NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli

NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli

Jiráskova 93, 570 01 Litomyšl

(11. 11. 2016) Projekt je nazván Božský zámek.

   
 
 
 
 

NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli

(ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje dva velké projekty na opravu zámku a Panského domu v Litomyšli. Stavební náklady dosáhnou zhruba 250 milionů korun, památkáři chtějí většinu získat z dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Tak rozsáhlé opravy zámek podstoupil naposledy v 70. letech minulého století, řekla ČTK mluvčí pracoviště NPÚ na Sychrově Lucie Bidlasová.

"Chtěli bychom obnovit krovy, střešní pláště, komíny, zaměřili bychom se i na restaurování sgrafit. Pokud tento projekt dopadne, bude se jednat o největší obnovu a opravu zámku v uplynulých 40 letech,"
uvedla Bidlasová.

Projekt nazvaný Božský zámek zahrnuje také vytvoření návštěvnického centra, obnovu Sloupového sálu v přízemí a vytvoření zázemí pro pořádání kulturních a společenských akcí. Ve třetím nadzemním podlaží je plánováno vytvoření menšího koncertního sálu v prostoru starého zámeckého divadla, vznikne multimediální expozice věnovaná sgrafitové výzdobě a renesančnímu stavitelství. V plánu jsou i úpravy obrazárny, které umožní celoroční provoz a důstojnou prezentaci jedinečné umělecké sbírky děl Julia Mařáka, Karla Čapka, Františka Kupky a Maxe Švabinského. Významnou součástí bude i nová expozice zaměřená na dochované zámecké divadlo a prezentaci kulisových scén Josefa Platzera, nejvýznamnějšího tvůrce kulisových scén pro česká a rakouská divadla druhé poloviny 18. století.

Druhý připravovaný projekt nazvaný Panský dům - Depozit krásných umění obsahuje zachování obnovu budovy včetně úpravy prostoru před památkou na odpočinkovou zónu. V třetím nadzemním podlaží bude celoročně přístupná galerie, ve druhém pracovní depozitář. Přízemí se přemění na dílny provozu zámku a zázemí pro restaurátory.

Asi třetina sgrafit zámku je původních renesančních nebo z doby baroka, zbytek pochází z doby obnovy sgrafitové výzdoby v 70. a 80. letech 20. století a jsou autorským dílem týmu pod vedením Olbrama Zoubka. Václav Boštík, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský a Olbram Zoubek na lešení u fasád zámku v letech 1974 až 1987 trávili každou stavební sezonu, někteří pokračovali v dalších pracích až do roku 1993.

O dotaci chtějí památkáři požádat na jaře příštího roku. Podle kastelánky Zdeňky Kalové omezí opravy provoz zámku jen málo.

Před šesti lety podávali památkáři žádost o 200 milionů korun z evropských dotací. Na přípravu projektu měli údajně málo času a peníze nezískali. Naopak Litomyšl dotaci získala a předloni po třech letech prací dokončila opravu zámeckého návrší za 412 milionů korun.
zdroj foto: litomysl.cz/zamecke-navrsi/

Doplněno Stavbaweb:

Litomyšl Zámecké návrší – Panský dům
Litomyšl Zámecké návrší – Zámek
Zámek Litomyšl
WIKI projekty NPÚ - Litomyšl, zámek
NPÚ
Projekční práce - Zámek Litomyšl - božský zámek

Související články:
Oprava zámku v Litomyšli 3.5.2016 
 
 
 
49.8734353
16.3126535
NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli

NPÚ chystá opravu zámku a Panského domu v Litomyšli
Jiráskova 93
570 01 Litomyšl

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz