NPÚ požádá hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower

NPÚ požádá hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower

(23. 10. 2013) (ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) požádá olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. ČTK to řekl ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík. Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru.

 
 
 
 

NPÚ požádá hejtmanství, aby prověřilo souhlas pro Šantovku Tower

(ČTK) - Národní památkový ústav (NPÚ) požádá olomoucký krajský úřad, aby prověřil postup magistrátu, jehož památkáři dali souhlas k plánované stavbě výškové budovy Šantovka Tower poblíž historického centra Olomouce. ČTK to řekl ředitel olomoucké pobočky NPÚ František Chupík. Stanovisko magistrátních památkářů se liší od doporučení NPÚ a jejich rozhodnutí je důležité pro investora Šantovky, protože může pokračovat v přípravě záměru.


"Požádáme krajský úřad, aby zahájil přezkumné řízení závazného stanoviska olomouckého magistrátu,"
uvedl Chupík. Podle něj je projekt Šantovka Tower v rozporu se zásadami rozvoje kraje, regulačním plánem městské památkové rezervace i nařízeními ministerstva kultury. Se stavbou budovy Šantovka Tower, která by se díky svým 75 metrům s radnicí dělila o pozici druhé nejvyšší stavby ve městě, nesouhlasí ani vědecká rada NPÚ. Výšková dominanta u středu Olomouce je podle vědecké rady nepřijatelná, protože by výrazně poškodila panorama historického centra města.

Projekt Šantovka Tower připravila společnost SMC Development. Budova v sousedství nového nákupního centra Galerie Šantovka má mít 22 pater. Náklady na stavbu firma SMC Development odhaduje na 400 milionů korun. Budova je projektována tak, aby v ní mohlo být asi 80 bytů. Pokud SMC Development získá potřebná povolení, chce budovu začít stavět v roce 2014.

Proti Šantovce Tower se dnes postavilo vedení Filozofické fakulty Univerzity Palackého s tím, že projekt může poškodit historickou podobu města. "Vyzýváme zainteresované instituce, akademickou obec i nejširší veřejnost, aby rezolutně vystoupily proti plánům na výstavbu výškové budovy Šantovka Tower," řekl ČTK děkan filozofické fakulty Jiří Lach. Na úterý bylo do centra Olomouce svoláno shromáždění odpůrců výškové budovy.

Investoři obavy svých oponentů odmítají a tvrdí, že panorama Olomouce narušeno nebude. "Náš postoj je neměnný. Projekt dál připravujeme, je kolem něj zbytečná hysterie. I díky Galerii Šantovka se ukazuje, že naše vizualizace odpovídá realitě. Nezávazný posudek magistrátu nám dal za pravdu. Nepředkládali jsme žádné manipulativní obrázky a myslíme si, že ten barák do Olomouce patří," řekl ČTK zástupce investora Richard Morávek.

V Olomouci nyní stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum Olomouc dosahuje 71 metrů a budova Moravské vysoké školy 74 metrů. Nový územní plán, který zatím nevešel v platnost, s dalšími výškovými budovami u městské památkové rezervace nepočítá. Proti jejich stavbě se při přípravě územního plánu vyjádřilo ministerstvo kultury.

Projekt Šantovka Tower posuzují úředníci magistrátu. SMC Development podle dřívějšího vyjádření ale nehodlá čekat na to, až bude nový územní plán schválen. Pokud získá povolení na základě dosavadního územního plánu, může začít stavět i poté, co vejde v platnost jeho nová verze. Nový územní plán zřejmě začne platit až v roce 2014.

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz