Nový skleněný prampouch v Klatovech

Nový skleněný prampouch v Klatovech

(8. 8. 2011) Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech je i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která bude postavena podle projektu ateliéru Evy Jiřičné.

 
 
 
 

Nový skleněný prampouch v Klatovech

Součástí rekonstrukce katakomb v Klatovech je i spojení dvou objektů v Balbínově ulici, skleněná nadzemní lávka, která bude postavena podle projektu ateliéru Evy Jiřičné.Klatovy postaví novou lávku mezi jezuitskou kolejí a gymnáziem
Klatovy 4. srpna (ČTK) - Ještě letos by měli obyvatelé a návštěvníci Klatov procházet v jedné z ulic v centru pod novou moderní lávkou, která bude spojovat bývalou jezuitskou kolej a bývalé jezuitské gymnázium. Takzvaný prampouch zde vznikl na začátku 18. století, nyní ho radnice obnoví. Původní plány počítaly s historizující stavbou podobnou prampouchu v Českém Krumlově, nakonec ale i na doporučení památkářů vznikne moderní skleněný tunel. Pro Klatovy ho navrhl ateliér světově uznávané architektky Evy Jiřičné, řekl novinářům místostarosta Václav Chroust.

Náklady na skleněný prampouch jsou kolem 1,5 milionu a jeho postavení je součástí rozsáhlého projektu rekonstrukce barokních katakomb. Lávka má být hotová ještě letos. V budoucnu bude využívaná zejména pro cestovní ruch. Po městě má vést několik prohlídkových okruhů, které spojí jezuitský kostel, katakomby a bývalou jezuitskou kolej, kterou město v minulých letech nákladně opravilo. Klatovy nabízejí podle místostarosty i bez hradu či zámku atraktivní nabídku pro turisty, zejména památky spojené s působením jezuitů v 18. století.

Původní prampouch byl postaven někdy mezi lety 1705 až 1710, není jasné, jak vypadal, ani do kdy existoval. "Sloužil k tomu, aby mohli jezuité jít suchou nohou z koleje do kostela," uvedl Chroust. Do dneška je na stěně gymnázia vidět obrysová mřížka a na druhé straně ulice je vložené okno. Původní stavba zanikla někdy po zrušení řádu jezuitů, zřejmě poté, co objekty obsadili dragouni.Vizualizace: AI Design
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz