Obnova barokního divadla ve Valticích

Obnova barokního divadla ve Valticích

(18. 6. 2015) Skončila stavební část obnovy

   
 
 
 
 

Obnova barokního divadla ve Valticích

(ČTK) - V září bude zahájen provoz obnoveného barokního divadla zámku ve Valticích u Břeclavi, jehož stavební obnova v těchto dnech skončila. Nyní v budově pracují odborníci, kteří instalují jevištní techniku, a řezbáři vytvářejí kopie dřevěné výzdoby plné ornamentů. ČTK to řekla kastelánka zámků Lednice a Valtice Ivana Holásková.

V barokním divadle bude sídlit Národní centrum divadla a tance (NCDT). Projekt obnovy divadla, sousední jízdárny a domku zahradníka bude stát sto milionů korun, z nichž větší část uhradí EU. Jízdárna je hotova a poslouží ke společenským setkáním, z domku zahradníka vznikla badatelna.

„Stěžejní částí projektu je obnova divadla. Bude mít kapacitu 240 míst a provoz v něm zahájíme premiérou barokní opery, titul teprve vyberou odborníci, v září,“ uvedla kastelánka.

Valtický zámek býval jedním ze sídel knížecí rodiny Lichtenštejnů. Divadlo, které si nechali postavit, bylo v provozu až do konce druhé světové války. Za komunismu přišlo o vybavení a sloužilo jako garáž pro zemědělce. Po roce 1989 se v tomto zdevastovaném objektu konaly diskotéky.

„Při obnově divadla jsme vycházeli z historických fotografií budovy, archivních záznamů a také jsme se inspirovali tím, jak vypadají jiná barokní divadla,“ uvedla kastelánka. Vrátit tomu valtickému jeho přesnou původní podobu už podle ní není možné, po odborné stránce půjde o divadlo s barokními prvky.

Obnova valtického barokního divadla a okolních budov je jedním z největších projektů památkové obnovy v ČR. Nedávno byly za zhruba půl miliardy korun, s přispěním EU, zrekonstruovány jízdárny a konírny zámku v Lednici. Zámky v Lednici a Valticích jsou jako součást Lednic-valtického areálu zapsány na seznamu památek UNESCO.

Doplněno Stavbaweb:
Autoři projektu obnovy divadla: Hulec&Špička
Architekti: Mikuláš Hulec, Daniel Špička, Matěj Boháč
Generální projektant: Satra, spol. s.r.o.
Dodavatel stavby: PSJ, a.s.

Rozhovor s autory rekonstrukce: Nová budoucnost starého divadla
Projekt na stránkách autorů rekonstrukce ateliéru Hulec & Špička Architekti
Zámecké divadlo Valtice


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz