(ČTK) – Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje dva velké projekty na opravu zámku a Panského domu v Litomyšli. Stavební náklady dosáhnou zhruba 250 milionů korun, památkáři chtějí většinu získat z dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Tak rozsáhlé opravy zámek podstoupil naposledy v 70. letech minulého století, řekla ČTK mluvčí pracoviště NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasová.
„Chtěli bychom obnovit krovy, střešní pláště, komíny, zaměřili bychom se i na restaurování sgrafit. Pokud tento projekt dopadne, bude se jednat o největší obnovu a opravu zámku v uplynulých 40 letech,“ uvedla Bidlasová.
Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje také vytvoření návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánováno vytvoření menšího koncertního sálu v prostoru starého zámeckého divadla, vznikne multimediální expozice věnovaná sgrafitové výzdobě a renesančnímu stavitelství. V plánu jsou i úpravy obrazárny, které umožní celoroční provoz a důstojnou prezentaci jedinečné umělecké sbírky děl Julia Mařáka, Karla Čapka, Františka Kupky a Maxe Švabinského. Významnou součástí bude i nová expozice zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny 18. století.
Druhý připravovaný projekt nazvaný Panský dům – Depozit krásných umění obsahuje zachování obnovu budovy včetně úpravy prostoru před památkou na odpočinkovou zónu. V třetím nadzemním podlaží bude celoročně přístupná galerie, ve druhém pracovní depozitář. Přízemí se přemění na dílny provozu zámku a zázemí pro restaurátory.
Asi třetina sgrafit zámku je původních renesančních nebo z doby baroka, zbytek pochází z doby obnovy sgrafitové výzdoby v 70. a 80. letech 20. století a jsou autorským dílem týmu pod vedením Olbrama Zoubka. Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek na lešení u fasád zámku v letech 1974 až 1987 trávili každou stavební sezonu, někteří pokračovali v dalších pracích až do roku 1993.
O dotaci chtějí památkáři požádat na jaře příštího roku. Podle kastelánky Zdeňky Kalové omezí opravy provoz zámku jen málo.
Před šesti lety podávali památkáři žádost o 200 milionů korun z evropských dotací. Na přípravu projektu měli údajně málo času a peníze nezískali. Naopak Litomyšl dotaci získala a předloni po třech letech prací dokončila opravu zámeckého návrší za 412 milionů korun.
zdroj foto: litomysl.cz/zamecke-navrsi/
Doplněno Stavbaweb:
Litomyšl Zámecké návrší – Panský dům
Litomyšl Zámecké návrší – Zámek
Zámek Litomyšl
WIKI projekty NPÚ – Litomyšl, zámek
NPÚ
Projekční práce – Zámek Litomyšl – božský zámek
Související články:
Oprava zámku v Litomyšli 3.5.2016
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.
Jo, taky se mi to líbí, fakt to má něco do sebe!
Když můžou být smaltované vany naprostá topka - odolné, trvanlivé, snadno se udržují a ještě k tomu skvěle vypadají, tak…