Obec Mladoňovice přestaví trafostanici na kapli

Obec Mladoňovice přestaví trafostanici na kapli

(3. 2. 2015) (ČTK) - Z bývalé trafostanice v Mladoňovicích na Chrudimsku vznikne kaplička zasvěcená strážným andělům. Na proměnu otlučeného objektu vybírá obec peníze ve veřejné sbírce. Stavět chce začít na jaře. ČTK to 28. ledna 2015 řekla starostka Ivana Blehová. Architektonický návrh zpracoval Jan Klimeš z Ateliéru Zelený dům (doplněno stavbaweb).

 
 
 
 

Obec Mladoňovice přestaví trafostanici na kapli

(ČTK) - Z bývalé trafostanice v Mladoňovicích na Chrudimsku vznikne kaplička zasvěcená strážným andělům. Na proměnu otlučeného objektu vybírá obec peníze ve veřejné sbírce. Stavět chce začít na jaře. ČTK to 28. ledna 2015 řekla starostka Ivana Blehová. Architektonický návrh zpracoval Jan Klimeš z Ateliéru Zelený dům (doplněno stavbaweb).


"Kaple bude dělat dominantu místní části Deblov, bude stát v horní polovině kopce. Špička kříže bude ve stejné výšce jako vrchol nejvýše postaveného domu,"
řekla starostka.

Obec má hotovou projektovou dokumentaci, studii i stavební povolení, což stálo 100.000 korun. Veřejnou sbírkou zatím získala 130.000 korun, dalších 70.000 korun dostane od svazku obcí Mikroregion Chrudimska. Starostka odhaduje, že celkové náklady dosáhnou půl milionu korun.

"Hrubá stavba by mohla být hotová letos. Snad lidé náš projekt podpoří," řekla Blehová.

Návrh kaple zhotovil pardubický architekt Jan Klimeš. Trafostanice má tvar hranolu o velikosti tři krát tři metry, na výšku měří 3,5 metru. Po dostavbě se zvýší o jedno patro, podlaží rozčlení římsa. Kaple bude mít stanovou střechu a bílý nátěr. V druhém patře bude zvonice.

"Zvon máme deponovaný na Moravě, někdo si jej objednal na míru a ze závažných důvodů nemohl vzít. Kaplička bude mít prosklené dveře s motivy andělů. Ve dne ji osvětlí denní světlo, v noci elektrické světlo, vymalovaná bude světle modrou barvou," řekla Blehová.

V Třemošnici na Chrudimsku před časem místní věřící usilovali o stavbu kostela, ale zhruba za deset let se jim podařilo získat jen dva miliony korun, což byla desetina potřebných peněz. Místo kostela je ve městě zbudovaný park s křesťanskými symboly.

Svépomocí obnovoval kaple na Svitavsku Spolek archaických nadšenců ze Sebranic. Stavby postavili sudetoněmečtí statkáři a zanikly po druhé světové válce, protože je nikdo neudržoval.

Kompletní informace o kapličce v Deblově najdete ZDE.

Trafostanice má tvar hranolu o velikosti tři krát tři metry, na výšku měří 3,5 metru. Po dostavbě se zvýší o jedno patro, podlaží rozčlení římsa. Kaple bude mít stanovou střechu a bílý nátěr. V druhém patře bude zvonice.
OBECNÍ KAPLIČKA SE ZVONICÍ v Mladoňovicích - Deblově
přestavba bývalé trafostanice
Architektonický návrh zpracoval: Ateliér Zelený dům / ing. arch. Jan Klimeš

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz