OAKS PRAGUE

OAKS PRAGUE

(11. 3. 2015) Na architektonickém návrhu nově vznikajícího projektu OAKS PRAGUE situovaného jihovýchodně od Prahy se jako klíčoví architekti podílejí Eva Jiřičná a její tým ze studia AI-Design, Richard Meier a jeho ateliér Richard Meier & Partners a John Pawson s kolegy z John Pawson Architects. Tyto tři světově proslulé architektonické kanceláře vytvořily návrhy hlavních obytných staveb projektu, který realizuje společnost Arendon Development Company sídlící v České republice. Územní plán zpracovala projekční a inženýrská společnost C.H.S. Praha. "Master" plán OAKS PRAGUE vytvořila americká firma EDSA ve spolupráci s pražskou pobočkou Chapman Taylor a britským studiem John Thompson & Partners.

 
 
 
 

OAKS PRAGUE

Na architektonickém návrhu nově vznikajícího projektu OAKS PRAGUE situovaného jihovýchodně od Prahy se jako klíčoví architekti podílejí Eva Jiřičná a její tým ze studia AI-Design, Richard Meier a jeho ateliér Richard Meier & Partners a John Pawson s kolegy z John Pawson Architects. Tyto tři světově proslulé architektonické kanceláře vytvořily návrhy hlavních obytných staveb projektu, který realizuje společnost Arendon Development Company sídlící v České republice. Územní plán zpracovala projekční a inženýrská společnost C.H.S. Praha. "Master" plán OAKS PRAGUE vytvořila americká firma EDSA ve spolupráci s pražskou pobočkou Chapman Taylor a britským studiem John Thompson & Partners.Součástí této architektonicky výjimečné rezidenční oblasti bude výstavba 220 typově různorodých domů a bytů. Výjimečností projektu je nejen jeho forma a celkové dispoziční řešení, ale také jeho velmi citlivé zasazení do okolní krajiny a respekt vůči typickým českým vesnicím v sousedství.

 Bytový dům od Richard Meier & Partners Architects
 Bytový dům od Richard Meier & Partners Architects
Bytový dům od Richard Meier & Partners Architects

Architektonické studio Richard Meier & Partners Architects připravilo návrh bytového domu s různými výškami podlaží, které korespondují s okolním členitým terénem.  Tato budova s výhledem na golfové hřiště PGA National sestává z bytů s celoprosklenými stěnami dosahujícími výšky až osmi metrů. Součástí bytového domu je také vlastní recepce, concierge, fitness a wellness centrum s krytým bazénem.

„Naším prvním projektem v České republice bylo před více než deseti lety vytvoření územního plánu Pankrácké pláně, jehož součástí byla i výstavba projektu ‚City‘. Spolupráce s Arendon Development Company na OAKS PRAGUE nás velmi těší. Je pro nás opravdová výzva podílet se na projektu, který je takto citlivý k české kultuře,“ říká Richard Meier, šéf architektonického studia Richard Meier & Partners Architects, a dodal: „Díky použití tradičních zdejších materiálů a kombinaci moderní a současné estetiky je architektura budovy velmi vkusná a zároveň citlivá. Věříme, že bytový dům i vily, které jsou součástí tohoto komplexu, dále pomohou zviditelňovat českou architekturu ve světě.“

Rodinná vila od Evy Jiřičné

Rodinná vila od Evy Jiřičné
V blízkosti zmíněného bytového domu se bude nacházet rodinná vila navržená Evou Jiřičnou a jejím týmem, kterým se podařilo vhodně skloubit moderní architekturu a českou tradici. Ve spolupráci s architekty ze svého pražského studia AI-Design navrhla Jiřičná dům se sedlovou střechou z titanzinkových plechů a s bíle štukovanou fasádou, přičemž celá vila je složená ze tří samostatných, ale vzájemně propojených objektů. Nechybí zde ani několik otevřených prostor, stejně jako soukromá zákoutí. Tato kombinace vytváří ideální prostředí pro rodinu, která se chce v OAKS PRAGUE usadit a dlouhodobě zde žít. Ve východním křídle vily se nachází rozlehlá obývací místnost otevřená až do podkroví s mezaninem, které lze využít jako soukromou kancelář. Součástí vily jsou také vinný sklípek, suterén a tělocvična – vzájemně propojené skleněnými lávkami.

„Je pro mě ctí podílet se na takto výjimečném projektu v mé rodné zemi a být součástí mezinárodního tvůrčího týmu. S ohledem na požadavky společnosti Arendon na projekt OAKS PRAGUE jsme navrhli vilu, která klade na první místo potřeby rodiny v 21. století,“ říká ke spolupráci Eva Jiřičná.

Víceúčelový areál se zámečkem od John Pawson Architects

Víceúčelový areál se zámečkem od John Pawson Architects
V centru městečka OAKS PRAGUE vznikne také víceúčelový areál od architektonického studia John Pawson Architects. Do jejich návrhu, který odráží bohatou historii místa, je začleněn i zámeček a usedlost z 19. století. Návrh komplexu, jehož součástí je hotel, lázně, restaurace a golfový klub, respektuje původní tvar nádvoří zámečku s dvěma rekonstruovanými hospodářskými staveními a je doplněn o moderní betonovou stavbu.

Aby vznikl vizuálně souvislý komplex spojující rekonstruované, přestavěné i nově vybudované objekty, použili architekti ze studia John Pawson Architects materiály pro tradiční stavební techniky, jako je vápenná omítka anebo maltou spárovaný kámen.

„V České republice realizuji různé projekty již více než 15 let, během kterých jsem si vytvořil k této zemi silné pouto. Je skvělé, že jsem dostal příležitost navrhnout architektonické dílo, které spojuje současné prvky s těmi historickými,“ dodává John Pawson.

Víceúčelový areál se zámečkem od John Pawson Architects
ADR
Vedle těchto tří architektonických studií spolupracují na projektu OAKS PRAGUE i ateliéry, které uspěly v soutěži společnosti Arendon organizované prostřednictvím Malcolm Reading Associates. Jejich úkolem jsou návrhy dalších domů, jež budou také součástí projektu OAKS PRAGUE. V současné době se na projektu podílejí tři česká (ADR, AI - Design a Cigler Marani Architects) a sedm britských architektonických studií (Coffey Architects, Duggan Morris Architects, Eldridge Smerin, Hall McKnight, Haptic, John Pardey Architects a McGarry-Moon Architects).

„Je pro nás ctí pracovat s ateliéry celosvětového významu, jež mají zároveň zkušenosti s projekty v České republice. Věříme, že spolupráce s těmito třemi studii a dalšími vítěznými architektonickými ateliéry z celé Evropy přinese ovoce v podobě vzniku zcela nové rezidenční oblasti vybudované s největším respektem k české kultuře,“ uvedl k projektu generální ředitel společnosti Arendon Development Company Robert Davies.
tisková zpráva

Haptic
John Pardey Architects John Pardey Architects
McGarry-Moon Architects
McGarry-Moon Architects WLS
WLS WLS
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz