Obecní úřad a kulturní centrum Popovičky

Obecní úřad a kulturní centrum Popovičky

(13. 10. 2016) Tomáš Krupička

   
 
 
 
 

Obecní úřad a kulturní centrum Popovičky

Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze, letní semestr 2015/2016, projekt oceněn Žlutou kartou Katedry architektury
Vedoucí práce: Ing. arch. Pavel Čajka, Ing. arch. Petr Lédl; Ateliér architektonické tvorby 3

Autorská zpráva:
Parcela je situována přímo v centru obce, její umístění v těžišti vesnice s přímou návazností na náves, kostel a hotel ji předurčuje k obecnímu využití. Cílem je zde vybudovat kulturní i administrativní centrum obce, které bude sloužit obyvatelům obcí Popovičky, Nebřenice a Chomutovice.
Návrh počítá s rozdělením funkcí do jednotlivých objektů a dává tak prostor pro vznik náměstí a rozdílných prostorů mezi nimi nebo kolem nich. Hlavní příchozí prostor slouží jako „rušné“ náměstí, ale i na něm jsou místa pro sezení a klidnější zákoutí pro odpočinek. Horní zahrada slouží pro sport, také je tu umístěno dětské hřiště s posezením pro maminky. Spodní zahrada je určena pro relaxaci a konání společenských akcí a jarmarků. Je přístupná od návsi, nově vznikajícím spojením k nové zástavbě na jihovýchodě obce a také obytným schodištěm, které ji spojuje s rušným náměstím. Toto schodiště sevřené mezi objekty sálu a knihovny slouží nejen k odpočinku, ale i jako malé „hlediště“, jelikož je před ním umístěný vydlážděný prostor sloužící jako „jeviště“ a tento celek tak slouží jako malý venkovní amfiteátr pro letní kulturní představení. Do tohoto prostoru je umožněn vstup přímo z velkého kulturního sálu a malé kavárny.

Objekt se skládá ze čtyř budov. V první z nich je obecní sál s možností multifunkční náplně. Sál by se také mohl rozdělit na menší prostory, které by se využívaly pro cvičení a podobné aktivity. V případě pořádání kulturních akcí bude otevřen prostorný bufet s výhledem na část obce a kostelní věž.
Druhý objekt je věnován obecnímu úřadu s veškerým zázemím, ve třetím je knihovna s počítačovým koutem, čtecím koutkem a malou kavárnou. Čtenáři mají možnost posedět uvnitř i venku na terase. V podkroví je výstavní síň s možností přeuspořádání na malou přednáškovou halu. Čtvrtý objekt slouží jako komunitní centrum pro pořádání rozličných aktivit a schůzek.
Hmotová geometrie stavby je v souladu s tradiční českou vesnickou architekturou a vnáší do ní nové prvky v podobě oken, fasád a dílčích detailů. Objekty ctí měřítko obce a nedostávají se do konfliktu s kostelem, který je stále dominantou prostoru. Pouze knihovna tvoří dílčí dominantu ve své rohové pozici, přesto svou výškou kostel neohrožuje a profil nenarušuje. Celý komplex je jednotný, složený ze stejných materiálů i odstínů barev.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz