizuálního smogu," uvedl Štěpán. Jako stavební materiál zvolil vzhledem k sídlištnímu okolí pohledový beton v kombinaci s barevným prosklením. Pod střechou je po celém obvodu velké kruhové okno.

Věž vysoká 31 metrů bude stát samostatně. Na její vrcholek architekt umístil vyhlídku a zvonohru. Farníci si přáli kostel ohleduplný k životnímu prostředí. Pro vytápění se proto použije tepelné čerpadlo, v úvahách jsou také sluneční kolektory na střeše.

Na Lesné se o kostele mluvilo od konce 60. let. "Pamatuji si, že tam pokulhávala občanská vybavenost. Duchovní zázemí scházelo úplně," řekl pamětník Václav Benda. V roce 2004 se jako první krok na cestě k plnohodnotnému chrámu otevřelo Duchovní centrum P. Martina Středy a blahoslavené Marie Restituty. Nový kostel v těsném sousedství centra zasvětí církev právě řeholnici Restitutě, brněnské rodačce, kterou popravili nacisté.

Po roce 1989 vzniklo v brněnské diecézi 13 nových kostelů a 39 kaplí, navíc ještě klášter klarisek v Soběšicích a tři duchovní centra. Biskupství o nových stavbách nerozhoduje shora. "Kostely a kaple vznikají na místech, kde je dlouhodobá potřeba ze strany místních věřících," uvedl biskupský delegát pro liturgii a kulturu Jan Mráz. Připravují se kostely na sídlištích Líšeň a Kohoutovice.

Doplněno Stavbaweb:
Navrhovaný kostel je postaven na půdorysu kruhu, jenž je odvěkým symbolem nebe a věčnosti (čtverec oproti tomu odkazuje na zemi a pomíjivost). Nebe se zpětně odráží ve velikém barevném pásovém okně, které obepíná pod střechou kostel. Dá se tak říci, že se kruh vznáší nad Lesnou a v přenesené duchovní rovině , že se nad Lesnou vznáší nebe.
zdroj: Atelier Štěpán
Projekt na stránkách autorů - Atelieru Štěpán
Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

 
 
 
 
49.2258234
16.6244389
Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná

Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná
Nezvalova
Brno - Lesná

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

26. 2. 2016 08:34:35. Re: Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná. Jitka

  Vždyť to vypadá jak čerpací stanice pohonných hmot s vývěsním štítem :-( . Tenhle tvar a barvy určitě ke komunikaci s Bohem nezvou.

2. 3. 2017 16:42:12. Re: Re: Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná. Marta

  Já myslím, že je to výzva: "Bůh může sídlit i v kastrólu" (:

5. 9. 2017 15:53:30. Re: Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná. Jana

  Není nad klasický starý kostelík.

6. 9. 2017 14:09:40. Re: Nový kostel na sídlišti Brno-Lesná. Eva

  omlouvam se architektovi ale neco tak strasneho ,neni mozne videt,
to musel stvorit snad blazen a puvodne chtel postavit neco jineho
co mu nebylo povoleno ,tak to nazval kostelem ,jEva

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz