Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně

Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně

Štefánikova 5670, 760 01 Zlín

(7. 12. 2017) Nový objekt byl slavnostně otevřen 5. prosince 2017

   
 
 
 
 

Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně

Nový vzdělávací objekt univerzity vyrostl během let 2015 - 2017 v ulici Štefánikově ve Zlíně. Jeho autorkou je uznávaná světová architektka prof. Eva Jiřičná, zlínská rodačka, společně s ateliérem AI DESIGN, s.r.o., Praha. Stejný tým již ve Zlíně navrhl nedaleké Kongresové a univerzitní centrum.

Objekt bude sloužit zejména studentům a pedagogům Fakulty humanitních studií, ale nejen jim. Jeho součástí bude i výstavní prostor Fakulty multimediálních komunikací.

Novostavba Vzdělávacího komplexu UTB se skládá ze dvou identických budov (křídel) o šesti nadzemních podlažích, vzájemně propojených přízemním vstupním objektem. V přízemí se nachází foyer s recepcí, přednáškový sál pro 240 osob a tři posluchárny pro 98, 70 a 72 osob. Zbývající plocha prvního nadzemního podlaží obsahuje učebny, kanceláře, výstavní galerii, komunikační a technické místnosti. V dalších nadzemních podlažích jsou umístěny učebny, pracovny pedagogů, kanceláře a zasedací místnosti. Nechybí specializované učebny pro výuku ošetřovatelství, dále multimediální učebny pro výuku jazyků a tlumočení, učebna pro hudební výchovu, a také Studentský klub.

V podzemí budov se nacházejí garáže pro 87 vozidel a provozně technické zázemí komplexu. Objekt je dostupný osobními auty, prostředky MHD, ale i pěšky. Nachází se v centru Zlína v bezprostřední blízkosti dalších univerzitních budov. Svou orientací a architektonickým řešením objekt respektuje urbanistický systém v dané lokalitě a plynule navazuje na stávající zástavbu. Dá se očekávat, že se Vzdělávací komplex UTB stane jednou z výrazných  novodobých staveb ve městě Zlíně. 

Investiční náklady stavby činily 428 mil. Kč bez DPH, z toho 75 % bylo hrazeno ze státního rozpočtu prostřednictvím MŠMT, 25 % hradila UTB ve Zlíně z vlastních prostředků. Vybavení interiéru stálo 32 mil. Kč bez DPH. Architektonické řešení zpracoval AI – DESIGN, s. r. o., generálním projektantem byl AED project, a.s. Generálním zhotovitelem stavby byla společnost Zlínstav, a.s. Další náklady: projektové práce 22 mil. Kč bez DPH, inženýrská činnost 8 mil. Kč bez DPH, nákup pozemku 6 mil. Kč bez DPH (z toho 5 mil. Kč uhradilo MŠMT, 1 mil. Kč univerzita). 

Program slavnostního dne zahrnoval také vernisáž výstavy fotografií nazvané Schodiště Evy Jiřičné, kterou připravila univerzita ve spolupráci s Fakultou multimediálních komunikací v nové galerii. Výstava představuje nejkrásnější realizace schodišť z budov a interiérů z celého světa, jimiž se prof. Jiřičná proslavila, a díky nimž bývá nazývána první dámou high tech architektury. Od února příštího roku, kdy bude komplex zcela zprovozněn, bude výstava přístupná i veřejnosti. 
tisková zpráva, Stavbaweb

Vizualizace: AI – DESIGN
Foto: archiv UTB

Související články:
Zlínská univerzita zahájila stavbu Vzdělávacího komplexu  18.12.20015
Projekt na stránkách autorů najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Škola, věda

 
 
 
 
49.2246168
17.6789557
Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně

Nový Vzdělávací komplex UTB ve Zlíně
Štefánikova 5670
760 01 Zlín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz