Obchodní komplex Copa Centrum Národní

Obchodní komplex Copa Centrum Národní

(20. 8. 2008)

 
 
 
 

Obchodní komplex Copa Centrum Národní

V prostranství mezi ulicemi Spálená, Charvátova, Vladislavova a Purkyňova budou postaveny byty, kanceláře či pasáže s obchody.

Stanice metra na Národní třídě bude zřejmě již od letošního podzimu na jeden a půl roku uzavřena. Důvodem je plánovaná výstavba v tomto prostoru. Celková investice by měla dosáhnout čtyř miliard korun. Uvedly to dnes server Novinky.cz a Právo.

Výstavba nového multifunkčního Copa Centra Národní, jak se celý projekt jmenuje, omezí na celou dobu výstavby dopravu. Stanice metra B se uzavře a vlaky tudy budou jen projíždět. Tramvaje budou po Národní jezdit bez omezení.

"Je předčasné mluvit o konkrétních dopravních opatřeních, zatím nebylo vydáno stavební povolení, ale rady, jaké alternativní dopravní trasy využít, cestujícím včas dáme," řekl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený. "Vzhledem k tak rozsáhlým pracím je částečné omezení dopravy nevyhnutelné," uvedl radní pro územní rozvoj Filip Dvořák.

Objekt Copa Centra má přeměnit nynější nevzhlednou lokalitu. V prostranství mezi ulicemi Spálená, Charvátova, Vladislavova a Purkyňova budou postaveny byty, kanceláře či pasáže s obchody. Zmizí také současný vstup do stanice metra a na jeho místě vznikne v podzemním patře nový moderní vstup, který bude součástí komplexu budov. Vestibul metra se přesune do podzemí.

Projekt je nyní ve fázi řízení o udělení stavebního povolení. Zahájení stavby závisí na tom, kdy bude uděleno.

Investor slibuje, že výstavba bude mít minimální dopad na obyvatele okolních domů. Stavba bude zabezpečena čtyři metry vysokou protihlukovou stěnou. "V místě stavby instalujeme myčku pro nákladní auta. Okolí se bude pravidelně čistit a kropit. Celá oblast je památkovou rezervací, doprava bude řešena tak, aby ji co nejméně zatěžovala," řekla mluvčí Copa centra Karin Cifková.

Zdroj: Zpráva ČTK 19.8.2008

Doplněno Stavbaweb:
Developer: Copa Centrum Národní s.r.o.
Autor: Cigler Marani Architects
Inženýrská činnost: Urbia

Celková plocha pozemků: 6189 m2,
Plocha řešeného území (včetně přilehlých chodníků): 7217 m2
Celková zastavěná plocha záměru: 4 100 m2
Celková hrubá podlažní plocha nadzemních podlaží: cca 28 000 m2
Pro administrativní účely bude využito přibližně 19 500 m2
podlažní plochy,
pro obchodní funkci (jednotlivé prodejny) cca 10 500 m2
a pro restaurace cca 650 m2 podlažní plochy.
V multifunkčním komplexu bude 18 nadstandardních
bytových jednotek.
Součástí multifunkčního komplexu bude 250 parkovacích stání v podzemních garážích.

Související články:

Přerostlá stavba na Národní
COPA CENTRUM VE SPÁLENÉ ULICI 
- článek pro Věstník Klubu Za starou Prahu 2/2006
 Autor článku Richard Biegel  je jednatel Klubu Za starou Prahu.

Výškou připravovaného nového centra se zabýval i článek "Pan domácí" v časopise Reflex 39/2006

Letecký pohled
Vestibul stanice v současné době

Oznámení záměru Copa Centrum Národní:
OZNÁMENÍ COPA CENTRUM NÁRODNÍ

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 12. 2021 15:41:37

Re: Česká města se jednoznačně shodla na potřebě okamžité úpravy...

Pamatuju si, jak těsně po revoluci probíhala diskuse o potřebě novýho stavebního zákona. Bavili jsme se o tom, že potřebujeme zákon logickej, přehlednej, stručnej, funkční. Padl názor, že jeden z nejlepších systémů stavebního práva má Bavorsko, navíc je nám kulturně a historicky blízký. Nabízí se tedy řešení prostě bavorský právo převzít a přizpůsobit. Vypadalo to tenkrát v tý euforii, že to je logická cesta a že po ní půjdeme. Pak do toho vstoupily ty naše obvyklý komplexy z "cizáků", malost, neschopnost inspirovat se tam, kde věci fungují, potřeba prosadit si svoje zájmy a zájmečky, potřeba vyšlapat si tu svojí jedinečnou českou cestičku, přece nám někdo nebude radit... Výsledkem byl stavební zákon horší a delší, než byl ten socialistickej. A od tý doby je k horšímu každá další změna. Ja to k pláči, vůbec se městům nedivím. Stát za třicet let demokracie a slibů o zeštíhlení a racionalizaci svých funkcí nabobtnal do obludných rozměrů a zdá se, že není moci, která by s tím něco dokázala udělat. Ideály maximální svobody nejen jednotlivce, ale i obcí a (mikro)regionů, vzaly dávno za svý. Aktuální stavební zákon má 335 paragrafů, 142 stran. Ten předchozí měl paragrafů 198, stran 95. Socialistickej stavební zákon měl 145 paragrafů a 52 stran. Není výmluvnějšího svědectví o tom, kam tahle země směřuje, v přímým rozporu se sliby a proklamacemi každý další politický garnitury. A já se ptám spolu s klasikem a Vávrou: "Musí to bét, Maryšo?!"

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz