nsMoonStudio & Wizja: Muzeum Tadeusze Kantora v Krakově

nsMoonStudio & Wizja: Muzeum Tadeusze Kantora v Krakově

(23. 2. 2012) Neobvyklá budova má tvar mostu přes starou elektrárnu.

 
 
 
 

nsMoonStudio & Wizja: Muzeum Tadeusze Kantora v Krakově

Neobvyklá budova má tvar mostu přes starou elektrárnu.
V roce 2006 bylo vyzváno čtyřicet sedm architektonických týmů z Polska i ze zahraničí k účasti v soutěži o architektonicko - urbanistickou koncepci a design nového sídla "Cricoteky", muzea Tadeusze Kantora v Krakově. Hlavní cenu získal projket IQ2 Konsorcia - ateliérů Wizja a nsMoonStudio.
Objekt z betonu a oceli trvale změní krajinu nábřeží řeky Visly v Krakově. V zrekonstruované stávající budově a novém objektu bude sídlit multifunkční městská kulturní instituce. Kromě muzea Tadeusze Kantora (CRICOTEKA) zde budou i divadlo, knihovna a centrum současného umění restaurování. Objekt by měl být dokončen do konce roku 2012

Místo: Krakov, Polsko
Architekt:
nsMoonStudio / Piotr Nawara a Agnieszka Szultka
              
Wizja / Stanislaw Denko
.

Pozn.: Tadeusz Kantor byl malíř, scénograf a divadelní režisér. Zemřel v roce 1990.
Muzeum Tadeusze Kantora v Krakově (zdroj: Bryla.pl, foto Dawid Hajok)
Muzeum Tadeusze Kantora v Krakově bude dokončeno koncem roku 2012 (foto Dawid Hajok).


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

19. 1. 2020 11:37:05

Re: Re: Praha bude chránit panorama města, střech a podpoří stav...

Praha patří mezi nejkrásnější města světa díky jedinečnému urbanismu - celkovému uspořádání historického jádra i fantastické architektuře - málo kde najdeme tak bohatou směs stylů od románského po slohy 19.století. Za Karla IV. to byla jedna z největších metropolí Evropy a v době baroka již tehdy uznávaná svou jedinečnou krásou. Proč bychom jako Češi neměli být hrdí na tak úžasnou hodnotu? Praha zůstala jedinečná jen proto, že jsme v minulosti neměli dost peněz ji přestavět a tedy zničit, jak se to stalo v jiných evropských metropolích. Teď víceméně bez naší zásluhy vlastníme velkou devízu. Tohle vše ale neznamená, že v Praze musí být šmelina a kriminalita, To s tím nijak nesouvisí, spíše bych řekl, že zatímco krásná Praha možná ani není tak přímo vizitka českých schopností, to, co se děje dnes, česká vizitka je. Také se v Praze můžou stavět mrakodrapy, jen ne do historického panoramatu, to přece není nic hrozného. Proč bychom neměli jedinečnou starou Prahu a vedle rostly moderní čtvrtě. Jen to dělejme rozumně, ne tak, jako v mnoha zničených městech a vesnicích za komunistů, ale bohužel i za dnešní doby. Management je první vlaštovkou rozumného přístupu k rozvoji Prahy a pokud bude trend pokračovat, můžeme se dočkat i dalších rozumných opatření, jako vytěsnění šmeliny a grázlovství. Ale to je běh na dlouhou trať a nezapomínejme, že všechno, co se v Praze děje, je víceméně výsledek českých poměrů. Tak se snažme, abychom nemusely pořád jen koukat na ty Němce, Francouze nebo Švýcary.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.