Obláček nad Plzní

(ČTK) – Na střeše hemato-onkologické kliniky fakultní nemocnice v Plzni vzniknou nové prostory pro Český národní registr dárců dřeně. Tato obecně prospěšná společnost je postaví na své náklady podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Vláda dne 13. července schválila výjimku, která stavbu umožní. ČTK to oznámila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Registr zajišťuje nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců kostní dřeně v ČR a odběry k transplantaci pro nemocné s leukemií, nádory a jinými nemocemi krve.

Projekt s názvem Obláček nad Plzní registr vybuduje na střeše osmipatrové budovy. Prostory pro svou činnost si registr nyní od plzeňské fakultní nemocnice pronajímá, podle mluvčí je však velmi pravděpodobné, že nemocnice je bude v budoucnu potřebovat. „Navýšením počtu potencionálních dárců v registru se zvyšuje pravděpodobnost záchrany životů,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nové prostory podle něj pomůžou dalšímu rozvoji registru a snaze zvýšit počet dárců kostní dřeně.

Podle ředitele Českého národního registru dárců dřeně Daniela Pagáče se na projektu pracovalo devět let. „Umístění nové budovy na střeše nemocnice je ideální vzhledem k blízkosti s hemato-onkologickým oddělením,“ doplnil.

Registr v Plzni vznikl v roce 1992. Loni do své databáze získal rekordních 10.845 nových dobrovolných dárců, jejich počet je nyní podle webu registru vyšší než 98.000. Ve všech registrech světa je dohromady zhruba 37,7 milionu dárců. Krvetvorné buňky loni lékaři v Česku odebrali 50 dárcům, polovina byla pro tuzemské pacienty a polovina pro nemocné v zahraničí.

Jiřičná patří k nejvýraznějším českým architektům současnosti. Pracovala pro pojišťovnu Lloyd nebo lorda Rothschilda. Její designérské prodejny jsou na prestižních ulicích Londýna či New Yorku. Navrhla autobusové nádraží Canada Water v Londýně nebo rozšíření knihovny v Leicesteru. Od britské královny dostala Řád britského impéria a získala i řadu dalších prestižních ocenění.

Tvorba Jiřičné v ČR zahrnuje moderní Oranžerii (skleník s ocelovým skeletem) u Jeleního příkopu v areálu Pražského hradu, interiéry Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží, kavárnu Černá labuť nad obchodním domem Bílá labuť nebo lávku pro pěší v Brně. Navrhla také pražské hotely Josef a Maxmilian a bytový komplex Sky Barrandov a pro rodný Zlín Kongresové centrum a Univerzitní centrum a Fakultu humanitních studií Univerzity Tomáše Bati.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt z roku 2011 na stránkách ateliéru AI DESIGN najdete zde.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    O jaké výjimce to musela rozhodovat vláda?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*