Obnova synagogy v Mikulově

Obnova synagogy v Mikulově

Mikulov

(20. 3. 2018) Atelier Soukup

   
 
 
 
 

Obnova synagogy v Mikulově

V Mikulově se zachovala jediná z původních 12 synagog rozsáhlého židovského města, které byly postaveny pro největší židovskou komunitu na Moravě. Sídlil tu zemský rabinát a jistou dobu i rabi Lőw. Tzv. Horní synagoga se zachovala v podobě po přestavbě z roku 1723. Hlavní sál je řešen podle zvyklostí z jihovýchodního Polska, sklenutím čtyřmi kopulemi, opřenými do střední čtveřice sloupů. Po straně byl prostor pro ženy, rozšířený o empory na východní a severní straně sálu.
Po problematické rekonstrukci z let 1977 až 1989 synagoga sloužila jako muzeum. Při této rekonstrukci byl odstraněn Aron ha-Kodeš a další důležité prvky s cílem setřít charakter duchovního objektu.
V rámci akce Revitalizace židovských památek Deset židovských hvězd byla obnovena i synagoga v Mikulově. Byla jí navrácena barevná charakteristika interiéru, obnoven byl i Aron ha-kodeš a prostory vedlejší ženské části včetně rekonstrukce zřícených kleneb. Ve dvoře byl přistavěn objekt zázemí a hygienického vybavení. Na emporách je expozice na téma Rabi Löv a židovská vzdělanost na Moravě. Celková obnova opět zařadila mikulovskou synagogu mezi nejkrásnější a nejvýznamnější synagogy v České republice.
Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Jan Soukup, Ing. arch. Marek Marovič; spoluautoři Ing. Antonín Švehla, Miroslav Hajný, DiS.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2014

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz