Obnova přístavu v Bejrútu
(16. 9. 2022) Studenti Fakulty stavební ČVUT získali 2. místo v mezinárodní architektonické soutěži
Obnova přístavu v Bejrútu
Růžena Mašková, Jakub Tomašík a Adam Rössler, v době soutěže studenti, nyní již absolventi magisterského studijního programu Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze získali v prestižní mezinárodní architektonické soutěži INSPIRELI BEIRUT PORT RENEWAL COMPETITION druhé místo. Dokázali se prosadit v konkurenci 249 projektů ze 43 zemí světa.
Soutěž INSPIRELI BEIRUT PORT RENEWAL COMPETITION byla speciální kategorií studentské mezinárodní architektonické soutěže INSPIRELI AWARDS. Jejím cílem bylo navrhnout novou podobu obnovy libanonského přístavu v Bejrútu. „Po ničivém výbuchu jsme nabídli Bejrútu pomoc právě uspořádáním soutěže,“ říká Karel Smejkal, prezident a spoluzakladatel soutěže INSPIRELI AWARDS. „Soutěž probíhala dva semestry a byla součástí zadání seminářů na více než 50 univerzitách po celém světě. Chtěli jsme ukázat, že Bejrút není v době krize sám.“
Všichni tři studenti velmi oceňují práci v ateliéru, kdy na projektu pracovali nejprve jako na předdiplomním, a posléze v rámci svých diplomových prací řešil každý z nich jeden z objektů, případně bloků návrhu. V rámci první části jejich práci vedl doc. Ing. arch. Luboš Knytl spolu s Ing. arch. Petrem Lédlem, Ph.D., z Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT. Na diplomových pracích pak pracovali pod vedením doc. Ing. arch. Luboš Knytla, který k tomu uvádí: „Vždy je úžasné pracovat se studenty, kteří dokáží podpořit veliký talent nasazením a pracovitostí. Tato skupinka, již jsme s kolegou Lédlem poznali už v předchozích semestrálních projektech, je i důvodem, proč nás práce na fakultě tak baví a těší.“
Náročné bylo i připravovat návrh pro lokalitu, kterou si studenti neměli možnost sami projít. „Oblast jsme studovali z map, článků a knih. Naštěstí také byla k dispozici řada fotografií z dronu ve vysokém rozlišení a také dwg podklady Bejrútu. Zároveň nám hodně pomohlo, že moji dva přátelé architekti v Beirutu nějaký čas žili, takže mi vysvětlili souvislosti ve fungování města, jeho členění i potřeby,“ říká Růžena Mašková.
Unikátní byl i rozsah projektu. „Oproti našim dosavadním zadáním šlo o obrovské území. Nikdy jsme s tak rozsáhlou plochou nepracovali. Stále jsme si museli uvědomovat měřítko a rozvrhnout si práci tak, abychom vše zdárně stihli,“ doplňuje Adam Rössler.
Svůj návrh se Růžena Mašková s Jakubem Tomašíkem a Adamem Rösslerem rozhodli řešit pomocí levitujících platforem prorůstajících výškovou zástavbou. Zároveň chtěli efektivně využít území s ohledem na jeho zastavěnost, a přitom propojit současnou část města s novou. Poradit si také museli se skutečností, že pobřeží je oproti městu položeno níže. „K tomu jsme využili pavučinovou lávku, která překlenuje dálnici, jež tyto dvě městské lokality rozděluje. Zároveň je zajímavým prvkem, co se týče výhledů, umožňuje vstup a umístění komerčních prostor i ve vyšších patrech objektů a dává celému území jednotný charakter. V rámci našeho návrhu jsme přitom řešili jak zástavbu administrativního, obchodního, obytného, tak i zdravotnického charakteru. V důležitých místech jsme kladli důraz na umístění dostatku volnočasových aktivit a kulturních zařízení, která přinesou do lokality živou atmosféru. Součástí našeho návrhu je například pobřežní promenáda, která by měla být jedním z hlavních lákadel pro obyvatele. Část území jsme ale ponechali i pro účely nákladního přístavu, jehož funkci jsme se pokusili optimalizovat,“ říká Růžena Mašková, která byla leaderem týmu.
„Z úspěchu našich studentů mám velkou radost. Jejich ocenění je dokladem nejen jejich talentu a obrovské práce a pečlivosti, které projektu věnovali, ale i dokladem kvality a komplexnosti vzdělání, které u nás dostali,“ říká prof. Jiří Máca, děkan Fakulty stavební ČVUT.
„O kvalitě a profesionální vypracovanosti jak celkového projektu, tak jeho dílčích prvků, svědčí i fakt, že Růžena Mašková navíc získala za svoji část – návrh výškového residenčního objektu s přilehlým parterem – Cenu profesora Voděry za nejlepší diplomovou práci,“ doplňuje prof. Mikuláš Hulec, vedoucí Katedry architektury Fakulty stavební ČVUT.
Podle vyjádření Karla Smejkala, prezidenta a spoluzakladatele INSPIRELI AWARDS, na návrhu studentů z Fakulty stavební ČVUT porotce mimo jiné zaujala jak komplexnost, tak vizionářství představující jasnou představu, jak s lokalitou pracovat. „Studenti ohromili vysokou kvalitou zpracování architektonických prvků a bezprecedentním rozsahem projektu. Kromě toho někteří porotci vyzdvihli design jednotlivých staveb a vyjádřili se pozitivně k možnosti rozdělení jednotlivých částí projektu různým developerským skupinám,“ říká závěrem Karel Smejkal.
Soutěž INSPIRELI BEIRUT PORT RENEWAL COMPETITION byla hodnocena anonymně, probíhala dvoukolově, do druhého kola postoupilo 40 finalistů. Oceněny byly 4 nejlepší projekty, další 4 projekty získaly čestná uznání. Vítězné návrhy byly zdarma nabídnuty bejrútskému magistrátu s cílem napomoci při obnově zničeného přístavu a přinést nápady, jak do přístavní oblasti začlenit více veřejných prostor.
Oceněný projekt studentů Fakulty stavební ČVUT je k dispozici ZDE.
Tisková zpráva
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

1. 2. 2023 12:42:47
40 000 kc do 60 000 000 kc pujcky
Nabízíme půjčky následovně Půjčky na auta Auto půjčky Podnikatelské půjčky Půjčky na rozšíření podnikání Projektové půjčky Studentské půjčky Osobní půjčky Půjčky v mateřství Firemní půjčky Konsolidace půjček Kontaktujte nás nyní a získejte schválení. E-mail: kdfin11@gmail.com WhatsApp +420608758113
27. 1. 2023 16:18:19
Re: Rekonstrukce domu Pod Vrškem
Tak tohle je vymazlená úprava. Teď jen aby to z venku nezkazil soused.
22. 1. 2023 16:33:01
Re: Rodinný dům Na Rade
Zase jedna pustá krabička.....ať žije architektura.....
22. 1. 2023 16:29:29
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
22. 1. 2023 16:29:27
Re: Rezidence Oliva na Brumlovce v Praze 4
Konečně zase něco oblého. Dost těch fádních krabic! Jezdím kolem již leta na kole, škoda trochu té silnice......Blahopřeji
20. 1. 2023 17:32:48
Re: Vídeňský palác prošel miliardovou modernizací
A co na to říká Klub za starou Prahu?
20. 1. 2023 17:26:32
Re: Interiér horského apartmánu
Můžete mi, prosím, vysvětlit rozdíl mezi "víkendovým apartmánem o výměře 110 m2", který má svého vlastníka, a bytem? Byty jsou definovány normou a mohou být i mnohem menší. Tak proč tohle není byt, když to má všechny jeho atributy? Pokud vím, tak název "apartmá" se používá v hotelích, když má host k dispozici pod jedním uzavřením víc pokojů. Ale kde se vzaly "apartmány"? Mimochodem - jestli není dítě levák, tak tomu stolku v dětském pokoji zoufale chybí světlo zleva.
20. 1. 2023 17:03:05
Re: Rodinný dům Dvě věže
Tak mě při prohlížení fotografií napadlo, že k zabydlenosti bytu patří tři K: Koberec, Knihy a Kytky. Tady je to jasně vidět. A pro mě ještě Obrazy.
4. 1. 2023 15:08:26
Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně
Ten Pospíšil napsal samé bláboly
2. 1. 2023 19:41:46
Re: Skleněná chalupa
Chalupa moc pěkná, jenom mi vrtá hlavou jedna věc: standardní součástí závazného stanoviska CHKO JH a AOPK ČR je z důvodu ochrany ptactva požadavek "Prosklené nečleněné souvislé plochy musí být vždy o max. ploše 2,0 m2, souvislé prosklené plochy o ploše větší musí být rozčleněny příčkami o šířce min. 10 cm tak, aby souvislá plocha bez členění byla max. o ploše 2,0 m2".. atd. Tady to tam asi zapomněli napsat.
27. 12. 2022 19:30:39
Re: Rostislav Švácha: Architektka Alena Šrámková
Nejhorší, nejméně přehledné, špatně fungijící, s holuby dokonce v Bille, je Wilsonovo nádraží, Každý, kdo je tam prvně, o cizincích nemluvě, tam bloudí, Na peronech se hodně kouří, všichni policajti z tepla haly ještě nikdy nevylezli, ale za to, Šrámková, nejhorší architekta poslední doby, nemůže.
20. 12. 2022 12:16:37
Re: Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Spamy řešíme a neustále mažeme, pokaždé ale přichází z jiné adresy, navíc ve formě komentáře, tak jim nelze zcela zabránit. Jedná se většinou o "odpověď" na newsletter od čtenářů, jejichž počítač je zavirován a automaticky vir rozesílá dál. Snad se bude nová administrace stránek, kterou chystáme, umět se spamy lépe vypořádat.
19. 12. 2022 10:33:48
Re: Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?.
Taky mě napadlo, že vlastě nevím, co tím chtěl básník říct. Mimo téma - dotaz pro administrátora: nedá se zabránit spamu s nabídkami půjček? Člověk už se ani nedostane k reakcím na starší články.
16. 12. 2022 14:14:59
Re: Libeňské Docky
Moc hezké. Ale je to už taková třešínka na dortu. Měli by dostat pochvalu všichni, kteří se na libeňákách podíleli úplně od začátku - podklady k dokumentaci k územnímu řízení a stavebnímu povolení (Ateliér A+R system s.r.o.), včetně dendroloogického průzkumu, podkladů ke kácení dřevin, sadových úprav, posouzení vlivu na životní prostředí ... Když už je vše dokonale připravené, tak se pak navrhují i pěkné stavby. Ale ta příprava, ta je taky velmi důležitá pro to, aby mohla vzniknou takováto čtvrť holandského typu na Vltavě. Vzpomínka na libeňáky, když se začínalo: https://www.uschovna.cz/zasilka/FSBH3R4FRUL4HAI9-ILH/
14. 12. 2022 18:34:57
Re: Česká stopa na MS v Kataru nechybí
Ano, je to skvělé a udivující, když víme, a historicky je prokázané, že pálená keramika do Evropy přišla s muslimskou vírou v 1.tisíciletí letopočtu přes Španělsko. To znamená, že kvalita a design českého výrobce (tedy výrobních závodů v ČR) je na nejlepší dosažitelné úrovni, jako ve světě výrobci dosahují. Skvělý úspěch přátelé v Lasselsbergeru!
14. 12. 2022 18:29:03
Re: Stavební zákon - blýská se na lepší časy?
Hle, jak lze mnoha slovy a mnoha větami napsat hodně řádků, ale přitom čtenářům prakticky nic neříci, tedy cokoliv, co by blíže vysvětlovalo, o co v té tzv. "integraci" půjde. Zejména u velkého kritika Jana Kasla to překvapuje.
14. 12. 2022 18:21:23
Re: Libeňské Docky
Tak já budu zase za škarohlída, i když mě to netěší. Ale páni architekti, opravdu je nutné to neustále se opakující klišé, že teprve když okna nejsou nad sebou a ideálně je každé jinak velké, pak je to ta pravá architektura? Jak je potom možné, že stovky let to fungovalo přesně naopak a vznikly neskutečně dobré stavby, z nichž mnohé ta staletí přetrvaly? Je to naše trauma z paneláků, že už neumíme navrhnout normální barák, kde i fasáda má řád a logiku? (Třeba i statickou, protože jak debilně se přenášejí síly z těch mimochodných meziokenních pilířů, byť chápu, že ty obvodové stěny třeba nejsou nosné, že?) No nic, to je jen takové popíchnutí, jinak samozřejmě dík za každý urbanisticky aspoň trochu promyšlený počin, sloužící bydlení a navíc rehabilitující brownfield, abych nebyl jen negativní. :)
14. 12. 2022 17:16:48
Re: Libeňské Docky
Slušelo by se zmínit, že návrh urbanismu celé lokality vzešel z mezinárodního workshopu a vítězného návrhu libereckého SIALu někdy kolem roku 2000. Po povodních se muselo několik let počkat, než se lidé přestanou bát bydlet u vody. Nicméně mě těší, že původní koncept přežil.
14. 12. 2022 14:26:27
Re: Libeňské Docky
Jste dobrý kluci! Pěkný je to.
4. 12. 2022 19:03:52
Re: Rodinný dům na západním okraji Prahy
Tak tohle je přesně případ, kdy má někdo vysněný dům, ale je mu jedno, že se vůbec nehodí na pozemek (navážka na svahu - chudáci sousedi) ani mezi okolní stavby (šikmé střechy). Čiší z toho bezohlednost investora. A pokud jde o požadavky území studie - i kdyby nebyla platná, je to hlavně zodpovědnost projektanta, aby jeho návrh odpovídal charakteru území.