O podobě cenné funkcionalistické zastávky v Brně rozhodnou i lidé

O podobě cenné funkcionalistické zastávky v Brně rozhodnou i lidé

(19. 6. 2012) (ČTK) - Jednu z vůbec prvních funkcionalistických staveb v Brně, zastávku na Obilním trhu, navrhl před šestaosmdesáti lety Oskar Poříska. Radnice počítá se třemi možnými variantami využití. V zastávce by mohla vzniknout malá kavárna, prostor pro zaměstnávání handicapovaných nebo infocentrum pro seniory a matky s dětmi. Všechny varianty počítají s obnovením veřejných toalet, které jsou zajímavostí stavby. V původní budově, která spojovala čekárnu s WC v podzemí, totiž záchodky osvětlovalo denní světlo procházející přes skleněnou podlahu. Ta je nyní překrytá dřevěnými deskami. O podobě zastávky budou moci lidé hlasovat a diskutovat na internetových stránkách městské části.

 
 
 
 

O podobě cenné funkcionalistické zastávky v Brně rozhodnou i lidé

(ČTK) - Jednu z vůbec prvních funkcionalistických staveb v Brně, zastávku na Obilním trhu, navrhl před šestaosmdesáti lety Oskar Poříska. Radnice počítá se třemi možnými variantami využití. V zastávce by mohla vzniknout malá kavárna, prostor pro zaměstnávání handicapovaných nebo infocentrum pro seniory a matky s dětmi. Všechny varianty počítají s obnovením veřejných toalet, které jsou zajímavostí stavby. V původní budově, která spojovala čekárnu s WC v podzemí, totiž záchodky osvětlovalo denní světlo procházející přes skleněnou podlahu. Ta je nyní překrytá dřevěnými deskami. O podobě zastávky budou moci lidé hlasovat a diskutovat na internetových stránkách městské části.

Foto: Libor Vykoupil (zdroj: www.kultura-brno.cz - Umírající zastávka)
Radnice Brna-středu se rozhodla nenechat dál chátrat památkově chráněnou funkcionalistickou zastávku na Obilním trhu v centru města. Ze stavby v dezolátním stavu může být kavárna nebo infocentrum, o budoucí podobě chce radnice diskutovat i s místními obyvateli. Všechny varianty oprav počítají se stavbou veřejných toalet, řekl starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Zastávku postavenou v roce 1928 podle návrhu architekta Oskara Pořísky vlastní Dopravní podnik města Brna. "Zastávka nepatří městské části, ale štve nás, jak to tam vypadá," zdůvodnil Šťástka rozhodnutí o několikamilionové investici. Peníze by radnice mohla uvolnit už na podzim, začátek prací závisí na jednání s památkáři.

Na Obilním trhu je dnes park, do kterého často chodí matky s dětmi či senioři. Právě tyto skupiny by podle Šťástky mohly budovu opravené zastávky využívat.

Doplněno Stavbaweb:
Článek Libora Vykoupila Umírající zastávka naleznete zde.
Tomáš Rusín a Ivan Wahla z brněnského ateliéru RAW navrhli při akci Městské zásahy Brno 2011, památkově chráněný objekt proměnit na kavárnu ve stylu hromadné dopravy.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz