Obnova náměstí TGM v Prostějově

(ČTK) – Více prostoru i zeleně nabízí obyvatelům Prostějova a návštěvníkům města opravené náměstí T. G. Masaryka, které bylo po několikaměsíční rekonstrukci 30. června slavnostně otevřeno. Revitalizace centrálního náměstí stála bezmála 27 miliónů korun, přičemž většinu nákladů pokryla dotace z evropských fondů.

Dlouho připravovaná rekonstrukce náměstí začala loni na podzim. Zakázku ve veřejné soutěži vyhrála společnost Skanska. „Stavební úpravy obnášely mimo jiné realizaci nové žulové dlažby, závlahy, podzemních elektrorozvaděčů či svítidel,“ řekl novinářům primátorův náměstek Zdeněk Fišer (ČSSD).

Rekonstrukce zahrnovala například 6000 metrů čtverečních nové dlažby, výsadbu 2400 metrů čtverečních trávníku a 520 metrů čtverečních záhonů, instalaci 80 laviček a 17 stožárů a svítidel veřejného osvětlení. Vybudován byl také nový závlahový systém.

„Na revitalizaci hlavního prostějovského náměstí, která přijde na zhruba 27 miliónů korun, se nám podařilo získat dotaci přes 18 miliónů korun z Regionálního operačního programu Střední Morava,“ podotkl Fišer.

Díky rekonstrukci se na náměstí zvětšila zpevněná plocha, takže na různé kulturní a společenské akce v centru Prostějova bude moci přijít více lidí. Na náměstní vznikla shromažďovací část před muzeem, oddychové místo se stromy v jeho středu a slavnostní prostor před radnicí. Na pravé straně náměstí přibyla menší dubová alej.

Oprava náměstí se ale neobešla bez komplikací. Dělníci si nevěděli rady s pokládáním dlažby na parkoviště a chodník před radnicí. Správně ji položili až na třetí pokus, kdy byli povoláni zkušení kameníci.

Město loni dokončilo opravu radniční budovy, která stála 75 miliónů korun. Už v roce 2011 byla pro veřejnost otevřena radniční věž, jejíž rekonstrukce přišla na pět miliónů korun. Ve věži vznikl prostor pro výstavy, rekonstrukce se dočkal hodinový stroj, pohon a rozvod pohybu orloje. Další čtyři milióny korun byly investovány do opravy historických prostor radnice včetně obřadní síně.

Sídlo městského úřadu s bohatě zdobenými interiéry, které je dominantou centrálního náměstí, bylo postaveno v secesním stylu v letech 1909 až 1914 podle projektu Karla Huga Kepky. Součástí budovy je 66 metrů vysoká věž.

Doplněno Stavbaweb:
Podrobný popis úprav náměstí, fotografie z průběhu rekonstrukce i slavnostního otevření náměstí najdete ZDE.
Více inforací o historii náměstí T.G. Masaryka najdete ZDE.
Průběh rekonstrukce náměstí lze najít i na stránkách PROSTĚJOVSKÉ NOVINKY.
Autorem návrhu úprav náměstí je ateliér 2 arch.

Revitalizace náměstí T.G. Masaryka v Prostějově
Projekt řeší komplexní revitalizaci středové části náměstí T. G. Masaryka. Mezi stěžejní stavební práce patří rekonstrukce zádlažby se souvisejícími terénními úpravami a odvodněním. Realizací projektu dojde k nárůstu zpevněných ploch a tímto k významnému zkapacitnění pro pořádané akce. Zelené plochy budou opatřeny novou závlahou, zeleným travnatým kobercem s doplněním nových stromů a prvků zeleně. Řešené prostranství bude vybaveno modernějším a jednotným mobiliářem – lavičkami, koši na odpadky, stojany na kola a pítkem. Součástí projektu je také rekonstrukce osvětlení.

Základním cílem projektu je zvýšení kvality života ve městě a zvýšení atraktivity pro návštěvníky prostřednictvím investic do revitalizace území – historického centra náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. Realizací projektu dojde ke zlepšení a zkvalitnění funkčnosti náměstí.

V rámci projektu revitalizace je záměrem náměstí provozně rozdělit na tři části – 1. Velká kuželna, 2. Malá kuželna, 3. prostor před městskou radnicí, a přiřadit jim určitou rozdílnou funkci dle využití. Plocha tzv. velké kuželny bude určena pro klidové a relaxační vyžití. V západní části (prostor kolem sochy T. G. Masaryka) je navržena volná dlážděná plocha s určením jako shromažďovací místo. Využití zde bude spjaté jen pro akce s vysokou kulturní a městskou hodnotou. Naopak prostor „malé kuželny“ bude ze současné relaxační funkce, která je však omezeně využívána, přeměněn na dlážděnou plochu a bude plnit funkci shromažďovací pro ostatní městské aktivity (např. prezentační akce, kulturní akce nespjaté přímo s městem, tržiště atd.). Prostor před radnicí zůstane provozně určený jako obchodně komunikační s nástupní části do městské radnice (např. při svatbách, vítání občánků, připomínkové akce, apod.). 
zdroj: ROP Střední Morava


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*